Skocz do zawartości

Synchronizacja czasu jednego komputera z z innego


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

Mam komputer mikroPC, który nie ma bateryjki do zegarka, w efekcie traci ustawiony czas po odłączeniu od prądu. Niestety sieć wifi, w której steruję sesją nie posiada dostępu do internetu, w efekcie nie ma synchronizacji automatycznej. Natomiast laptop, z którego steruję sesją, posiada prawidłowo ustawiony czas. Zastanawiam się, czy jest możliwość żeby komputer zsynchronizował swój zegar z laptopa po wifi? Znacie jakiś program będący takim prostym serwerem NTP? A może coś innego? Nie jest tu ważna precyzja, to ma być zwykły czas do celów astrofoto (nie do zakryć :) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, r.ziomber napisał:

W sumie na ESP8266 i GPS mozna zrobic serwer stratum-1 ;-)

 

Przy okazji Raspberry Pi GPS jako zegar czasu rzeczywistego

Ale mnie interesuje windows i to bez dodatków sprzętowych :)

20 godzin temu, komprez napisał:

Płatny...

 

Ale... sam znalazłem rozwiązanie :) Okazuje się, że nic nie trzeba instalować, Windows ma wszystko wbudowane! Tu instrukcja:

https://support.industry.siemens.com/cs/document/22144502/how-do-you-configure-your-pc-as-ntp-server-?dti=0&lc=en-WW

A na komputerze synchronizowanym (tym bez zegara) ustawiamy jako nazwę serwera czasu, adres IP komputera z serwerem (w oknie Data i godzina / czas z internetu).

Bajka. Zadziwia mnie ten Windows, ma tyle fajnych funkcji o których nikt nie wie :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, MateuszW napisał:

Bajka. Zadziwia mnie ten Windows, ma tyle fajnych funkcji o których nikt nie wie :) 

No to mają szczęście, bo takie rzeczy jak synchronizacja z serwerami npt u linuxach to w zasadzie jedna instrukcja.  Chociaż fakt, że trzeba się dokopać aż do supportu siemensa nie stawia M$ w dobrym świetle :)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Krzychoo226 napisał:

No to mają szczęście, bo takie rzeczy jak synchronizacja z serwerami npt u linuxach to w zasadzie jedna instrukcja.

No ale mówisz o synchronizacji z serwera, czy postawieniu własnego serwera? Bo mi chodzi o to drugie, a pierwsze działa z automatu po instalacji świeżego systemu :) 

2 godziny temu, Iluvatar napisał:

Nie przesadzałbym z tym kopaniem. Na pierwszej stronie google masz kilka instrukcji do tego.

Tak, dużo kopać nie trzeba było :) Choć akurat instrukcje z początku nie działały, tzn czegoś tam brakowało. To była pierwsza, którą zaindeksował google i działała :) 

 

No a cały problem polegał na tym, że szukałem jakiś programów i dziwnych rozwiązań, a nie pomyślałem żeby zacząć od tego co jest pod ręką.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, wessel napisał:

Drugim oczywistym rozwiązaniem byłby zainstalowanie odbiornika GPS przy setupie :)

Tak, ale to już wymaga dokładania dodatkowego urządzenia, które jest zbędne :) Poprawny czas mam na laptopie i to wystarcza. A lokalizację odczytuje GPS w montażu, którą można wczytać do maxima. Niestety czasu z GPS montażu nie można użyć do synchronizacji kompa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.