Jump to content

Meteoryt Tunguski


sigman
 Share

Recommended Posts

Witam.

 

Słyszałem ostatnio nową teorię dotyczącą meteorytu tunguskiego. Lepszą od planetoidy, komety lub czegokolwiek innego. Podobno mogła to być bardzo mała czarna dziura (coś takiego jak pierwotna czarna dziura opisywana przez Hawkinga, wielkości jądra atomu), która uderzyła w Ziemię na Syberii i wyleciała po drugiej stronie, gdzieś na Pacyfiku. Miała ona niby że dużą energię, także dzięki materii, którą pochłonęła przed uderzeniem, dlatwgo świeciła bardzo jasno. Dla takiej czarnej dziury Ziemia nie stanowi większych przeszkód, więc bez trudu się przebiła. Na miejscu nie znaleziono żadnych szczątków meteorytu.

Przyznam, że ta teoria jest bardzo dziwna i zapewne nieprawdziwa, ale jaka efektowna!

Zobaczymy, co inni myślą na temat meteorytu tunguskiego.

Link to comment
Share on other sites

Ja kiedys w 4 h w bibliotece przeczytalem cala ksiazke poswiecona tej katastrofie i tez pojawila sie tam ta teoria a ksiazka miala pare latek wiec chyba nie jest to az taka nowosc :salu: Niemniej bardzo ciekawa, prawie tak jak relacje naocznych swiadkow katastrofy opisane w ksiazce :D Szkoda tylko ze tytulu nie pamietam :Cry:

Link to comment
Share on other sites

1. czarna dziura utworzyłaby po drugiej stronie Ziemi olbrzymi gejzer - nie zaobserwowano

2. utworzyłaby zakłucenia stomosferyczne - nie zuwazono

3. znaleziono odłamki meteorytu/planetoidy w kraterze, czarna dziura nic by nie pozostawiła

Link to comment
Share on other sites

Ciekawe jak by zachowało sie ciało złożone z pyłu piasku i kamyczków luźno związane tylko siłą własnej grawitacji przedzierając sie przez ziemska atmosferę. Niektórzy przypuszczają się że planetoidy tak są zbudowane. Istnieją też informacje od świadków mówiące że obiekt widzoczny był przez ok. 10 minut, czyli zbyt długo jak na typowy spadek meteorytu, ale mało kto zwraca na to uwagę.(?)

Link to comment
Share on other sites

Ja słuchałem kiedyś audycji "Nautilus" w radiu Zet o tym właśnie zdarzeniu. Były tam relacje świadków i rzeczywiście obiekt był jasny tak jak słońce i widoczny bardzo długo. Nie znaleziono żadnych odłamków. Były nawet takie teorie, że to statek obcych...

Link to comment
Share on other sites

Bolidy bardzo często wybuchają, nawet wielkie meteoryty żelazo-niklowe często rozpadają się przed uderzeniem w ziemię. Jeżeli to była kometa, a wszystko na to wskazuje, to nic dziwnego, że naprężenia dynamiczne unicestwiły ją wysoko nad ziemią. Odłamków z tego co wiem nie znaleziono, ale znaleziono mnóstwo tych mikroskopijnych kuleczek pochodzenia kosmicznego. Jak one się nazywają, sferule? W każdym razie, moim zdaniem nie ma sensu szukać na siłę egzotycznych rozwiązań, jak mikroskopijna czarna dziura (ciekawe skąd miał by się wziąć taki obiekt), ani statek obcych, skoro naturalne wyjaśnienie dobrze wszystko tłumaczy.

Link to comment
Share on other sites

Oj, zbig, "czarne dziury nie są czarne!" (Stephen Hawking). Te mikroskopijne, czyli pierwotne świecą i to jak! Są rozżarzone do białości i emitują promieniowanie gamma. To da się zrozumieć tylko opierając się o mechanikę kwantową, ale im mniejsza czarna dziura, tym ma większą energię i mocniej świeci. A prędkość może mieć jaką chce, po prostu nie pochłonęłaby Ziemi, bo byłaby zamała. Gdyby udało się umieścić ją na orbicie Ziemi, byłoby to olrzymie źródło niewyczerpywalnej energii.

Link to comment
Share on other sites

Gdyby udało się umieścić ją na orbicie Ziemi, byłoby to olrzymie źródło niewyczerpywalnej energii.

 

 

przecież nie ma czegos takiego jak źródło niewyczerpywalnej energii :wink:

 

 

Pozdrawiam Saint :salu:

Link to comment
Share on other sites

Hery ale co innego masa (w sensie dużo) energii, a co innego niewyczerpalna ilosć energii :wink:

 

 

fakt, że było by tej energii ło hohoho ho a może i więcej, ale kiedys by się skończyła :wink:

 

tak jak słońce kiedys zgasnie, tak czarna dziura kiedys sie "wyczerpie" :wink:

 

 

:salu:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.