Skocz do zawartości

Tabela czasów subekspozycji dla CMOS (ASI1600MM)


Rekomendowane odpowiedzi

Przypadkowo natknąłem się na bardzo wartościowy wątek na CN przedstawiający tabele długości subekspozycji dla kamer CMOS (autor Shiraz) - w kontekście różnych warunków (LP, Księżyc, narrowband) oraz jasności optyki. To pytania pada na forum i PW bardzo często, a ja nigdy nie znalazłem czasu, żeby to samemu poprzeliczać. Nie ma co ameryki odkrywać na nowo. Świetny materiał i potwierdzam te wyniki z moich empirycznych doświadczeń.

 

Czym są czasy w tabeli? 
 

Tabela zawiera przeliczone najkrótsze długości sub-ekspozycji (i gain), które możesz używać jako najbardziej efektywne dla twojego sprzętu i panujących warunków (po optymalizacji - patrz niżej). Oczywiście możesz używać dłuższych ekspozycji bez straty dla SNR (stosunek sygnału do szumu), ale ryzykujesz przepaleniem większej ilości jasnych gwiazd (saturacja). Możesz także używać krótszych czasów, ale wtedy całkowita długość sesji będzie musiała być dłuższa dla zachowania tej samej jakości.

Jak ustawić parametry pod swoje warunki?

Robimy ekspozycję testową z parametrem wziętym z tabeli, następnie mierzymy średni poziom tła (ADU - poziom bias) i porównujemy go z "expected ADU above bias". Jak jest niżej, to wydłużamy ekspozycję aż osiągnie co najmniej ten poziom. Ekspozycje powyżej tego poziomu nie powinny nam wnieść nic nowego do jakości zdjęcia, mogą za to przesaturować więcej gwiazd (zmniejszyć dynamikę).

 

Jak wyliczono "Expected ADU above bias"?

Wartość opiera się na formule Johna Smith/Stana Moore (~10*RN*RN/gain)*16 oraz Jona Risty (20*RN/gain)*16. 

post-149209-0-86120300-1497260160.jpg
 

 

Tabele ekspozycji:

post-149209-0-44170600-1492319449_thumb.jpg

post-149209-0-13533100-1492319467.jpg

post-149209-0-17251500-1492319603_thumb.jpg

 

Cały wątek z opisem jest tu:

https://www.cloudynights.com/topic/573886-sub-exposure-tables-for-asi-1600-and-maybe-qhy163/

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe są czasy przy narrowband, bardzo długie się wydają. Szczerze mówiąc, spodziewałbym się takich czasów przy CCD, nie CMOS. CCD to pewnie ma zalecany czas 10h :) 

Rodzi się tu pytanie, czy w narrowband stosować max gain? Niby jak zwiększamy gain i skrócimy czas, to przepalenie jasnych gwiazd powinno być takie samo., więc nie powinno być negatywnych konsekwencji.

W takim razie zamiast unity gain i 120s przy Księżycu w narrowband i LP, na f/6.5 powinienem stosować max gain i czas 3,5 min? A w Bieszczadach 30 min? Trochę dużo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, MateuszW napisał:

Ciekawe są czasy przy narrowband, bardzo długie się wydają. Szczerze mówiąc, spodziewałbym się takich czasów przy CCD, nie CMOS. CCD to pewnie ma zalecany czas 10h :) 

Rodzi się tu pytanie, czy w narrowband stosować max gain? Niby jak zwiększamy gain i skrócimy czas, to przepalenie jasnych gwiazd powinno być takie samo., więc nie powinno być negatywnych konsekwencji.

W takim razie zamiast unity gain i 120s przy Księżycu w narrowband i LP, na f/6.5 powinienem stosować max gain i czas 3,5 min? A w Bieszczadach 30 min? Trochę dużo...

Dziwnie to zabrzmi, bo jeszcze  nie fotografowałem w NB, ale tak sobie wyliczyłem, że z moim Newtonem f5 i gainem 120 będę naświetlał czasy 180 sekundowe.  Co odpowiada  wartości z ostatniej tabeli :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogóle ten wątek to fajna kopalnia doświadczeń. Cały czas bałem się świecić ASI dłużej niż 5 minut, bo przecież niska studnia, więc przepali mi gwiazdy. A tu proszę - test 20 minut. Lewe zdjęcie 5 min. Prawe 20 min. Szczerze - nie widzę jakiegoś drastycznego przejarania jasnych gwiazd. Puenta jest taka, wygląda na to, że można CMOSem jarać tak samo długo, jak CCD, co w przypadku super ciemnego nieba może oczywiście dać jakieś benefity (zawsze trochę więcej powyżej RN).

