Jump to content
Sign in to follow this  
walmon21

Interesujące planety

Recommended Posts

Hey
Moje doświadczenie równa się zeru wiec jeśli wybrałem złe miejsce na takie zapytanie to proszę o wyrozumiałość.
Chciałbym zapytać was o intrygujące, nieszablonowe planety.
Macie swoich ulubieńców? 

Zainteresował mnie tak zwany super-saturn, którego pierścienie sięgają na 4/5 odległości Ziemia-Słońce. Jestem ciekawy jakie perełki skrywa znany nam wszechświat ;)

Najwięcej czasu poświęciłem systemowi TRAPPIST-1, ze względu na interesujący system siedmiu skalistych planet położonych obok siebie. Dwa lata temu podczas zebrania PTMA w Białymstoku przygotowaliśmy sobie układ w skali 1:4000000000 :) A poza tym były zabawy w Stellarium: https://www.youtube.com/watch?v=YMLus46vGHM (niepoprawne epoki peryhelium) oraz https://www.youtube.com/watch?v=mOAgpwsK7Lw (bardziej prawidłowe pozycje b-h, ale dodatkowe kandydatki i oraz j nie zostały potwierdzone).

20170307_185655_resized-1.jpg

20170307_185746_resized-1.jpg

Liczby w skali kosmosu robią wrażenie :D
Jeśli trzymać się twojej skali to w jakiej odległości od plastelinowej TRAPPIST-1 znajdowała by się plastelinowa Ziemia?
Mi wyszedł pięciocyfrowy wynik, czy mam rację?

nie ma ciekawych egzoplanet bo z takiej odległości nie ma możliwości zdobycia zbyt wielu informacji o tych planetach. bywa nawet że badamy planetę której nie ma bo z późniejszych obserwacji wynika że wyciągnięto błędne wnioski.

możemy kolekcjonować egzoplanety tak jak messier kolekcjonował swoje mgławice nie znając różnicy między mgławicą i galaktyką i niewiele z tego wynika poza gromadzeniem statystyk.

ale spytaj jeszcze raz za sto lat, może coś się zmieni! ^_^

18 godzin temu, szuu napisał:

nie ma ciekawych egzoplanet bo z takiej odległości nie ma możliwości zdobycia zbyt wielu informacji o tych planetach. bywa nawet że badamy planetę której nie ma bo z późniejszych obserwacji wynika że wyciągnięto błędne wnioski.

możemy kolekcjonować egzoplanety tak jak messier kolekcjonował swoje mgławice nie znając różnicy między mgławicą i galaktyką i niewiele z tego wynika poza gromadzeniem statystyk.

ale spytaj jeszcze raz za sto lat, może coś się zmieni! ^_^

Można robić spektrometrię, gdy planeta zasłania macierzystą gwiazdę - co się dzieje z liniami widmowymi itp.

Uzyskane w ten sposób informacje nt. egzoplanety pewnie nie różnią się zbyt dużo od tego, co wiedzieliśmy nt. Neptuna w I połowie XX wieku :)

Zainteresowałem się układem Lich (na polski to chyba Licz).
Z tego co przeczytałem, w tym układzie znajdują się pierwsze potwierdzone planety.
W dodatku planety zombie (dlatego pewnie gwiazda nazywa się Licz), ponieważ są to pozostałości po wybuchu supernowej :D

Mam przy okazji drobne pytanie, czy ktoś może mi wytłumaczyć jak wyliczyć położenie takiej planety? Wschód-zachód, i kąt... powiedzmy że chciałbym postawić drogowskaz w punkcie kiedy Lich jest najwyżej dla widza z Krakowa.
Czytam na necie ale może dzięki wam szybciej to rozumiem.

Edited by walmon21

Wpadł mi w oko artykuł idealny dla tego wątku. "5 najdziwniejszych planet we Wszechświecie".

Konspektując najzwięźlej:
I nasze planety mają swoje dziwności. Na Saturnie występuje sześciokątna burza, a Uran ma oś obrotu ustawioną pod kątem aż 98 stopni do ekliptyki.

Poza Układem Słonecznym zaproponowano:

PSR B1620-26 b (Matuzalem)
2.5 x masywniejszy od Jowisza i mający aż 12.7 miliarda lat życia. Krąży dookoła pary białego karła i pulsara

TrES-2b
Rozmiar Jowisza. 1000 stopni C. Niezwykle czarna. Odbija mniej niż 1% padającego światła.  Jowisz odbija około 33%.

GJ 504 b
Zaledwie 57 lat świetlnych od nas. Bardzo młoda 100 - 200 milionów lat. Atmosfera koloru różowego (albo magneta).

KELT-9b
Zsynchronizowana z gwiazdą (stale ta sama strona zwrócona ku niej). Niezwykle gorąca. 4500 st C. Traci materię.

HD 189733 b
W jej atmosferze pada deszcz szkła - najpierw krople stopionego ale przy powierzchni zestalone.

Ponieważ wiatry osiągają tam aż 8700 km/godz to ten deszcz pada prawie poziomo niejako tnąc wszystko. Miło nie jest. :)

Więcej:

http://www.conowego.pl/aktualnosci/5-najdziwniejszych-planet-we-wszechswiecie-28232/

Pozdrawiam
Linkuję artystyczne wizje: czarnej jak węgiel, różowej i ze szklanym deszczem. Fotografię Saturna.

RTEmagicC_2_13bfc9.jpg.jpg

RTEmagicC_3_62e0d3.jpg.jpg

RTEmagicC_5_c77c16.jpg.jpg

saturn-nov27.jpg

Edited by ekolog
  • Like 2