Skocz do zawartości

Kolimacja ... ach ta kolimacja ...


komprez

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie !

 

Po zimie naszło mnie na kontrole sprzętu i mycie po zimowej przerwie ...

Dobrałem się do kolimacji ponieważ na końcu sezonu zauwazyłem rozkolimowanie sprzętu tak więc postanowiłem to "naprawić" ...

 

Albo ja już jestem za stary albo nie wiem ale szlak mnie trafia ... albo jest kolimacja albo nie ma offsetu albo na odwrót ... doradżcie może ktoś ma 

stosowny sprawdzony sposób na kolimację ...

 

Co już zrobiłem ? :

- wyrównanie pająków (odstępy)

- ustawienie LW dokładnie w polu wyciągu za pomoca kamery oraz dekielka z dziurką

- ustawienie LG za pomocą kolimatora laserowego.

 

Efekt ?  np teraz mam taki....

Jak widać offset jest ok ... natomiast znacznik lustra .. nie :)    (tak ... ten znacznik jest a raczej był na tyle kiepski że połowa zeszła po pierwszym myciu - nie pytajcie jak .. nie wiem)

1111.thumb.jpg.7d2a8fbf217146e4d20e85157b4dacdc.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Kolimacja to złożony temat, nie da się ocenić przyczyny jej braku na podstawie takiego zdjęcia. To jest złudne poczucie, że ktoś kto zna się w temacie, po takiej fotce oceni jakość lub znajdzie winnego.

Musisz wyznaczyć wewnątrz tuby punkt przeciwległy dla wyciągu, celownikami w wyciągu umieszczonymi na obu końcach jego tulei kolimując wyciąg sprawić, aby trafiał w ten punkt, potem umocować pająka tak aby zwisająca jego środkowym otworkiem nitka trafiająca w środek LG przechodziła przez na tle tego punktu i była widoczna na środku celowników tulei wyciągu , potem aby LG celowało swoją osią optyczną dokładnie w środkowy otworek pająka, potem tak wymanipulować LW aby znacznik LG i celowniki tulei wyciągu pokryły się ze sobą a LG mieściło się z obrysie LW. Tylko tyle :)

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To był dość stary temat i muszę powiedzieć że przebrnąłem przez to ... a problem okazał się ... złą wysokością LW :) Zjadłem zęby na tej kolimacji ... ale trening czyni mistrza :D 

Nie wspomnę o wydrukach 3D przelotek do ASI120 aby dało się ją zamontować w wyciągu 1,25 :D 

 

Oczywiście nieocenione były dwie pomoce naukowe (dzięki @HAMAL ) oraz tego oto filmiku 

 

 

 

Edytowane przez komprez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem wiem nie podważam tutaj tego co pisałeś :P ale bardziej chodziło mi o to że fajne gość proponuje rozwiązanie z tą kamerą, oprogramowaniem i kartką za LW .... dużo lepiej się go ustawia :) Oczywiście tylko to ważne jest z tego filmu ... całą resztę czerpałem z Twoich zaleceń ....  czyli metodyka itd ...  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem.... domyśliłem się że chodzi o nowicjuszy :) Dodam jeszcze że dużo lepiej się robi wyrównanie LW względem osi wyciągu poprzez wykręcenie LG ... z zakrywaniem jest problem że coś spadnie na niego albo zabrudzi więc lepiej wykręcić ... w końcu i tak będziemy musieli go skolimować :) 

Edytowane przez komprez
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, HAMAL napisał:

Kolimacja to złożony temat, nie da się ocenić przyczyny jej braku na podstawie takiego zdjęcia. To jest złudne poczucie, że ktoś kto zna się w temacie, po takiej fotce oceni jakość lub znajdzie winnego.

Musisz wyznaczyć wewnątrz tuby punkt przeciwległy dla wyciągu, celownikami w wyciągu umieszczonymi na obu końcach jego tulei kolimując wyciąg sprawić, aby trafiał w ten punkt, potem umocować pająka tak aby zwisająca jego środkowym otworkiem nitka trafiająca w środek LG przechodziła przez na tle tego punktu i była widoczna na środku celowników tulei wyciągu , potem aby LG celowało swoją osią optyczną dokładnie w środkowy otworek pająka, potem tak wymanipulować LW aby znacznik LG i celowniki tulei wyciągu pokryły się ze sobą a LG mieściło się z obrysie LW. Tylko tyle :)

dokładnie tak się robi gdy sami budujemy teleskop

jeśli są problemy z prawidłową kolimacją fabrycznego teleskopu to jedynym wyjściem jest zrobienie wszystkiego od początku dokładnie w taki sposób. Pewnym problemem jest ustawienie wyciągu prostopadle do osi tuby ale wystarczy szeroki pasek papieru i wiertarka. Robimy mały otwór naprzeciw wyciągu i regulujemy wyciąg by jego oś padała na ten otwór. Później ustawiamy LG by jego oś pokrywała się z osią tuby ( LG dokładnie w środku celi, a oś optyczna przechodziła przez środkowy otwór pająka o równych ramionach) i na końcu ustawiamy LW (czyli odwrotnie niż przy okresowej kolimacji). W ten sposób wyregulowany teleskop na pewno będzie prawidłowo skolimowany

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.