Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

jezli chodzi o obserwacje, to narazie golym okiem, czasem zaswietlenie przeszkadza ale jak jest mgielka, a jak bedzie teleskop to zobaczymy,

to juz mozemy zrobic zlot dolnoslaski :)

 

Witam, witam! A pomysł małego zlotu dolnośląskiego jest przedni. Mamy Jodłów, ale coś bardziej kameralnego by się przydało.

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Przyjdź na zebranie PTMA w najbliższy piątek, Instytut Fizyki UMCS, sala F II, godz. 17:15, spotkasz sympatycznych astro-fanów (liczne ASTRO-FANKI!).

Kolejne zebranie dwa tygodnie później.

:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zbig :

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=11542

Wydaje mi się, że dość dokładnie opisałem moją sytuację B)

Jestem juz prawie całkowicie pewien co do Synty, może nawet w tym tygodniu złoże zamówienie. Z wielu opini innych użytkowników wynika że jest to świetny sprzęt, no i jeszcze tak niska cena - nic tylko brać.

 

Cygnus : Dzięki za zaproszenie. Nie wiem czy uda mi się wpaść w ten piątek na spotkanie, ale postaram się. :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Ci troszke namieszam. Synat jest na montazu Dobsona . Ponoc tuba ma za cienka blache aby tak zupelnie prosto na montaz paralaktyczny ja posadzic.

 

Czyli uważasz żę lepiej kupić coś na paralaktyku ? Może tą synte 200/1000 :

http://www.astroshop.de/shop/en/158/5019/

Cena jest dobra, a i z tego co widziałem opinie o teleskopie i montażu także. Wydawało mi się że prosty dobson będzie lepszy na początek niż paralaktyk. Głownie chodziło tu o cenę no ale ten teleskop nie jest o wiele droższy od dobsona. No i trochę obawiam się czy nie będę miał kłopotów z odpowiednim ustawieniem i prowadzeniem teleskopu na paralaktyku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lustra F5 np 200/1000 sa calkiem dobre i nie powinno byc roznicy w jakosci obrazow planet w 200/1200 .

Sa za to lepsze do DS czyli ciemniejszych obiektow .

jak nie ma duzej roznicy w cenie to paralaktyk warto miec . Z wygody . Duzo latwiej ogladac planety na duzych powiekszeniach przez co dokladniej je obserwujesz. Montaz paralaktyczny do obserwacji wizualnych ustawia sie z 2 minuty .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie szanownych kolegów forumowiczów.

 

Witam się, bo dawno mnie tu nie było a jeszcze dawniej nie pisalem, ostatnio tylko trochę czytałem forum. Ogólnie z braku czasu i możliwości. Bywałem tu jeszcze za czasów dyskusji z niejakim, słynnym Marcinem L. :szczerbaty:

Przyznam się że obserwacje nieba również odstawiłem na bok. Ale teraz spróbuję to nadrobić.

 

Pozdrawiam wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poblizu jest Sokolec, i duzo Agrogospodarstw, moge zajac sie organizacja, noleg w takim miejscu to ok 20-25 zl, chyba ze uda mi sie cos utragowac, co do wyzywienia to chyba podobnie. I powanie mowie o zajeciu sie organizacja :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Góry Bialskie to myślisz Góry czy podnóże np. Bielice czy Bolesławów?

Bo na Czernicę to sprzętu raczej nie wtachamy :(

 

Jesli chodzi natomiast o Sokolec, to nie jest on czasem zaświetlony? Bo taka przeł. Sokola to swieci koszmarnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko głośno pomyślałem.. Na szczyt taurusa się nie wniesie, to fakt, trzeba by się ograniczyć do małych sprzętów. Ale niebo na południe było tam niezłe. Mówię "było", bo ostatnio byłem tam w 1997.

Możnaby jeszcze poszukać miejscówki w Górach Bystrzyckich. Kiedyś zrobiłem tam mały rekonesans i jest parę ciekawych miejsc, a tereny prawie bezludne. Można wysoko zajechać obwodnicą sudecką, jest też trochę dróg gruntowych, którymi można dojechać na rozległe polany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Góry Bystrzyckie, szczególnie środkową część, znam bardzo dobrze.

Z samej autostrady Geringa, to ciekawymi miejscami jest

- góra Jedlnik ( coś ponad 700m chyba), łatwy dojazd asfaltem, widok stamta głównie południe i wschód, byłem tam prawie dwa lata temu z lornetką na obserwacjach, ale przejrzystosc powietrza nie była najkorzystniejsza, warunki na południe podobne chyba jak w Jodłowie, jest dość spore przewyższenie, ale widać już po czeskiej sotrnie jakieś pojedyncze światła, no i rzut na wschód na cały Rów Górnej Nysy; można odbić w bok na Jedlinku grunotwą drogą na Poniatów i zatrzymać sie w środku pola.

