Skocz do zawartości

problem z MaximDL ? eqmod ?


Grzegorz Czernecki

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś z szanownych forumowiczów napotkał taki problem i jest w stanie mi pomóc? Miesiąc temu przyszedł czas na wymianę starego leciwego laptopa, który używany był tylko i wyłącznie do obsługi sprzętu do astrofoto, nabyłem więc w tym celu poleasingowego Della z windowsem 10 pro, dyskiem ssd 250gb , i procesorem i5, którego też mam zamiar używać tylko do astro. Poinstalowałem wszystko co należy to znaczy Maxima, Platformę Ascom, eqmod w wersji 2.00q i katalog GSC wszystko to samo co w starym zestawie, miało być pięknie i ładnie i tak było podczas pierwszego wyjazdu. Kłopoty zaczęły się podczas drugiej próby w boju mianowicie montaż i kamera łączą się i z kamerą problemów nie ma, problemy są z montażem, montaż po wybraniu na maximowej mapie obiektu obraca się w zupełnie inną stronę niż obiekt się znajduje, wygląda to tak jakby mapka maximowa była zupełnie źle zorientowana, bo kursor podczas obrotu przesuwa się po niej prawidłowo i parkuje na zadanym obiekcie, ale w rzeczywistości obiekt znajduje się po zupełnie innej stronie nieba, przykładowo , kazałem mu jechać na księżyc kiedy ten znajdował się tuż nad wschodnim horyzontem a montaż pojechał na południowy zachód, natomiast jak zapodałem betelgeze to pojechał pod horyzont w kierunku północno wschodnim czyli zupełnie na przeciwko, nie wiem już co mam robić, Łukasz zasugerował mi , że mam wywalić eqmoda w wersji 2.00 i zainstalować 1.29 i tak zrobiłem niestety bez efektu. Dodam, że lokalizacja jest prawidłowa ściągana z modułu GPS, podobnie jest jak chcę nim sterować z programy The Sky6, klikam na mapce na księżyc i kursor na niego się przesuwa , ale montaż jedzie w zupełnie innym kierunku,  czy mam coś pokićkane w ustawieniach ? bo jestem bliski załamania się i wywaleniem tego na złom, jestem kurde po operacji i dużo siły i zdrowia kosztowało mnie po raz drugi rozstawianie sprzętu a tu kolejna porażka. Mam nadzieję, że ktoś napotkał taki problem i udało mu się go ogarnąć i jest w stanie mi pomóc bo już nie mam pomysłów. Za dwa tygodnie jadę do Zwardonia i chciałbym to ogarnąć, żeby tam nerwów nie tracić, z góry dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest problem Maxima ... skoro nie działa też w Sky... tu będzie problem z Ascomem ? Jeśli mont jest sterowny to powiedzmy że komunikacja jest natomiast koordynaty idą złe 

i to już się coś wali pomiędzy ascomem a montażem .... bo innej opcji nie widzę.

 

Ogólnie będę to powtarzać do upadłego każdemu ... ale Windows 10 nie jest dobrym rozwiązaniem pod astro ... jak masz możliwość to w przyszłości postaw tam max Windows 8.1 (a najlepiej Windows 7). Mój znajomy ma właśnie problem z Atikiem pod W10 (losowe rozłączenia kamery) i nie wiemy o co chodzi ... na W 8.1 działa znakomicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdybyś po pierwszym goto (które pojedzie w siną dal), przestawił ręcznie montaż na właściwą pozycję (hamulcami), zalignował na tym punkcie i zrobił kolejne goto? Bo jeśli to kwestia pomieszania daty/współrzęcznych/itp, to w takim wypadku powinno działać. Spróbuj zrobić taki test nawet w domu, zweryfikować czy to ma sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem rozwiązany, jak się okazało zamieszanie robi moduł gps, wywaliłem i zresetowałem eqmoda i zainstalowałem wersję 1.29a , wszystko działa normalnie po wpięciu do usb modułu gps z niewiadomych przyczyn ( współrzędne pokazuje prawidłowe ) montaż zaczyna głupieć. Po wyjęciu modułu zrobieniu disconnect i ponownie connect wszystko wraca do normalności.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź, czy przypadkiem ten odbiornik nie jest skażony problemem resetu licznika tygodni. Niektóre odbiorniki mimo stosunkowo niedawnej daty produkcji mają ten kłopot. Zależnie od modelu i producenta wystarczy wgranie nowego sterownika i/lub trzeba flashować firmware. Problem wystąpił w związku ze skończeniem się zakresu licznika tygodni 6 kwietnia bieżącego roku. Jeśli masz możliwość pierwszy krok to sprawdzenie, jaką datę i czas odbiera Ci oprogramowanie po podpięciu GPS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.