Skocz do zawartości

Budujemy Refraktor


Viaderny

Rekomendowane odpowiedzi

Oprawę obiektywu 150/1200 można pod rurę pomarańczową fi 160 przetoczyć, nie trzeba żadnych przejściówek dorabiać. Na diafragmy miejsce w środku jest i będę takowe instalował

Po weekendzie podam orientacyjne wymiary na jakie oprawę trzeba przetoczyć,

dodam również obliczenia o ile to się rura aluminiowa a o ile PCW ugina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czyżbym popełnił jakiś nietakt? Wątek rozwijający się, że ho ho, a tu od prawie dziesięciu dni nic nowego. Czy naprawdę nikt jeszcze nic nie ogladał przez te obiektywy (127 i 152 mm) i zupełnie nic na temat obrazów nie można powedzieć? Ludzie zlitujcie się nad żądnym informacji astro-kumplem...

 

Pozdrawiam wszystkich

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Viaderny używa, a się nie odzywa :)

 

Ja obserwowałem trochę przez 120 -tkę Viadernego na zlocie w Roztokach

ale niestety seeing to tam nie był za rewelacyjny a i drugiej 120-tki do

porównania nie było...

Ale patrząc przez ten sprzęcik w oczy rzucała się punktowość gwiazd, w porównaniu ze zwierciadlakami i lepszy kontrast na przy obserwacji planetek (zwłaszcza na tarczy jowisza)

 

A teraz z innej beczki..

 

Policzyłem o ile ugnie się tubus wykonany z aluminium a o ile z PCW

 

Przyjąłem:

 

- Średnica tubusa 150 mm, długość 1100 mm

- Rura aluminiowa ma grubość ścianki 2mm

- Rura PCW ma grubość ścianki 4mm

- Tubus jest zamocowany po środku na długości 200mm

- przyjąłem że rura nic nie waży a na obu końcach jest obciążenie po 5 kg

(moja tuba będzie ważyć ok. 10 kg)

 

Okazało się że w najmniej korzystnym przypadku, tzn:

 

dla teleskopu skierowanego w zenit, a ktoś kolimował obiektyw dla tuby ustawionej poziomo - lub odwrotnie

 

ugięcie końca tuby wyniesie ~0.1mm dla rury PCW i ~0.012mm dla rury alu czyli rura PCW odkształci się ok. 8-krotnie bardziej, biorąc pod uwagę sposób kolimacji obiektywu ugięcie rury alu jest zaniedbywalnie małe.

A co z rurą PCW?

 

Po pierwsze, jeżeli skolimuje się obiektyw dla tuby ustawionej pod kątem ok. 50*(np. ustawiając teleskop na którąś z gwiazd w okolicach bieguna nieb.) to dla całego obszaru obserwacji, czyli od około 20* nad horyzontem do zenitu odkształcenie końców tuby PCW wyniesie max. ~0.06mm

 

Żeby zniwelować spowodowaną takim odkształceniem tuby zmianę kąta pomiędzy osiami optycznymi obiektywu i wyciągu trzeba by jedną ze śrub regulacyjnych wkręcić/wykręcić o ok. 0.025mm, czyli obrócić o jakieś 1/20 - 1/30 obrotu, co jest moim zdaniem nie do wyregulowania w tych obiektywach.

 

To oznacza że odchyłki położenia osi optycznych obiektywu i wyciągu, spowodowane odkształcaniem się tuby PCW są miejsze niż w ogóle możliwe do skolimowania.

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyżbym popełnił jakiś nietakt? Wątek rozwijający się, że ho ho, a tu od prawie dziesięciu dni nic nowego. Czy naprawdę nikt jeszcze nic nie ogladał przez te obiektywy (127 i 152 mm) i zupełnie nic na temat obrazów nie można powedzieć? Ludzie zlitujcie się nad żądnym informacji astro-kumplem...

 

Pozdrawiam wszystkich

Marek

 

A bo mnie czesto nie ma miesiącami (koniec przerwy w odbywaniu kary :) ).

Marek jakby tu powiedziedzieć , dla mnie ten refraktor daje świetne obrazy.