- przełęcz nad Roztokami (nie pamiętam jak się to nazywa), jest to skrzyżowanie, dość odkryte widok głównie na wschód i zachód, lekkie przewyższenie na południe, nie wiem jak to wygląda w nocy

kawałek drogi miedzy tą przełęczą na Spaloną nie nadaje sie po w całości idzie przez las,

- przełęcz Spalona tutaj mozna znaleźć kawałek nadający sie do obserwacji, dość płaskie miejsce jest przy zjeżdzie na Nową Bystrzycę i odbicie na Dolną Spaloną i Młoty

Autostrada skręca na Mostowice i Lasówkę. Lasówka możę być ciekawym miejscem. Powyżej 700m npm. W górnej cześci doliny Orlicy. Widok na samo południe jest dobry. Wschodni i zachodni kierunek przełsonięty prze Góry Bystrzycki i Orlickie, ale miejsce na mały klimatyczny zlot w jednym z licznych gospodarstw agro jest super.

Ciekawą miejscówką są Wójtowice. Bardzo wysoko ciągnie się asfalt. Do Huty jednak dojazdu nie ma. Chyba na końcu już tam jest stroma drogą lesna z zakazem wjazdu (o ile mnie pamięc nie myli). Ale i tak asfalt jest gdzieś na 700m npm. Na górze w Wójtowicach było kiedyś jakieś schronisko młodzieżowe (a może nawet jest). Sama Huta to ciekawe miejsce. Parę km^2 łąki na jakiś 850m. Normalnie to tam się wjeżdza boczną lesną drogą powyżej Młot. Podobnym miejscem jest także niedaleko Huty wioska Zalesie. Z obu wiosek jest wspaniały otwarty połduniowy horyzont.

Między Hutą a Dusznikami jest rozległe podmokłe obniżenie - raczej nie nadające się do prowadzenia obserwacji.

 

W południowej części Gór Bystrzyckich są wyludnione wioski - Czerowny Strumień, Siedlisko, Głożyna, Lesica. Nie potrafię jednak o nich nic napisać

 

I to tyle Gór Bystrzyckich - moich rodzinnych stron.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zaswietlenia przelaczy Sokolej to chyba jednak glownie zima, jak pracuja wyciagi, a sezon sie konczy, no ale ja tez nie jestem zbyt doswiadczony aby sie wypowiadac w 100%. Gory Bialskie super pomysl ale namioty to jak troche cieplej sie zrobi ;). Moze jednak uda sie zrobic jakis zjazd, proponuje moje tereny bo jednak malo zurbanizowane, a jednak troche drog sie zostalo po niemcach, bo po wojnie niewiele remontowane :(

 

Moze zacznijmy od pytania kto bylby chetny na jakis weekend na spotkanie gdzies w gorach, a pozniej bedziemy sie glosowac gdzie sie dokladnie spotkamy

 

pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie wszystkich bywalców Astro Forum.

Jako że to mój pierwszy post warto się chyba przedstawić.

No więc mam na imię Kordian i mieszkam w Kościelisku (koło Zakopanego) na wysokości 1050 m. n. p. m.

Widok mam z domku na niebo całkiem fajny, tylko mi Tatry troszkę zasłaniają.

Astronomią zaraził mnie Darek B. (mój kuzyn).

Na razie nie mam sprzętu (tylko lornetka) ale myślę że w miarę wolnych środków coś nabędę.

Część ekipy miałem już okazję poznać w Jodłowie na jesieni. Mam nadzieję że z resztą nawiążę szybko super kontakt. :D

 

POzdrawiam- Kordian

Halla Madrid!!!

Edytowane przez Kordian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj serdecznie na forum :)

ale szczęściarz z Ciebie, bo najważniejszą rzecz w astro już masz, ciemne niebo i na dodatek jeszcze blisko, niż my cepry :D no i jeszcze Darek B. kuzyn, a podobno rodziny się nie wybiera, a Ty już lepiej trafić, to nie mogleś :Beer:

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj serdecznie na forum :)

ale szczęściarz z Ciebie, bo najważniejszą rzecz w astro już masz, ciemne niebo i na dodatek jeszcze blisko, niż my cepry :D no i jeszcze Darek B. kuzyn, a podobno rodziny się nie wybiera, a Ty już lepiej trafić, to nie mogleś :Beer:

pozdrowienia

 

A tu się z tobą zgodzę w 100%!!!

Gdyby nie ten Darek byłbym zdrowszy (tzn. wątrobę miał bym zdrowszą) ale i głupszy bym był (przynajmniej w dziedzinie astronomii) :D

 

A co do nieba. W lecie jest spoko, ale w zimę jak odpalą oświetlenia stoków to nieraz trzeba daleko uciekać by zobaczyć cokolwiek. Byle jak poustawiane są oświetlenia stoków i wali jasnym światłem gdzie popadnie (no i jeszcze te lasery z dyskotek puszczane na niebo w Zakopanem w weekendy :Cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.