Skocz do zawartości

Budujemy Refraktor


Viaderny

Rekomendowane odpowiedzi

Tez nie chce byc zlosliwy wiec napisze jedynie:

"Dopłacenie 300 zł zostawiamy tym co maja dwie lewe ręce :D ..."

 

A tak serio, wiecej radosci i zrozumienia zasady działania sprzętu

daje wykonanie go samemu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę być złośliwy ale jaki jest cel budowy? Dopłacając około 300 zł.można kupić gotowy refraktor sky-watcher 120/100 z montażem w Czechach.Gdzie tu sens skoru budowniczy twierdził że ma niewiele gotówki.

 

Nie chce byc złośliwy ale gdybyś przeczytał cały wątek to byś wiedział jaki jest sens budowy refraktora, i dlaczego w ogólnym rozrachunku kosztował mnie ok . 60 zł polskich :)

Powszechnie jest wiadome że własnoręcznie wykonane teleskopy dają ich właścicielom dwa razy lepsze obrazy niz fabryczne. (ale tylko im:) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cerber ja akurat swój robię własnoręcznie w wolnych chwilach. Takie majsterkowanie sprawia mi przyjemność, więc robocizny nie liczę,

poza tym jest to taki trochę "zakup na raty".

Druga sprawa to satysfakcja ze zrobienia własnego teleskopu kupując

np. tylko optykę.

Zauważ że często ludzie którzy wydali już na astro kupę kasy, mający już konkretne sprzęty budują samodzielnie teleskopy, montaże o właściwie

miejszych możliwościach niż te, na które byłoby ich stać.

Zresztą zobacz jaką pozycję ma ATM w USA, sprzęt astro tańszy niż u nas, ludzie o wiele więcej zarabiają, a większość ludzi ma "samoróbki".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powszechnie jest wiadome że własnoręcznie wykonane teleskopy dają ich właścicielom dwa razy lepsze obrazy niz fabryczne.Co to znaczy dwa razy lepsze obrazy.Poza tym uważam że tylko sprzedawca na tym zarobił sprzedając obiektyw za taką cenę. :helo:

 

Chcę Ci przez to powiedzieć że wkładając trochę pracy w budowe teleskopu otrzymujesz w zamian olbrzymią SATYSFAKCJĘ , oraz niepowtarzalny sprzęt i za kazdym razem jak patrze w okular czuję sie po prostu fajnie... i przez to "mi się wydaje" że mój refraktor daje lepsze obrazy niż fabryczny. To jest bardziej stan ducha niż realny parametr.

 

Nie sądzę żeby np. Janusza Wilanda nie było stać np. na taką Syntę tylko obserwuje sprzętem który sam zrobił i skupia wokól siebie ludzi o podobnych poglądach.

A wystarczy wejść na internet, nacisnąć kup teraz i jutro teleskop masz w domu. A tu czekasz nieraz długi czas aż teleskop będzie skończony mając świadomość że można go mieć od ręki.

 

I co na to odpowiesz ? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym uważam że tylko sprzedawca na tym zarobił sprzedając obiektyw za taką cenę. :helo:

 

Natomiast jak kupujesz gotowy teleskop to oczywiście sprzedawca nic zarabia. :helo: Odkrywcze . :blink:

 

Idę obserwować bo nibeo piękne....

Edytowane przez Viaderny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba załapałem ,to tak jak z wędkarzem,s :banan: iedzi nad wodą "kij"moczy wie że ryby nie złowi,ale z kumplami pogada piwko wypije a ile jest uciechy jak wędkę sam złoży. :banan:

 

O toootooo.... prawie tyle że kupujesz na stadionie dziesięciolecia sadzonkę bambusa, przez rok ją podlewasz nawozisz itp. potem ścinasz , sezonujesz i suszysz, impregnujesz, i masz wędzisko, z huty kupujesz stalowy drut z krórego zkręcasz przelotki, kołowrotek robisz ze szpuli po mulinie i żyłkę z końskiego włosia i wtedy jedziesz z kumplami nad wodę :) I to jest to :banan:

Edytowane przez Viaderny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mam pytanko do Bartoliniego i Viadernego.

 

Jak wyglądają prążki dyfrakcyjne gwiazd w tych obiektywach Antaresa ?

Czy zagęszczenie prążków przed i za ogniskiem jest wzorowe ?

 

Na jakim poziomie jest chromatyzm i do jakiego maksymalnego poweru się on nie ujawnia w znaczny sposób ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko do Bartoliniego i Viadernego.

 

Jak wyglądają prążki dyfrakcyjne gwiazd w tych obiektywach Antaresa ?

Czy zagęszczenie prążków przed i za ogniskiem jest wzorowe ?

 

Na jakim poziomie jest chromatyzm i do jakiego maksymalnego poweru się on nie ujawnia w znaczny sposób ?

 

Trzeba było wpaść na zlot w Bieszczady, to byś zobaczył :D Nie wspomnę o wykonaniu tubusa a'la Viaderny :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Koledzy za słowa uznania, jednak mój refraktor nie był jeszcze zkolimowany, co było widac patrząc na Jowisza, cela przykręcona jest "na oko" i miałem nadzieje że na zlocie go zkolimujemy. Ale było tyle atrakcji że jak zwykle nie było kiedy :). Miałem go zkolimować w ostatnią noc na montażu Rysia ale sprawy rodzinne spowodowały że musiałem nagle wczesniej opuścić zlot :(

 

P.S. Bartolinii co sie dzieje ze 150ką. ???????? Zdaj relację z postepów prac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja również stałem się posiadaczem obiektywu 127/1000(120 odliczając straty na mocowanie w oprawie) i powoli chciałbym się zabrać za budowę refraktora.

