Skocz do zawartości

ASI 1600 vs Atik 460 ex


MaciejW

Rekomendowane odpowiedzi

Myślę, że osobom, z którymi rozmawiałem chodziło raczej o to, że materiał z KAFa bardzo łatwo się obrabia w porównaniu do Sony a tym bardziej do CMOSA. Tu nie chodzi o sam końcowy wynik, ale o kulturę pracy.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wessel napisał:

Daleko np. ASI 1600 do jakości stareńkiego STL 11000 i to dokładnie odzwierciedla różnica ceny.

Myślę, że jednak przesadzasz. Najważniejszą wadą starych CCDków w moim odbiorze jest masakrycznie niska czułość. KAF 11000 ma na przykład 30% dla wodoru,podczas gdy ASI 1600 ma 60%, a ASI183 ma 83%. Cena jednak wynika głównie z wielkości czipa i jego niszowej produkcji (poza niższym kosztem produkcji CMOS jest też tańszy, bo jego sprzedaż jest kilkaset razy większa).

 

Co ciekawe, na CN Jon Rista robił analizę (ni tylko on, ale też) mały piksel vs duży piksel i wyniki były wyraźnie na korzyść małego piksela. Tylko że mały piksel wymaga dużo lepszej optyki, prowadzenia, itp.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, kubaman napisał:

KAF 11000 ma na przykład 30% dla wodoru,podczas gdy ASI 1600 ma 60%, a ASI183 ma 83%.

Oczywiście czułość piksela jest tutaj zdecydowanie na korzyść cmosów. Z drugiej strony ilość rejestrowanego światła, a to już bezpośrednio przekłada się na szum, jest zdecydowanie po stronie CCD (KAI, nie KAF :) to jednak inna technologia).

9 * 9 * 0.3 = 24.3
3.75 * 3.75 * 0.6 = 8.4375
2.4 * 2.4 * 0.83 = 4.781

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba , co mi po czułości jak studnia płyciutka? Ta , jak to nazywasz - czułość- w sumie prowadzi do wielkich rozlanych gwiazd i w zasadzie poza narrowbandem ciężko coś powalczyć.

I znów wracamy do podstawy - nie to dobre co na papierze dobrze wygląda tylko to co w użytkowaniu jest strawne. Nie można rozpatrywać każdego z parametrów osobno. a tylko jak to ładnie brzmi po angielsku - " performance" kamery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 25.07.2019 o 12:52, wessel napisał:

Kuba , co mi po czułości jak studnia płyciutka? Ta , jak to nazywasz - czułość- w sumie prowadzi do wielkich rozlanych gwiazd i w zasadzie poza narrowbandem ciężko coś powalczyć.

I znów wracamy do podstawy - nie to dobre co na papierze dobrze wygląda tylko to co w użytkowaniu jest strawne. Nie można rozpatrywać każdego z parametrów osobno. a tylko jak to ładnie brzmi po angielsku - " performance" kamery.

 

I to jest świetne podsumowanie.

Asi 183 + NB + wysokie podbicie + krótkie ekspozycje. Wielką zaletą jest to że nie trzeba hiper-super-extra prowadzenia, wadą ilość czasu poświecona na wybieranie klatek i składnanie materiału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.