Skocz do zawartości

Otwory w top plate do piera


serwa

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanko do konstruktorów pierów DIY :)

Chodzi mi o średnicę otworów górnego talerza, który poziomujemy.

Jakie pasowanie otworów macie w swoich talerzach?

Jak wiadomo poziomowanie sprawia, że szpilki przestają leżeć w osiach otworów w top plate, stąd potrzebny jest nadmiar w średnicy otworu.

Powinien mieć odpowiedni "luz" na ustawianie poziomu.

Mam zamiar zastosować 3 szpilki M20.

Myślałem o pasowaniu luźnym - otwory na 24 mm ale to chyba może być mało przy dużej odchyłce od pionu?

Dodam, że pier będzie stał na tarasie i będzie ruchomy, że tak to ujmę, a taras wiadomo ma spadek więc pionu nie będzie.

Jeszcze małe pytanko. Jakie macie opinie na temat ilości szpilek?

Waham się czy dać 3 czy 4 :) Czy to w ogóle będzie miało znaczenie jak zastosuje M20.

Będzie się na tym bujał HEQ5 z niutkiem 150/750, kiedyś refraktorek.

Będę wdzięczny za podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 3 szpilki M20 pod EQ6 + 8" i uważam że jest to przewymiarowane co najmniej 2x :) Na pewno nie ma co dawać więcej szpilek, tym bardziej że znacznie utrudni to regulację. Myślę nawet że spokojnie mógłbyś się ograniczyć do M16.

 

Ja mam otwory 22 mm, ale pier sam w sobie jest odlany od poziomicy, więc tylko symboliczna regulacja była potrzebna. Co to znaczy "ruchomy pier"? Jeśli zamierzasz go wynosić to nie rozumiem po co się katować zamiast wygodnego statywu? A jak ma on stać zawsze na miejscu, to chyba nie ma problemu go mniej więcej ustawić pionowo już na ziemi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wyjaśniam :)

Statyw będzie w garażu jako mobilne rozwiązanie.

Mobilny miałem na myśli, nie przytwierdzony na stałe.

Na tarasie chcę postawić sobie pier, z 50 kilogramową żeliwną podstawą + rura 150, która będzie nie do ruszenia, więc dopóki nie zdejmę montażu, setup będzie ustawiony jak trzeba.

Projekt piera przewiduje słup prostopadły do podstawy, która w założeniu będzie rzecz jasna równoległa do podłoża, tworząc kąt prosty ze słupem :)

Podłoże natomiast to taras ze spadkiem do odpływu wody, więc jedyny sposób na poziomowanie to top plate, stąd mój dylemat.

Przykręcanie do podłoża nie wchodzi na razie w grę, zresztą nie wiele by to wniosło, bo taras jest lichy i nie wiadomo ile to rozwiązanie posłuży.

Z tymi szpilkami sam nie wiem, mam ochotę zrobić to konkretnie, bo lepiej jak coś jest zrobione zbyt porządnie niż za słabo :)

Na czterech szpilkach gorzej się poziomuje, a widziałem piery, że to tak ujmę profesjonalne, które mają po 4, a nawet 6 szpilek, więc trochę mi to namieszało :)

Mateusz, a jak duży masz zakres regulacji poziomu przy otworach + 2 mm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Luz" zależy też od tego jaki gruby jest top plate. Weź kawałek drewna grubości top plate i wywierć w nim otwór jaki planujesz, wsadź weń szpilkę i sprawdź jaką ma swobodę ruchu. Sam dojdziesz do tego jaka swoboda/kąt  jest wystarczająca.

Albo rozrysuj sobie wszystko na kartce w skali 1:1. Efekt będzie ten sam.

Edytowane przez Piotr4d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiercąc otwór o średnicy np. fi20, zazwyczaj ten się lekko "rozbije". Za to śruba M20 nigdy nie ma nominalnych 20mm, tym bardziej gwintowana szpila, która jest produkowana metodą walcowania. Spokojnie Wyjdzie z 0,5mm luzu. To spokojnie wystarczy do lekkiego przekoszenia talerza. Poza tym do poziomowania służy spodarka w montażu :)

Przy odpowiednim zabetonowaniu 3 szpilki fi20 uniosą i zgaszą drgania półtonowego teleskopu. 3 zawsze będą "stały prosto".

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Tom-cio napisał:

Poza tym do poziomowania służy spodarka w montażu :)

Co masz na myśli? :)

59 minut temu, Tom-cio napisał:

3 zawsze będą "stały prosto".

Też nie do końca chwytam przesłanie... A więcej jak 3 jak będą stały i dlaczego? :)

Myślę, że takie ciasne pasowanie na 0,5 mm nie da wystarczającej regulacji.

Sprawdziłem poziom i wychodzi 12 mm spadku na 60 cm.

Jutro obliczę jaki wymiar otworu da zapas na wypoziomowanie top plate i będzie po sprawie :)

Edytowane przez serwa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.

Spodarka, to taka geodezyjna spodu teodolitu, czyli element, który pozwala idealnie wypoziomować instrument przed pomiarem. W naszych AstroMontażach też jest spodarka, choć nikt tego tak nie nazywa  :)

2.

Mały stołeczek na 3 nogach zawsze stoi stabilnie. Na 4,5..., tylko na równym podłożu.;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Tom-cio napisał:

Spodarka, to taka geodezyjna spodu teodolitu, czyli element, który pozwala idealnie wypoziomować instrument przed pomiarem. W naszych AstroMontażach też jest spodarka, choć nikt tego tak nie nazywa  :)

U nas w głowicy jest takie coś? Jakoś nie kojarzę, pokaż na zdjęciu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.