Skocz do zawartości

Space Impact wystrzelony


Rekomendowane odpowiedzi

Myślę, że to ciekawy pomysł na badanie komet. Co prawda inwazyjny, no ale komu będzie żal kawałka lodu i skały krążącego w kosmosie. Poza tym wreszcie będzie można zobaczyć wnętrze komety. Kto wie, co wyskoczy ze środka(może Obcy :ph34r: )

Edytowane przez Jendrako
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obstawiam 1$, że trafi. :szczerbaty: W rozbijaniu statków to przoduje raczej ESA, ale USA też ma swoje "osiągnięcia". W sumie szkoda, że większego fireworks'a nie będzie, bo możnaby sobie popatrzeć przez telepa na kosmiczne ŁUP :Boink: . Wybuch zobaczyć będzie można tylko przez telepy na orbicie i większe na Ziemii.

 

 

P.S.: Data trafienia fajna, bo 4 lipca czyli Dzień Niepodległości w USA(tak mi się wydaje) :astro: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

P.S.: Data trafienia fajna, bo 4 lipca czyli Dzień Niepodległości w USA(tak mi się wydaje) :astro: .

 

daa, pewnie i niejednemu czerwonoarmiście, też się łezka w oku zakręci, toby tak mirem, nu może innym salutem jakoś uczcić, ot choćby 1-maja :D

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa przed zderzeniem będzie miała ok. 10 mag., a podobno uderzenie może spowodować chwilowy wzrost jasności nawet o 2-3 mag. Nie wiem jak wy, ale ja chyba będę obserwował

 

To jeszcze będzie zależało od tego o której godzinie(w Polsce) będzie miało miejsce. W południe to raczej nic nie zobaczymy B) . Z tą zmianą jasności to może być różnie. Jeszcze chyba nikt nie robił takiego eksperymentu w kosmosie i nie wiadomo jak będzie z rozbłyskiem. Najważniejszym tu czynnikiem jest skład komety zaraz pod jej wierzchnią warstwą. Najciekawsze jest to jaki kawał oderwie Space Impact. Im większy tym bardziej zmieni się jasność komety. Możliwe, że obserwując to zdarzenie będziemy widzieć plamkę o jasności 10mag, która nagle rozbłyśnie dochodząc załóżmy do 8mag, a następnie zniknie(zmniejszy się jej powierzchnia odbijająca światło i jasność spadnie poza granicę mag teleskopu).

No, ale pożyjemy, zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

Co do obserwacji... zdajac sie na naszą tv :)

mozna mniemac, ze do ogladniecie tego łubu-dubu

wystarczy lornetka lub teleskop... Tak wczoraj zdziwiony

uslyszalem w naszej publicznej tv :) Chwala im chociaz za

wzmianke o tym wraz z relacja na zywo ze startu z przyladka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze będzie zależało od tego o której godzinie(w Polsce) będzie miało miejsce. W południe to raczej nic nie zobaczymy  B)

 

Uderzyć ma 4 lipca 2005 r. ok 6:00 UT (8:00 naszego czasu CEST) . Jednak warto obserwować zachowanie się komety przez kilka nocy gdyż wówczas może się sporo dziać.

 

Tak więc 4 lipiec 2005 na wieczornym niebie niziutko jednak nad horyzontem :angry: (azymut 240 stopni) kometka 9P w Pannie, a po prawej zachodzący Jowisz.

 

Właśnie ta wysokość nad horyzontem mnie martwi (zaledwie 10 stopni).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

ach jak ten czas szybko leci, a tu już za parę dni, amerykanie jedząc indyka, czy mcdonalda, czy co tam się je, w Independence Day, będa oglądać "Zemstę", lecz nie w/g Aleksandra Fredry, a bardziej w/g Spielberga :szczerbaty:

 

ale czy jest jakaś szansa , żebyśmy na naszym niebie zobaczyli to przedstawienie?

pozdrowienia

 

a to zdjęcia z hubble'a z przed paru dni:

119326main_tempel1_hst_062705_516.jpg

niewiedziałem, że aż takie "zapylenie" jest wokół komety, noi ten nowy strumień, czyżby sam efekt uderzenia miałby wyglądać podobnie?

 

zdjęcie full size tu: http://www.nasa.gov/images/content/119327m...062705_full.jpg (ok.1mb)

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale czy jest jakaś szansa , żebyśmy na naszym niebie zobaczyli to przedstawienie?

Jest szansa. 4 lipca o 23:30 EET kometa będzie 12* nad SW horyzontem, koło Spiki w Pannie. Słońce będzie w tym czasie 13* pod horyzontem (dane dla Świdnicy). Mądre głowy przewidują, że kometa może na skutek uderzenia zwiększyć jasność nawet 100-krotnie co by znaczyło, że może osiągnąć jasność 5 mag. Oczywiście to nic pewnego. Nie da się skutków takiego uderzenia dobrze modelować, bo za słabo znamy budowę wnętrza komety (a właśnie po to jest cały ten fajerwerk, żeby ją lepiej poznać). Zwiększona jasność powinna się utrzymywać przez wiele dni, więc nie ma większego znaczenia, że sam moment uderzenia nie będzie widoczny z Polski.

O ile warunki atmosferyczne dopiszą i kometa faktycznie większy swoją jasność aż o taki czynnik, to po 4 lipca powinna stać się łatwym obiektem lornetkowym (poza miastem - jasna sprawa).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.