Skocz do zawartości

Obiekty mgławicowe bez prowadzenia.


Bartex

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, ostatnio gdy fotografowałem przelot ISS przypadkowo sfotografowałem także Mgławice Hantle. Zastanawiam się czy jeszcze jakąś mgławicę mógłbym uchwycić tym body i tym obiektywem bez prowadzenia?

 

Mój sprzęt: Canon EOS 800D + Canon 50mm F/1.8 STM

 

Zdjęcie o którym mówiłem.
1661606923_mglawicahantle.png.8d50f098924a09db2f40209dfec7c177.png

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez prowadzenia będzie ciężko.

Podwójna gromada w Perseuszu powinna całkiem spoko wyjść, choć to nie do końca mgławica.

Ja całkiem znośnie zrobiłem też ze statywu M33. Poza tym mgławice w Strzelcu - najlepiej pod ciemnym niebem z dobrym widokiem na południe po horyzont. Im więcej nieba, tym więcej możliwości, ale - jeszcze raz - bez prowadzenia tylko najjaśniejsze obiekty. Jeśli chcesz ciekawe wyzwanie, to późno w nocy będzie można złapać np. Mgławice Ślimak, ona jest dość duża i jasna...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez prowadzenia tym obiektywem możesz naświetlać kilka (może kilkanaście sekund w wyższych deklinacjach). Zrób ze 100-200 klatek danego obiektu, zestackuj i zobaczysz, że uzyskasz całkiem fajny zasięg gwiazdowy. Ryzykuję stwierdzenie, że w ten sposób dasz radę zaliczyć wszystkie obiekty katalogu Messiera i sporo jeszcze NGC oczywiście jako malutkie plamki czy kropki gwiazd.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Bartex napisał:

Zastanawiam się czy jeszcze jakąś mgławicę mógłbym uchwycić tym body i tym obiektywem bez prowadzenia?

 

Mój sprzęt: Canon EOS 800D + Canon 50mm F/1.8 STM

Parę lat temu zestawem: statyw fotograficzny + Canon 350d + Takumar 50/1,4  ISO1600  1x13s uchwyciłem Amerykę Północną, Pelikana i kompleks mgławic wokół Sadra.

966669209_NIEBOWZATOMIU.JPG.d49889ce2a239b2bc761b08acc199a94.JPG

Myślę, że Twoim zestawem z czasami rzędu 10-15 sekund mógłbyś zapolować na powyższe i aktualnie np. na Lagunę. Oczywiście będą one na granicy rejestracji ale powinno Ci się udać je "uchwycić".

 

Edytowane przez jutomi
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, jutomi napisał:

Parę lat temu zestawem: statyw fotograficzny + Canon 350d + Takumar 50/1,4  ISO1600  1x13s uchwyciłem Amerykę Północną, Pelikana i kompleks mgławic wokół Sadra.

966669209_NIEBOWZATOMIU.JPG.d49889ce2a239b2bc761b08acc199a94.JPG

Myślę, że Twoim zestawem z czasami rzędu 10-15 sekund mógłbyś zapolować na powyższe i aktualnie np. na Lagunę. Oczywiście będą one na granicy rejestracji ale powinno Ci się udać je "uchwycić".

 

 

hm, tylko że u mnie to chyba max. 8s bo potem gwiazdy rozjechane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.