Skocz do zawartości

Zubenelgenubi i Jowisz


Gość Bellatrix

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Bellatrix

Spójrzcie, co dzisiaj pięknego widziałam! Jowisz oddalony o zaledwie 1 stopień od gwiazdy podwójnej z konstelacji Wagi- Zubenelgenubi (Alpha Lybrae). Całość zmieściła się w jednym polku widzenia (okular 25mm, powiększenie 36x).

 

image.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha, ale zbieg okoliczności.

Nie czytałem tego wątku i całkiem przypadkowo przy celowaniu dzisiaj w Jowisza widziałem w jednym polu widzenia tematyczną planetę i Zubenelgenubi (ale fajna nazwa). Patrząc na Jowisza nawet nie byłem świadomy, że w jednym polu widzenia oglądam tą gwiazdę podwójną.

Dla mnie to osobiście bardzo historyczna koniunkcja, ponieważ powyższe obiekty są pierwszymi jakie oglądałem na nocnym niebie wczoraj zakupioną nową lornetą  APM 45* 100 ED-APO.

Obraz Jowisza w tej lornecie przy zaledwie 30x powiększeniu coś pięknego. Na dość jasnym jeszcze niebie niewielka tarcza planety, ale krawędź kuli odcięta od otoczenia bardzo ostro, żadnego rozmazania, a pasy widoczne doskonale. Niemniej lepiej i bardzo ostro, jak szpileczki 4 księżyce, dzisiaj ułożone wszystkie po prawej stronie i nieco pod planetą. Na gwiazdę podwójną Zubenelgenubi od razu zwróciłem uwagę bo przy polu widzenia z fabrycznymi okularami tej lornety koniunkcja widoczna w jednym polu widzenia. Podwójna gwiazda to piękne nierozmazane szpileczki - czuć ogromny przeskok jakości obrazu w nowej lornecie. Nawiasem mówiąc w końcu widzę pięknie kolorystykę gwiazd, więc Bellatrix jest szansa, że będę lepiej rozumiał Twoje wręcz poetyckie opisy kolorystyki gwiazd :yahoo:

Oto dla mnie historyczne (pierwsze) fotki wykonane tylko telefonem przez nowa lornetkę i akurat właśnie padło na tą piękną koniunkcję:1.thumb.jpg.b758d4f22e8b128f7af42e82107da8f5.jpg

telefon + APM 100 ED-APO z okulrami 18mm Okular 65°,powiększenie 30,5x; pole 2,2o1a.thumb.jpg.f710e79bda28359df2565e01f3ecfcc6.jpg

 

troszkę później i ciemniej:

2.thumb.jpg.1821f9f18aab1456782f863a63aa9704.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ubiegłej nocy wybrałem się nad Pilicę (mieszkam ok 800m od niej) by sklecić taki kadr. Nocą rzeka żyje własnym życiem a niebo odbijając się w wodzie daje  wrażenie gwiazd u stóp :)

Niestety wilgoć niosąca się od rzeki  dość szybko osadziła się na obiektywie. 

IMG_9711.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.