Skocz do zawartości

Montaż pod synte 8"


Plysaj

Rekomendowane odpowiedzi

A więc tak ;D Powoli zamierzam kupować montaż jakiś i aparat z obiektywami i tutaj moje pytanie ;D Na jakim montażu dość dobrze trzymała by się synta :D Żeby chwilę dobrze śledziła obiekt :P Myślałem na HEQ5 lub chwilę poczekać i jakiś NEQ6 kupić. Jaki byście polecali? Montaż będzie częściej do aparatu później kiedyś jakiś teleskop do ds czy coś :D Ogólnie rzadko synta będzie tam wisiała ale czasem do obserwacji lub próby jakiś fotek planet :D

Edytowane przez Plysaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heq5 aparat uciągnie spokojnie. Z Syntą będzie trudniej, każdy tutaj na forum Ci pewnie powie że min NEQ6 do 11kg tuby z ogn 1200. Ja na HEQ5 mam Mn190 (13kg / 1000mm), z 3 przeciwwagami jakoś to działa, ale nie robiłem ekpozycji ponad 60s do tej pory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Sebo_b napisał:

Heq5 aparat uciągnie spokojnie. Z Syntą będzie trudniej, każdy tutaj na forum Ci pewnie powie że min NEQ6 do 11kg tuby z ogn 1200. Ja na HEQ5 mam Mn190 (13kg / 1000mm), z 3 przeciwwagami jakoś to działa, ale nie robiłem ekpozycji ponad 60s do tej pory.

Dzięki za odp :) Jak już będę kupował to chyba taki żeby i synte mi przynajmniej trochę uciągnął :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HEQ5 uciągnie i cegłówkę. Jeśli rozmawiamy o teleskopie newtona 200/1200 z mocowaniem do montażu dobsona to trzeba zaznaczyć, że nie jest to teleskop przystosowany do montwania w obejmach i wieszaniu na montażu paralaktycznym. Na 99% wygnie się jak banan i nie da rady jej porządnie skolimować, o astrofotografii nie wspominając.

 

Ale oczywiście spróbować można :-P

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Sebo_b napisał:

o tym nie pomyślałem

Długie to pieruństwo jest i jakoś by trzeba było ogarnąć poprawne wyważenie... może jakiś prostownik dać albo na długiej szynie Losmandy powiesić z 3 obejmami...

kto wie.

Ale czy gra warta świeczki, to już nie mi oceniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz zoptymalizować (czytaj - zmniejszyć) poziom stresu wynikający z nieudanych zdjęć i innych wszelakich trudności jakie napotkasz to polecam montaż klasy EQ6 i mniejszą tubę np. SW 150/150 lub lepiej mały refraktor klasy ED/APO, SW ED 80 jak najbardziej godny polecenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Grzędziel napisał:

Jak chcesz zoptymalizować (czytaj - zmniejszyć) poziom stresu wynikający z nieudanych zdjęć i innych wszelakich trudności jakie napotkasz to polecam montaż klasy EQ6 i mniejszą tubę np. SW 150/150 lub lepiej mały refraktor klasy ED/APO, SW ED 80 jak najbardziej godny polecenia.

Właśnie chyba wrócę do początkowego planu na zakup HEQ5 i SW150/750 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hmmm, mam pytanie :/ Dużo osób pisze że synta 8'' wygnie się w ''banana :o'' nie rozumiem jak? Jest cała w aluminiowej czy jakiejś takie tubie :/ I teraz na dobsonie wisi też tylko w jednym miejscu a na HEQ5 gdybym założył to czym by się miało różnic że miała by się wygiąć? Pytanie póki co nie dlatego że chce wieszać teleskop już ale nie rozumie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.