Skocz do zawartości
Adam88

Moja historia

Rekomendowane odpowiedzi

Jej waga mnie trochę przeraża, muszę się poważnie zastanowić .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Waga 15x70? I tak nie będziesz obserwować z ręki, powyżej 10x już tylko statyw :) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zaraz rejestruję się i piszę do tego Pana. Decyzja podjęta. Tylko jako statyw pod to bydlę?

Edytowane przez Adam88

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki Dexter77 za poświęcony czas i udzielone rady,linki. :friends:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kupujesz tą lornetę od Polarisa?

Ta lorneta to konkret, ciekawe tylko, czy w grę wchodzi wysyłka. Wiedz że pochodzi od osoby, która nie jest byle kim jeśli chodzi o obserwacje lornetkowe.

Dobrze, aby trafiła w równie dobre ręce.

Z drugiej strony dziwię się, że chcesz iść w sprzęt tego typu w ciemno. Nie jest tani, a odsprzedać w razie czego o wiele trudniej niż klasyczną 15x70. Proponuje Ci spojrzeć u kogoś (a na pewno ktoś w okolicy posiada) przez zwykłego SkyMaster 15x70 (kosztuje około 400zł), żebyś w ogóle wiedział, czy takie przybliżenie i pole Ci odpowiada. Ponadto możesz zawsze odesłać jeśli kupijesz w sklepie online :) I potem kupić coś lepszego jeśli stwierdzisz, że to przybliżenie jest ok.

Statyw do większej lornety np. Slik Pro 700dx.

Edytowane przez dexter77

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
43 minuty temu, dexter77 napisał:

Kupujesz tą lornetę od Polarisa?

Ta lorneta to konkret, ciekawe tylko, czy w grę wchodzi wysyłka. Wiedz że pochodzi od osoby, która nie jest byle kim jeśli chodzi o obserwacje lornetkowe.

Dobrze, aby trafiła w równie dobre ręce.

Statyw np. Slik Pro 700dx.

Czekam na wiadomość od niego.:essen:Wysłałem zapytanie czy oferta dalej aktualna. Zaszczyt  przejąć sprzęt od takiej osoby, jak opisujesz.  Co do szanowania sprzętu o to się nie martw. Szanuję każdą posiadaną rzecz ,pamiętam jak miałem punciaka 2003r    błyszczał jak psu ja..ca na zime. Pod blokiem nabijali się że trupka pucuje,wychodzę z założenia  żeby coś mieć trzeba to szanować nie ważne co to jest ani jaką wartość posiada.

Edytowane przez Adam88
  • Kocham 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
15 minut temu, dexter77 napisał:

Tu masz coś z jeszcze większym powerem:

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=50998

Tu do obserwacji nieba jest stanowczo za mała źrenica wyjściowa! 

ŹW = 70mm/22 = 3,2mm

Do obserwacji nieba, zwłaszcza obiektów o niskiej jasności powierzchniowej (większość galaktyk i mgławic), potrzebujemy większą ŹW. W okolicy 5mm. Niektórzy twierdzą, że nawet 7mm, ale dla mnie 5mm to maksimum, do 7mm potrzebne jest na prawdę ciemne niebo. 

Moim zdaniem 4 - 5mm jest to odpowiednia ŹW dla lornetki do obserwacji nieba. Poniżej 4mm jest stanowczo za mało. Powyżej 5mm jest za jasno, chociaż tu możliwe jest, że to zależy od osoby. 

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czyli TS 22x85 też jest nieodpowiednia? A jednak ma spore grono zadowolonych użytkowników :) 

5 mm jest najlepszą okolicą, ale nie przekreślałbym innych :) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ta lornetka od kolegi polaris, to piękne szkło. ŹW = 85mm/15 = 5,7mm.

Pod ciemnym niebem super. 

Zapytaj o wagę. Potrzebujesz do niej odpowiedni statyw. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Teraz, kjacek napisał:

Ta lornetka od kolegi polaris, to piękne szkło. ŹW = 85mm/15 = 5,7mm.

Pod ciemnym niebem super. 

Zapytaj o wagę. Potrzebujesz do niej odpowiedni statyw. 

4800 gr

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Celuj w statyw o udźwigu co najmniej dwa razy tyle a najlepiej żuraw :) 

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 minutę temu, dexter77 napisał:

Czyli TS 22x85 też jest nieodpowiednia? A jednak ma spore grono zadowolonych użytkowników :) 

5 mm jest najlepszą okolicą, ale nie przekreślałbym innych :) 

Przeczytaj jeszcze raz, to co napisałem wcześniej. Pod słabym, zaświetlonym mocniej niebem, instrument o dużej ŹW da taki trochę mleczny obraz. Myślę, że każdy ma trochę inny próg odbioru tego obrazu. 

