Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Oczywiście ma sens. Nie zejdziesz do ekstremalnych obiektów, ale takie gromadki ponamierzasz. Dla słabszych obiektów ćwiczę "dojścia" i choć obiektów czasami nie ma (jak są, to nie tak widowiskowe), to znam okolicę i przy nowiu idzie to znacznie sprawniej.

 

Nie ma natomiast sensu pchać się gdzieś na pole, lepiej już schować się za jakimś budynkiem, zeby Ci Łysy nie świecił w okular i szukać obiektów z przeciwnej strony nieba.

 

! ciemnego nieba !

th

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy pełni można też nieco pogapić się na gwiazdy zmienne  B)

 

Wczoraj miałem pierwszy piękny wieczór po bardzo długim okresie zachmurzenia. I rzuciłem się do obserwacji zmiennych. Ale po ponad godzinie obserwacji zrezygnowałem, właśnie ze względu na bardzo duże rozjaśnienie nieba przez Księżyc. Dopóki był nisko i krył się za drzewami, jeszcze było znośnie, ale gdy wzniósł się wyżej, zamienił się w jedną wielką latarnię rozświetlającą całe moje :D niebo.

 

W następnych dniach powinno być lepiej i już następnej nocy planuję obserwacje, ale tylko w rejonach położonych daleko od Księżyca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów :)

 

Maciej mi na imię i mam 18 lat. chodzę do 2 klasy liceum (mat-inf)

 

Astronomią interesuję się już od dawna, jednak jedyne obserwacje jakie przeprowadzałem były "gołooczne" :P niedawno po długich bojach i wyrzeczeniach kupiłem celestrona 114 EQ. wiem że jest to badziew jednak mi jako komuś kto nie patrzył przez nic nigdy zapiera dech w piersiach :)

 

dodam że mieszkam w jastrzębiu zdroju (śląsk) i poważnie myślę o studiowaniu astro w Toruniu (tak na 99%, pozostaje się tylko tam dostać :blink: .

 

Pozdrawiam wszystkich :)

 

P.S.

Wybaczcie mi ortografię. mam z tym ogromne problemy, ale się staram :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj miałem pierwszy piękny wieczór po bardzo długim okresie zachmurzenia. I rzuciłem się do obserwacji zmiennych. Ale po ponad godzinie obserwacji zrezygnowałem, właśnie ze względu na bardzo duże rozjaśnienie nieba przez Księżyc. Dopóki był nisko i krył się za drzewami, jeszcze było znośnie, ale gdy wzniósł się wyżej, zamienił się w jedną wielką latarnię rozświetlającą całe moje  :D niebo.

 

W następnych dniach powinno być lepiej i już następnej nocy planuję obserwacje, ale tylko w rejonach położonych daleko od Księżyca.

 

Ja obserwowałem gwiazdy nad zachodnim horyzontem, a zatem dosyć daleko od Księżyca. Warto popróbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Astronomią i astrofotografią zajmuje się już od jakichś 2 lat. Czasem odwiedzałem Astro-Forum.org ale dopiero teraz postanowiłem się załogować.

Obserwuje wszystko co się da nie mam żadnej specjalności.

No może prócz astrofotografii. Nie posiadam mechanizmu prowadzącego ale robię zdjęcia prowadzone ręcznie można je zobaczyć na http://www.afa.up.pl

Mam nadziej że będę mógł tutaj rozszerzyć swoje horyzonty astronomiczne ale także służyć moim skromnym doświadczeniem.

Pozdrawiam wszystkich!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, swoja przygode z astronomia zaczynam od dzisiaj ;) Po godzinach meczarni zlozylem swoj pierwszy teleskop czyli Celestrona FirstScope 114 EQ. Nie bede ukrywal ze nie bylo to dla mnie latwe :P [oczywiscie pogoda w dniu dotarczenia odrazu sie poposula i nic sobie nie poogladalem :/ ]

 

W zestawie dostalem dwa okulary:

 

- okular 1,25" 20 mm (45x)

- okular 1,25" 10 mm (90x)

 

Nie jest to zadna rewelacja dlatego mam pytanko nad jakimi dodtkowymi zakupami powinienem sie zastanowic, chodzi mi tu o jakies filtry czy inne okulary.

 

Oczywisicie jako novice mam pytanko, pewnie moze wydawac sie glupie, ale ogladalem juz rozne obiekty na ziemi i sa one widoczne w okularach do gory nogami.. nie wiem czy tak ma byc czy ja cos zle zlozylem....

 

Jak juz pisalem jestem zupelnie goly jak narazie w tym temacie dlatego licze tutaj na pomoc w wykorzystoniu mego telepa w 100%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywisicie jako novice mam pytanko, pewnie moze wydawac sie glupie, ale ogladalem juz rozne obiekty na ziemi i sa one widoczne w okularach do gory nogami.. nie wiem czy tak ma byc czy ja cos zle zlozylem....

 

 

 

To normalne, teleskopy astronomiczne tak mają. Do obserwacji obiektów naziemnych jeżeli chcesz dokup odwracacz obrazu.

Na temat Twojego teleskopu jest mnóstwo postów na tym forum proponuję opcję szukaj.

 

pozdro

Krzysiek

Edytowane przez Krzysztof_TG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogolnie to zastanawiam sie nad zwiekszeniem powera w moim telepie. Mysle o kupnie barlowa 2x. Jezeli chodzi o filtry i okulary to nie wiem jakie bo w sumie nie wiem co jestem w stanie zobaczyc przez moj sprzet. I to jest chyba moje drugie wazne pytanie co z czym moge dojzec... ;)

 

Wczoraj obserwowalem lysego i jestem bardzo zadowolony :] Jednak z checia zobaczylbym tez cos innego... <_<:rolleyes:

 

Co do spraw gotowkowych to jestem troszke ograniczony dlatego szukam raczej tanszych sprzetow, dlatego narazie zastanawiam sie nad kupnem Vixen Barlowa 2x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Twoim wypadku poprzez barlowa uzyskasz jedno powiększenie więcej 180x. Może lepiej jakiś pojedynczy okular 5mm? I znowu będzie dyskusja na temat barlowa :-) Ja bym poszukał okularu 5mm zamiast barlowa, chyba że masz zamiar dokupić inne jeszcze okulary.

 

Trzeba też wziąć pod uwagę, że możliwie rozsądne powiększenie max. w Twoim teleskopie to około 170-190 razy. A więc okular o ogniskowej krótszej niż 5mm raczej się nie przyda.

 

Teleskop, który posiadasz jest w miare uniwersalny. Można nim obserwować i planety i DS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie odpowidziales na moje kolejne pytanie :P Bo w sumie bardziej interesuje mnie jakis dobry okular, ale zastanawialem sie tutaj nad 4mm, bo wydawalo mi sie , ze powiekszenie zedu 200-paru moge uzyskac bez problemu, nie pamietam tylko jak to sie liczylo :( i tez myslalem o Vixenie:

- ogniskowa: 4 mm

- odległość od oka: 3 mm

- kąt widzenia: 52o

- średnica: 1,25"

, ewentualnie celestrona :

- ogniskowa: 4 mm

- odległość od oka: 6 mm

- kąt widzenia: 52o

- średnica: 1,25"

 

I caly czas nie wiem co z filtrami, na pewno zakupie sobie ksiezycowy, ale niestety mam troszke blisko niepozadane oswietlenie i wybralbym filterek ktory zwiekszyl by jakosc ogladanych obiektow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.