Skocz do zawartości

Krótki achromat z filtrem jako traveller


Jarek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

przeklejam ten wątek z astro4u...

W zasadzie mogłem odświeżyć wiadomy wątek, ale tym razem mam konkretne??? pytanie do osób, które posługiwały się krótkimi achromatami klasy F/5-6, np. Celestron Firstscope 102/500 albo Orion Short Tube alias SkyWatcher/Celestron WA etc. 80/400 itp. 'maszynami', szczególnie z użyciem takich wynalazków, jak -V filter lub contrast booster.

Wyjasniam o co chodzi: w rozważaniach nt. plecakowego travellera pojawiła się opcja refraktora80/400 [tylko lżejsza wersja] + filtr Fringe Killer Baadera do dużych powiększen z jasnymi obiektami typu planety, Księżyc itp.

Sęk w tym, ze ten 80/400 idealnie pasuje gabarytowo, natomiast optycznie jest to porażka z powiększeniami od 50x w górę, wg. dotychczasowych opinii i testów, ktore pojawiały się na forum. Wiem,że niektórzy z Was eksperymentowali z tym sprzętem i filtrami. Fringe killer ma być ulepszoną wersją -Violet'a, zachowującą 50% transmisji w niebieskiej części widma, co redukuje zażółcenie obrazu. Na ile taki wynalazek może umożliwić sensowną obserwacje planet [Księżyc, Jowisz powiedzmy] do 100-120x? Kolory mogą być przekłamane, byle by widoczne były detale przyzwoicie jak na 80mm. To ma być zestaw na wyjazdy plecakowe w góry [jako alternatywa dla lornetki, głównie DS-y] oraz za granicę na specjalne okazje [np. zaćmienia Słonca, Księżyca] i to określa moje oczekiwania co do jakości obrazu przy tych 100x - żadnych wodotrysków, ale żeby dało się oglądać. Dlatego interesuje mnie skutecznośc tych filtrów w F/5, zapraszam osoby mające doświadczenie w tej materii do zabrania głosu. Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minus Violet i Contrast Booster nadaja sie do "de". Szczegolnie ten drugi, ktory nie jest tani, a poza pogorszeniem obrazu nic do niego nie wnosi. Wbrew pozorom widmo "fioletu" jest bardzo potrzebne w obrazowaniu (szczegolnie planet). W achromacie widmo to ogniskuje sie w zupelnie innym miejsu niz pozostale 2 kolory. Niestety nic sie nie da z tym zrobic (poza chromacorem) i samo odciecie tego fioletu wiele dobrego w praktyce nie wnosi. Kolor z naturalnych przyczyn jest "okropny" (mocno zoltawy). Ja bez filtrow widzialem wiecej na np. Jowiszu, niz z tymi filtrami (refraktor 150mm). Za Contrast Boostera zaplacilem ponad 400 zl (2") i uwazalem zawsze, ze to wywalenie pieniedzy w bloto. Dalem go za darmo kupcowi mojego refraktora. Nie mialem sumienia "kasowac" go za $.

 

Ten nowy filtr przepuszcza wiecej w pasmie fioletu, wiec mowiac ogolnie - po prostu to taki -V dzialajacy w 50%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem taki filtr w lipcu ubiegłego roku .Niestety nie mogę go polecić nikomu . Księżyc jest zielony a i obrazy obiektów na niebie jakieś sztuczne . Być może to kwestia przyzwyczajenia ale ja wolę naturalny obraz . Aberracja występuje w achromacie tylko na jasnych gwiazdach , planetach i księżycu . DS-y są słabsze i tam aberracja nie przeszkadza nam w obserwacjach .

 

filtr.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !.

 

Pytanko o filtr księżycowy. Czy przyda się do obserwacji planet, tzn. czy dzięki niemu będzie widać więcej szczegółów.

 

zdecydowanie tak!

 

Kolor wychodzi kompletnie idiotyczny wszysto jak na zielonym monitorze :blink: ale kontrast np. na marsie rośnie gigantycznie.

Widziałem marsa przez EL_Capitanową 120/1000 200x i filtr księzycowy FANTASTYCZNY KSZTAŁT KONTYNENTÓW jak na zdjęciu. oczywiście cały obraz żółtozielony.

 

Sam próbowałem na Jowiszu. pasy troche lepiej widoczne z filtrem. szczególnie przy mniejszych pałerach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.