No nie takie jak TAK lub jakieś Apo, ale średnica obiektywu niemała i świałosiła akuratna.

Nie bardzo da się opowiedzieć słowami jaka jest jakość obrazów, trzeba zobaczyć.

 

Pozdrawiam Wszystkich i życzę wytrwałości w tworzeniu refraktorów.

Edytowane przez Viaderny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

127 czy 152 mm?

 

Podstawowa sprawa to montaż. Jeżeli planujesz sam wykonać azymutala, to nie ma w sumie wielkiej różnicy finansowej , czy będziesz robił pod 120-tkę, czy pod 150-tkę.

Jeżeli natomiast planujesz paralaktyka to 120-tkę powiesisz na jakimś EQ-5, a do 150-tki niestety potrzeba już monta o nośności HEQ-6,

 

Ja kupiłem 152mm trochę ze względów "megalomańskich" :) , a z drugiej strony, doszedłem do wniosku, że jako sprzęcik na dłuższy czas, raczej do wizuala to trzeba celować w newtona 200mm albo porównywalny refraktor.

 

Jeśli chodzi o moduł Younga dla PVC to jest to troche trudna sprawa.

Samego tworzywa jest kilka rodzajów, do tego zawiera różne wypełniacze, które wpływają na wartość modułu sprężystości. Źródła podają od 2700 do 5000 MPa,

Ja przyjąłem bodajże 3000 MPa (nie mam przy sobie obliczeń w chwili pisania tego postu). Korzystałem z "Poradnika Mechanika" między innymi.

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesuje mnie jeszcze jedna rzecz - dlaczego wybrałeś 127 a nie 152? Uchyl rabka tajemnicy -- mam nadzieje że nie ma tu jakiejś zagwozdki jakościowo-sprzętowej bo sam chciałbym sie na coś zdecydować.

 

Pozdrawiam

Marek

Ja wybrałem 127, ponieważ obawiałem się zbyt dużych aberracji w 152(byc może bezpodstawnie). Docelowo nie będzie to mój jedyny sprzęt, myślę o newtonie

>=25, więc nie zależało mi na większej średnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wybrałem 127mm ze względu na abberację, rozmiar sprzetu i wielkość montażu (miałem przed oczami Ryśkowego TMB 152) i cenę, później zmieniłem decyzję i chciałem u Janusza zamienić obiektyw na 152mm ale już nie było.

I tak naprawdę czy dobrze zrobiłem będę wiedział jak ustawimy 150 Bartoliniego i moją 127 i porównamy.

 

Oczywiście jak Bartolinii się spręży i skończy sprzęt, co jak mniemam stanie się wkrótce :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście jak Bartolinii się spręży i skończy sprzęt, co jak mniemam stanie się wkrótce  :D

 

A zamówiłem w jednej firmie diagonala 2" i czekam, czekam, czekam, czekam, czekam, cccczzzzzzeeeeeeekkkkkkkkkkaaaaaaaa........... ;)

A to mi roboty przy tubie stopuje, dlatego wziąłem się za azymutala i jakiś teodolitowy statyw szukam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Udało mi się w końcu kupić rurę aluminiowa(130mm/3mm) na tubus w firmie Profmetkol w Słupnie koło Warszawy. Niestety w ilości hurtowej 4m, po 53zł/1m. Dostępne są też pręty alu, które można na szczęście kupować w dowolnej ilości.

Edytowane przez PiotrekD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Najwyższy czas , żeby przesunać troche wątek do góry ;)

 

Mam podstawowe pytanie:

Czy z silnik krokowy wyciśnie 10-15 obr/s ?