PS. Uwaga, to tylko symulacja jednak (przemnożone 5 min x 4 żeby sprawdzić saturację). Wymaga empirycznego testu.

post-149209-0-95767200-1521636246.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, MateuszW napisał:

Ciekawe są czasy przy narrowband, bardzo długie się wydają. Szczerze mówiąc, spodziewałbym się takich czasów przy CCD, nie CMOS. CCD to pewnie ma zalecany czas 10h :) 

Rodzi się tu pytanie, czy w narrowband stosować max gain? Niby jak zwiększamy gain i skrócimy czas, to przepalenie jasnych gwiazd powinno być takie samo., więc nie powinno być negatywnych konsekwencji.

W takim razie zamiast unity gain i 120s przy Księżycu w narrowband i LP, na f/6.5 powinienem stosować max gain i czas 3,5 min? A w Bieszczadach 30 min? Trochę dużo...

Rzuć okiem na to, co napisałem wyżej. Dokładnie o tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, AdamK napisał:

Czy mogę prosić o wyjaśnienie informacji ukrytych w tytułach tabel, bo nie wiem jakie dane, z jakiej tabeli użyć do własnych warunków?

Broadband to kolorowe zdjęcia LRGB, a narrowband to wąskie filtry (h-alpha, etc.). Green Zone, Orange Zone, Red Zone to kolory stref z map zaświetlenia. Potem jest podana wartość LP numeryczna, ale to trzeba mieć miernik. Opisałem metodę, jak sobie to zmierzyć po wartości tła.

Kolor swojej strefy możesz też sprawdzić tu:
https://www.lightpollutionmap.info/#zoom=4&lat=5759860&lon=1619364&layers=B0FFFFTFFFF

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Adam_Jesion napisał:

W ogóle ten wątek to fajna kopalnia doświadczeń. Cały czas bałem się świecić ASI dłużej niż 5 minut, bo przecież niska studnia, więc przepali mi gwiazdy. A tu proszę - test 20 minut. Lewe zdjęcie 5 min. Prawe 20 min. Szczerze - nie widzę jakiegoś drastycznego przejarania jasnych gwiazd. Puenta jest taka, wygląda na to, że można CMOSem jarać tak samo długo, jak CCD, co w przypadku super ciemnego nieba może oczywiście dać jakieś benefity (zawsze trochę więcej powyżej RN).

Już TU pisałem o tym, że z prób NB 60s, 5min, 10min, najlepsze efekty daje mi 10min :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, HAMAL napisał:

Już TU pisałem o tym, że z prób NB 60s, 5min, 10min, najlepsze efekty daje mi 10min :)

 

Ok, ale trzeba mieć na uwadze wszystkie zmienne, a więc i montaż. Niewiele z nich (tanich) poradzi sobie z tak małym pikselem i 10 minutami. Strata 1 ekspozycji 10 min. jest już sporym marnotrawstwem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dodam swoje dwa grosze do dyskusji bazując na wynikach.

 

Wioska tuż pod Krakowem, coś pomiędzy czerwoną, a pomarańczową strefą.

Przedwczoraj, Księżyc i ogólnie słabo.

 

Ha 600 sek ADU dwa razy za wysokie, nawet samplując w rogu poza mgławicą.7899786_aduSGP600sec.thumb.jpg.e7d8a0d47dcfde032cea7c3373b2421d.jpg

Tu dla porównania 180 sek

Adu prawie dobre, ale ciągle za wysokie. Przypuszczam, że w moich warunkach powinno być 150 sekund dla Ha

 

1092304909_aduSGP180sec.thumb.jpg.6d0e759453c82e14c7ee79f87fd75511.jpg

 

 

a t jeszcze L 120 sek i masakryczny wynik. Naprawdę L powinienem palić rzędu kilkunastu sekund jeśli nie chcę przepalać gwiazd.

 

1832984474_aduSGPbroad120sec.thumb.jpg.16646901980f73c37bd6912f3d44805c.jpg

 

 

Cały materiał na Unity Gain.

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.