5mm nie jest najlepszą ŹW dla wszystkich i pod każdym niebem. Najlepsza ŹW do oglądania nieba dla każdego jest trochę inna. Młodsi ludzie mają podobno źrenicę, która otwiera się nawet na 7mm w ciemności. Jeśli dobiorą instrument dający taką właśnie ŹW, to mają optymalnie dobraną ŹW. 

Moja ŹW raczej nie otwiera się aż tak bardzo. Dlatego dla siebie i pod takie niebo jakie najczęściej mam, wybrałem optymalną ŹW lornetki na 5mm. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
10 minut temu, Adam88 napisał:

4800 gr

Zapytaj polarisa na czym to wiesza. Gdzieś mi chodzi po głowie, że czytałem na forum, że na Silk 700DX, ale sprawdź to u źródła. 

Do lornetki 15x70 też mam Silka. Ale dorobiłem sobie do niego bardzo prosty żuraw na głowicy kultowej. To bardzo ułatwia obserwacje. Zwłaszcza w pobliżu zenitu. 

5kg to dużo, zapytaj polarisa.

Niby im statyw cięższy, tym lepiej. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 minut temu, kjacek napisał:

Zapytaj polarisa na czym to wiesza. Gdzieś mi chodzi po głowie, że czytałem na forum, że na Silk 700DX, ale sprawdź to u źródła. 

Do lornetki 15x70 też mam Silka. Ale dorobiłem sobie do niego bardzo prosty żuraw na głowicy kultowej. To bardzo ułatwia obserwacje. Zwłaszcza w pobliżu zenitu. 

5kg to dużo, zapytaj polarisa.

Niby im statyw cięższy, tym lepiej. 

Miałem taki zamiar.:Lighten:  także rozważałem/rozważam żuraw,  do tego dochodzi przeciwwaga, cały zestaw ważył by troszkę. Jeśli dojdzie do transakcji (czekam na odpowiedź) zgłoszę się po parę rad konstrukcyjnych:grin:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tylko żuraw + lorneta to już nie jest mibilny sprzęt i koło się zamyka :D 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
20 minut temu, Adam88 napisał:

Miałem taki zamiar.:Lighten:  także rozważałem/rozważam żuraw,  do tego dochodzi przeciwwaga, cały zestaw ważył by troszkę. Jeśli dojdzie do transakcji (czekam na odpowiedź) zgłoszę się po parę rad konstrukcyjnych:grin:

I tu robi się za dużo tych zabawek i są one coraz bardziej ciężkie. Dlatego kiedyś uznałem, że największa lornetka dla mnie, to 15x70 BA8. 

Powyżej to tylko refraktor. Ed80 na przykład na AZ4. I łatwo obserwować w zenicie, i można lepiej dobierać powiększenie (które przekłada się wprost na ŹW). Nie wspomnę o potrzebie kolimacji po ewentualnym uderzeniu, bo lornetka to zdecydowanie bardziej delikatne ustrojstwo niż refraktor. 

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
9 minut temu, dexter77 napisał:

Tylko żuraw + lorneta to już nie jest mibilny sprzęt i koło się zamyka :D 

Dokładnie. Choć minimalistyczny żuraw zrobiłem z profilu aluminum i głowicy kulowej ustawionej bokiem. Ale 5kg to raczej nie udźwignie bez drgań. 

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W trakcie negocjacji:grin:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zastanów się na spokojnie nad sprzętem. Mam wrażenie, że działasz pod wpływem emocji i kupiłbyś wszystko co ktoś Ci poleci na forum. Tak jak pisałem, lepiej spojrzeć najpierw na żywo przez podobny sprzęt, a dopiero potem kupić. Regały na półkach są zawsze pełne, sprzęt nie ucieknie.

Już prawie kupiłeś teleskop, a teraz kupujesz lornetkę za 1700 zł. W tej cenie masz dwie dobre lornetki, np. Nikon EX 10x50 +  DO Skyguide 15x70.

A widziałeś to?
https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/16120-recenzja-lornety-ts-25x100/

To ta lorneta, myślę, że byłbyś też zadowolony:

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=25_325&products_id=4358&lunety=Lornetka astronomiczna TS 25x100 WP IF BaK 4

I skoro decydujesz się na żurawia to i ona na nim bez problemu pociągnie. Tutaj masz gotowe żurawie:

http://www.astrokrak.pl/160-akcesoria-do-lornetek

ps. a może jednak teleskop będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem? Tego też nie wiesz, musisz sprawdzić :D 

Edytowane przez dexter77
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi