Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

naprawdę tak ciężko znaleźć swoje własne posty?

są tu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=270586

tu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=272515

i tu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=272686

ciekawe ile jeszcze założysz takich samych wątków, zanim zorientujesz się dlaczego masz nałożone te ograniczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim!!!!

 

Mieszkam w Żarach około 50 km od Zielonej Góry. Astronomią interesowałem się od małego, ale nie traktowałem tego na powarznie. Czytałem pare książek, ale ostatnią była "Niebo. Rok z życia wszechświata. Sezonowy przewodnik po kosmosie", którą zakupiłem na pewnej stronce internetowej. Zdjęcia mnie wprost oszołomiły. Powiedziałem sobie, że astronomia to coś dla mnie. Brakowało mi tylko sprzętu.

 

Długo zasatanawiałem się nad zakupem pierwszego teleskopu. Dużo czytałem na ten temat (głównie na tym forum). Jeszcze miesiąc temu wiedziałem gdzie znajduje się na niebie wielka niedźwiedzica, nic poza tym <_< . Teraz potrafie odszukać większość gwiazdozbiorów.

 

17 stycznie 2008r. do drzwi zapukał dostawca i moim oczom ukazały się dwie, dość dużych rozmiarów, paczki i od razu wiedziałem, że już go mam. Teleskop Bresser Messier N-150 150\1200 :helo: . Złożenie go nie zajęło mi dużo czasu (myślałem, że potrwa to dłużej). Gorzej z obserwacjami. Nie potrafie odszukać obiektów takich jak mgławice, czy galaktyki. Ale nie zniechęcam się. To przyjdzie z czasem. Troche praktyki i będzie dobrze. Przynajmniej mam taką nadzieję.

 

Jeśli ktoś może mi doradzić i ma taką ochotę bawić się z żółtodziobem to niech pisze na gg 8837578 lub na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop już masz, a skoro nie możesz nic znaleźć na niebie to teraz musisz pomyśleć nad mapą nieba. Polecam też książkę "Niebo na weekend - Atlas nieba"

masz w tej książce mapy nieba, opisane gwiazdozbiory i wiele ciekawych obiektów opisanych do każdego gwiazdozbioru, opisy gwiazd, planet itp.

No i witaj na forum. :Salut:

Edytowane przez Cerberiusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej do przodu jest na pewno toruńskie. To jest z całą pewnością placówka w stylu zachodnich. Ma bardzo szeroką ofertę i duży ruch (w ciągu 13 lat około 2 mln odwiedzających). Przy takim zainteresowaniu muszą trzymać poziom. Dodatkowo mają Orbitarium. To taka interaktywna sala głównie o Układzie Słonecznym. Możesz też pokazać dzieciakom obserwatorium w podtoruńskich Piwnicach. Tam jest największy w Polsce teleskop optyczny i największy radioteleskop. No i Toruń jest też "przy okazji" niezłą atrakcją do zwiedzania.

Tu masz stronę z namiarami, tytułami seansów itp. informacjami.

http://www.planetarium.torun.pl

PS. Hehe Paweł, szybki jesteś. :D

Oczywiście Pawła też gorąco polecam.

O tak!!! Pobyt w toruńskim planetarium robi wrażenie. Jako toruńczyk mam szczęście dość często odwiedzać tę instytucję. Co prawda czasy bezgranicznego zaangażowania Rafalskiego już minęły i teraz angażuje się on "tylko bardzo" ale to nic. Zostało mu wybaczone. Jako animator tego przesięwzięcia jest "DEBEŚCIAK". Seanse prowadzone niegdyś przez niego miały niebywałą atmosferę. Zapamiętam je do końca życia. Rzec o nim można - wirus zarażający astrochorobą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop już masz, a skoro nie możesz nic znaleźć na niebie to teraz musisz pomyśleć nad mapą nieba. Polecam też książkę "Niebo na weekend - Atlas nieba"

masz w tej książce mapy nieba, opisane gwiazdozbiory i wiele ciekawych obiektów opisanych do każdego gwiazdozbioru, opisy gwiazd, planet itp.

No i witaj na forum. :Salut:

Książke już zamówiłem wcześniej. Już mi proponowali na forum abym ją przeczytał. Wczoraj ją przysłali. Tak mnie wciągła, że zdąrzyłem ją prawie całą przeczytać :Boink: (Co mi się rzadko zdarza!!!) Zostało mi pare gwiazdozbiorów do przyswojenia. Powiem tak!!! Dużo ciekawych i nowych rzeczy się dowiedziałem. Nie wiedziałem, że astronomia to taka obszerna nauka. Zakrycia, gwiazy i cały ich podział na zmienne itp.: Bardzo mi pomogła w wytłumaczeniu paru zagadnień. Na pewno nie zapomne o niej gdy będę prowadzić swoje pierwsze obserwacje. :szczerbaty:

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast odpowiedzieć na pytanie JAKIE JEST NAJLEPSZE PLANETARIUM W POLSCE widzę tu odpowiedzi: NAJLEPSZE JEST TAKIE TO A TAKIE PLANETARIUM, bo jest moje.

 

Bez wątpienia najnowocześniejsza aparatura jest w niedużym planetarium Politechniki w Częstochowie, tam jest cyfrowy projektor DigistarII. Jakość wyrażona przez punktowość gwiazd jest jednak lepsza w klasycznych projektorach. Tę różnicę jakości gwiazd zauważają jednak głownie maniacy astronomii obserwacyjnej, tacy jak my!

 

Największe jest szacowne planetarium w Chorzowie. Nowsze od niego, też duże, jest planetarium w Olsztynie.

Jeszcze nowsze i nowocześniejsze - w Toruniu.

 

Niestety, nie byłem ani w planetarium chorzowskim, ani w toruńskim. W olsztyńskim tak, ale 25 lat temu, wtedy było to bardzo nowoczesne planetarium lotów kosmicznych.

Byłem też, mniej więcej wtedy, w maleńkim planetarium w Muzeum Techniki w W-wie.

 

Byłem w czerwcu w jednym z najlepszych planetariów w Europie - w The Henderson Planetarium w Greenwich. Relacja w Uranii 7-8.2006. Supernowoczesny DigistarIII daje mniej ostre obrazy gwiazd niż klasyczny 30-letni projektor Minolty w planetarium w Chichester. Ale można wyprodukować niesamowite projekcje wideo, np. o fizyce Słońca. To jest nieosiągalne za pomocą klasycznego projektora systemu Zeissa, chyba, że będziemy na kopule planetarium wyświetlać video za pomocą projektora komputerowego. Nie ulega wątpliwości, że te projekcje z filmu czy dysku, jak o nich się lekceważąco wyraża Paweł, mogą być bardo efektowne i wcale przez to nie pozbawione walorów dydaktycznych.

 

O różnicach między typami projektorów można poczytać w mojej prezentacji, zdaje się, że jest gdzieś podlinkowana na AstroForum.

 

Szkoda, że nie wypowiedział się nikt, kto był ostatnio na seansach w różnych polskich planetariach, dopiero to mogłoby dać jakieś porównanie.

 

Pozdrawiam - Miłek :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do planetarium w Chorzowie to jest ono co prawda największe w Polsce, no ale ze sprzętem to trochę biednie jest. Dwa lata temu Planetarium obchodziło 50 urodziny. Tyle samo lat ma cała aparatura.

 

Co prawda dyrektor planetarium chciał kupić system AllSky, ale nie wiem na jakim to jest etapie.

 

Na pewno warto je odwiedzić jako interdyscyplinarną wycieczkę. Zajmują się tam nie tylko astronomią. Można zwiedzić także stacje meteorologiczną czy sejsmologiczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do planetarium w Chorzowie to jest ono co prawda największe w Polsce, no ale ze sprzętem to trochę biednie jest. Dwa lata temu Planetarium obchodziło 50 urodziny. Tyle samo lat ma cała aparatura.

 

Co prawda dyrektor planetarium chciał kupić system AllSky, ale nie wiem na jakim to jest etapie.

 

Na pewno warto je odwiedzić jako interdyscyplinarną wycieczkę. Zajmują się tam nie tylko astronomią. Można zwiedzić także stacje meteorologiczną czy sejsmologiczną.

Niedaleko obok jest też wspaniały park rozrywki dla dzieci :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, zakupiłem Synte 200/1200 Pyrex , Okulary Super Plössl 10 i 25mm i Barlow soligora x2 , jak na razie nie udało mi się niczego zaobserwować, pogoda nie dopisuje . Mam nadzieje ze w razie jakichkolwiek pytań, wątpliwości będę mógł liczyć na pomoc . Pozdrawiam. Do usłyszenia. Jak sie pogoda polepszy na pewno podzielę sie swoimi wrażeniami. Pozdrawiam.

Ps: czy sa miejsca w Poznaniu lub jego okolicach gdzie odbywają sie spotkania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM

Jestem nowy, ale nie jestem nowicjuszem jeżeli chodzi o wiedzę o astronomii. Nie należę do młodego pokolenia, a moje zainteresowania astronomią zaczęły się kilkanaście lat temu. Najpierw była to literatura różnych autorów i astrofizyków - już nie żyjących i współczesnych, między innymi profesora Uniwersytetu w Cambridge Stephena Hawkinga. Obserwacje zaczynałem od lornetki, później kupiłem lunetę Yukon, a od około roku posiadam syntę 114/500 z napędem jednej osi. Oczywiście okulary H20; H12.5 i SR4 wrzuciłem do szuflady, a kupiłem pllosle i okular szerokokątny do mgławic i plejad. Teleskop jest światłosilny, dlatego trochę na podstawie własnych pomysłów i podpowiedzi Janusz Willanda zmodernizowałem go i pomimo ze mam latarnię pod balkonem, uzyskuję ładne obrazy. Mam przgotowany cały osprzęt do astrofotografii, ale tutaj doświadczenia nie mam i będę potrzebował waszej pomocy. Czy mogę na was liczyć ?. Myślę ze nie zanudzę was pytaniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.