Jump to content
Sign in to follow this  
Rafał Kornel

Pierwsze światełko - M81, M82 i sąsiedzi

Recommended Posts

Popełniłem wczoraj pierwszy test jupiterka 200mm, pogoda pozwoliła na godzinę rozsądnego nieba, potem zaczęły zachodzić cieniutkie chmury i postanowiłem skończyć sesje.
Jeśli chodzi o obróbkę to wiem że jest cieńko, nie mam jeszcze wprawy przy wyciąganiu obiektu i myślę że potrzeba więcej materiału. Póki co jestem zadowolony zważywszy na to że to pierwsza fotka, zrobiona w mieście pod 8 w skali Bortle'a niebem. 
m81m82_1.0_01.thumb.jpg.b782f38b571f0463ebb3483585469741.jpg
120x30s + 20 darków, ISO 1600, Jupiter 200mm f/5,6 + Canon 600d unmod


Dorzucam też stack wyjęty z DSS, gdyby ktoś chciał pokazać co można z tego materiału wyciągnąć :)
https://www.dropbox.com/s/j3j3gx1e53eb986/stacked.TIF?dl=0

 • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kiepsko to wygląda , ale w końcu to pierwsze zdjęcie  :)

Po obejrzeniu stacka stwierdzam, że materiał jest  beznadziejny i nie da się nic więcej z tego wyciągnąć, jedynie można by nie wycinać tak tła do zera.

Życzę dalszych prób .

 • Like 1
 • Haha 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

zaczął bym od prawidłowego ustawienia ostrości przy następnej próbie, najlepiej wyposażyć się w maskę Bahtinowa

Share this post


Link to post
Share on other sites

W apt(astro photo tool) jest specjalne narzędzie do ustawiania ostrości,  potrenuj a będzie lepiej. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pierwsze zdjęcie więc ciężko wymagać nie wiadomo czego! Na co zwrócić uwagę następnym razem to napisali już wyżej, ja załączę swoje pierwsze zdjęcie astrofotograficzne (tak się składa, że też padło na ten obiekt). Mimo ciemnego nieba i maski bahtinova wyszło hmm... ;) 

tylko praktyka czyni mistrza! 1008224876_M81_82.thumb.jpg.c314b14514835ff406377464a220f9b5.jpg

 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, Rafał Kornel napisał:

Póki co jestem zadowolony zważywszy na to że to pierwsza fotka, zrobiona w mieście pod 8 w skali Bortle'a niebem. 

i bardzo dobrze - powinieneś być zadowolony :-) Zrobisz drugą i stwierdzisz, że zaczyna Cię to wkurzać, bo nie masz dobrych efektów, po trzeciej będziesz się zastanawiał czy nie wywalić tego w cholerę, minie czwarta, piąta, szósta - będziesz miał ochotę wpierdzielić cały sprzęt na giełdę, problemy się będą piętrzyć - to się rozłącza, to źle prowadzi, ostrość jest do bani, kadrowanie doprowadzi Cię do jasnej cholery, ale każda z tych fotek doprowadzi Cię do poziomu jaki chcesz osiągnąć. Rób zdjęcia, obrabiaj i ucz się - nie wkurzaj się na komentarze w różnym tonie - nikt tu źle innym nie życzy, tylko chce Ci pomóc iść we właściwym kierunku i zaoszczędzić Ci trochę frustracji.

 

Wybrałeś ciemne obiekty - zarówno niebo jak i czas naświetlania nie jest współmierny do tego co można pokazać. Obok masz jasną Sowę (M97), niedaleko jasną M51. 30 sek na canona to maluśko, tyci tyci. Darki sobie na początku odpuść - zbierz 5x tyle materiału i zobaczysz na własnej skórze jak inaczej się obrabia.

Proponuję zapoznać się z tutorialami dotyczącymi obróbki astrofotografii, jeśli nie znajdziesz tam tego co potrzebujesz to pytaj :-)

 

Po tym przydługim wstępie - podpisuję się pod tym co powiedzieli koledzy (niestety) - ale pracuj dalej!

 

 

 • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Podszedłem do obróbki jeszcze raz, tym razem uzbrojony w 2 razy większą ilość materiałów. Użyłem tym razem metody 'sztucznego flata' i osobnego ściągania każdego kanału RGB (w poziomach), wydaje mi się że efekt jest o wiele lepszy, można o wiele wyraźniej dostrzec ramiona galaktyki. Spróbuję uzbierać jeszcze drugie tyle materiału, może wyjdzie z tego coś lepszego.m81_m82_v1.thumb.jpg.093eb276f2943d96e3f1c719c10a22fd.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Postęp jest ! Teraz spróbuj opanować obróbkę gwiazd - na początek ich kolorystykę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Pracownia astrofotografii Astrography.com wesprze polską edycję Astronomy Picture Of the Day
   Niedługo polska edycja Astronomy Picture Of the Day będzie świętowała trzecie urodziny. Przez trzy lata eksperci największych polskich portali zajmujących się tematyką astrofotografii amatorskiej Astropolis,
    • Love
    • Like
   • 8 replies
  • Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
   Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
    • Love
    • Like
   • 144 replies
  • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
   Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
    • Like
   • 4 replies
  • Odszedł od nas Janusz Płeszka
   Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
    • Sad
   • 167 replies
  • Małe porównanie mgławic planetarnych
   Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
   Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 29 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.