 

Kończę mechaniczną częśc mojego wyciągu i postanowiłem,

że bedzie motofokus, a ponieważ na jeden obrót wypadnie 1-1.5 mm

wysuwu tulei wyciągu to doszedłem do wniosku że wystarczyłby mi silnik

który obracałby się w dwóch prędkościach:

10-15 obr/s - do zgrubnego ustawiania

0.2-0.5 obr/s - do dokładnego ustawiania ostrości

 

ale z tego co kiedyś wyczytałem na tym forum (a może na astro4u ?) silnik krokowy

wyciska maksymalnie kilka obrotów na sekundę

 

Nie chciałbym stosować dodatkowej przekładni multiplikującej

 

Z zastosowaniem zwykłego silnika pradu stałego i regulacją napięcia będzie chyba lipa dla bardzo wolnych obrotów, ponieważ obciążenie silnika będzie różne dla różnego ustawienia teleskopu i w zależności od gadżetów zawieszonych na wyciagu

 

Proszę o jakieś sugestie

 

Aha, postaram się zmierzyć maksymalny moment obrotowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podstawowe pytanie:

Czy z silnik krokowy wyciśnie 10-15 obr/s ?

 

1. Powiedz co cię zmusza do tego żeby silnik w motofokusie kręcił się tak szybko ??

2. Jaki masz sterownik do tego? (bo może wisi na takim Kwarcu) - Musiał byś dołożyć jakiś dzielnik

 

Tu im wolniej tym dokładniej!!!! Ja ostatnio zrobiłem motofokusa i steruję go z Melona - chodzi super!!

 

Pozdrawiam Piotr G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Powiedz co cię zmusza do tego żeby silnik w motofokusie kręcił się tak szybko ??

2. Jaki masz sterownik do tego? (bo może wisi na takim Kwarcu) - Musiał byś dołożyć jakiś dzielnik

 

Ad 1 W wyciągu, który buduję tuleja wyciągu jest przesuwana przez przekładnię śruba-nakrętka co dla śruby M8x1.25 daje 1.25mm przesunięcia tulei "na jeden obrót pokrętła" - w wyciągach z przekładnią zębatkową (ew. cierną) masz pewnie z 15-20 mm (jak nie więcej) "na jeden obrót pokrętła", a doszedłem do wniosku że do "szybkich posuwów" podrzebuję prędkość ruchu tulei na poziomie 10-15 mm/s

jeśli chodzi o dokładność ruchu to nie mam jakis dużych wymagań, ta prędkość może się w czasie regulacji wachać, powiedzmy nawet +/- 10-20%

 

Ad 2 Silnika ani sterownika nie mam jeszcze żadnego, wolę najpierw się poradzić, a potem wywalać kasę i tracić czas :) . nie jest to moja branża, a poza tym zawsze ktoś może mieć jakiś fajny pomysł

( tak w sumie najlepiej to by mi pasował silnik klatkowy sterowany falownikiem :) )

 

A w ogóle narazie robię wersję z "napędem ręcznym"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejdź do sprawy spokojnie, punkt ostrości to około 0,05 mm. Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki zewnętrzne potrzebujesz +/- 5mm od punktu ostrości i w tym przedziale potrzebna ci precyzja. Jeżeli chcesz bezpośrednio z osi silnika krokowego napędzać śrubę M8 to tej precyzji nie dostaniesz nawet z silnikiem 200 krokowym.

Powinieneś pomyśleć również o wysprzęglaniu tego napędu (ręczne ustawianie ostrości przy wizualu) lub poręczny pilot którym krok po kroku będziesz mógł sterować ostrością.

 

Powodzenia Piotr G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

punkt ostrości to około 0,05 mm. Jeżeli chcesz bezpośrednio z osi silnika krokowego napędzać śrubę M8 to tej precyzji nie dostaniesz nawet z silnikiem 200 krokowym.

 

Skok gwintu śruby M8 to 1.25mm, 1.25/0.05=25 czyli aby uzyskać rozdzielczość o której mówisz (0.05mm) potrzebuję 25 kroków na obrót, więc nie wiem skąd stwierdzenie, że silnik z 200 krokowy jest za mało dokładny w tej sytuacji :blink: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...

No i skończyłem w końcu tubę, robię obejmy i azymutala, czyli jeszcze pięć lat i będzie gotowe :D:szczerbaty:

Nie no na poważnie to ostatnio dość solidnie ruszyłem z robotą i mam plan skończyć na Roztoki 2006 :)

widok_ogolny.jpg

fokuser.jpg

wnetrze_fokusera.jpg

wnetrze_tuby.jpg

tyl.jpg

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.