Oczywiście stanąłem przed problemem zdobycia rury duraluminiowej.

Czy ktoś wie gdzie w okolicach Warszawy/Radomia/Sandomierza można kupić rurę o średnicy 13-15 cm i grubości 2-3 mm?

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Piotrze !

Ja taką rurę kupiłem w Krakowie, konkretnie 130x2mm w metrowym kawałku w sklepie z aluminium, ale ten sklep sprowadził mi ją z Czestochowy gdzie jest produkowana więc dobrze jest szukać w tamtych kierunkach.

Rozmawiałem z Mariuszem z Krakowa i on też jest posiadaczem tego obiektywu i też szuka tej rury , chyba musicie poszukać kogoś w Częstochowie :)

Pozdrawiam , życzę powodzenia w pracach i oczekujemy w tym wątku relacji z budowy :Salut:

 

P.S. Bartolinii jak postępy... co jest leniu jeden :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze !

Ja taką rurę kupiłem w Krakowie, konkretnie 130x2mm w metrowym kawałku w sklepie z aluminium, ale ten sklep sprowadził mi ją z Czestochowy gdzie jest produkowana więc dobrze jest szukać w tamtych kierunkach.

 

 

A ja myślę że wystarczy w swoich rejonach znaleźć dobrą hurtownię lub sklep z artykułami metalowymi oni zapewne znają asortyment producentów i sami powinni takie cóś zamówić i sprowadzić podczas następnej dostawy.

Ale co ja tam wiem.... :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja myślę że wystarczy w swoich rejonach znaleźć dobrą hurtownię lub sklep z artykułami metalowymi oni zapewne znają asortyment producentów i sami powinni takie cóś zamówić i sprowadzić podczas następnej dostawy.

Ale co ja tam wiem....  :unsure:

 

No właśnie o tym pisze ,dla mnie tak rurę właśnie sprowadzili z Częstochowy, tylko jest inny problem, jak przyszedłem i zapytałem o metr rury i to takiej której nie mieli to pracownik powiedział że nie ma i nie ma szans, więc ja poszłem do biura porozmawiałem z odpowiednią Panią która zajmuje się zamówieniami, poutyskiwaliśmy na biędę w kraju i fatalny stan upraw rzepaku i rurę miałem za dwa dni.

Takie specyficzne zamówienia nie wolno uzgadniać z gościami od cięcia prętów tylko w biurze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc ja poszłem do biura porozmawiałem z odpowiednią Panią która zajmuje się zamówieniami, poutyskiwaliśmy na biędę w kraju i fatalny stan upraw rzepaku i rurę miałem za dwa dni.

Takie specyficzne zamówienia nie wolno uzgadniać z gościami od cięcia prętów tylko w biurze.

 

Trele, morele... :banan: Już ja wiem o czym Ty z tą panią rozmawiałeś, że metrową rurę Ci sprowadziła :D Jak ktoś potrzebuje kawałka rury to proszę do Wieśka :ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartolini pisałeś wcześniej,że robisz tubus z rury kanalizacyjnej, ja też się coraz mocniej nad tym zastanawiam. Czy jesteś już wstanie ocenić czy nie będzie problemów z takim rozwiązaniem(zbyt duża gietkość, zbyt duży wpływ temperatury itp.)

Pozdr

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trele, morele... :banan: Już ja wiem o czym Ty z tą panią rozmawiałeś, że metrową rurę Ci sprowadziła  :D Jak ktoś potrzebuje kawałka rury to proszę do Wieśka  :ha:

 

:D Mariusz który buduje refraktor zrobił tak samo i już potrzebną rurę ma w domu !

Także to działa, tym bardziej że tej Pani temat rur na refraktory nie jest już obcy.

 

Bartolinii, faktycznie trzeba to dobrze wyliczyć, ja za pierwszym razem opierając się tylko na wyliczeniach miałem rurę o 8cm za długą. Musiałem ją ponownie ciąć na dużej tokarce.

Edytowane przez Viaderny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartolini pisałeś wcześniej,że robisz tubus z rury kanalizacyjnej, ja też się coraz mocniej nad tym zastanawiam. Czy jesteś już wstanie ocenić czy nie będzie problemów z takim rozwiązaniem(zbyt duża gietkość, zbyt duży wpływ temperatury itp.)

Pozdr

Piotrek

 

Jeśli chodzi o sztywność to mogę ci powiedzieć że stawałem na kawałek takiej rury fi 160 mm o długości ok. 300 mm i nie robiło to na niej wielkiego wrażenia.

Oczywiście rura leżała na boku.

Jeżeli chodzi o rury PCW to raczej te pomarańczowe, sprawiają wrażenie o wiele wytrzymalszych od szarych.

Najbardziej martwi mnie zmiana pasowania pomiędzy stalowymi/aluminiowymi pierścieniami a rurą PCW ze względu na dużą różnicę we współczynniku rozszerzalności cieplnej

 

Ostatecznie będę mógł odpowiedzieć czy się nadaje,czy nie dopiero po próbach poligonowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.