Skocz do zawartości

Przedszkole astrofoto


Gość cygnus

Rekomendowane odpowiedzi

Wreszcie wywołałem negatyw grudniowo/styczniowy.

Konica CENTURIA 800 ASA.

M-42 - naświetlane 2 minuty, TAIR-300

Plejady i Macholz - 7 minut, Jupiter 200 mm

 

Negatyw zeskanowany na 3 megapiksele, surowe klatki.

 

1. Czy warto skanować w wyższej rozdzielczości?

2. Czy warto trochę te fotki poprocesować trochę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie fotki???

 

A w ogole to mam propozycje. Moze ktos mocny w astro foto zalozyl by watek w ktory od podstaw napisal by jak focic niebo. Jakie czulosci stosowac do czego, w jakich przypadkach ile i jakich czasow naswietlania uzyc. Ktos inny mocny dopial by cos w stylu materialu szkoleniowo-pogladowego z informacjami jak obrobic surowe klatki w najpopularniejszych programach. Opisal ciekawe sztuczki i najczesciej popelniane bledy itd. Gdyby watek zdobyl popularnosc to przyszpilic go dla potomnosci.

 

He... zly pomysl?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w ogole to mam propozycje. Moze ktos mocny w astro foto zalozyl by watek w ktory od podstaw napisal by jak focic niebo.

 

Tylko że metod fotografowanie jest sporo, 2 główne działy: 1. planety/słońce/Księżyc/gwiazdy podwójne/gwiazdy zmienne (metody: webcamem (w ognisku głównym, w projekcji okularowej), cyfrowym kompaktem (afokalnie), na filmie (w ognisku głównym/w projekcji okularowej) 2. DSy-y/komety/gwiazdy podwójne/gwiazdy zmienne (metody: na piggybacku, w ognisku głównym i jeszcze podział na koziołek, przerobiony webcam, lustrzanka cyfrowa, klisza i wyjaśnić dlaczego nie używać kompaktów). Jest tego raczej za dużo na jeden wątek, ale spróbować zawsze można, kto się podejmie ? :huh:

Chyba że opisać pokrótce bez wdawania się w szczegóły jak widziałem już na zachodnich forach, ale przyda się wyłącznie bardzo początkującym, a i tak nie uchroni od tysięcy pytań. i dyskusji

Edytowane przez adamsz12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm... tego materiału zebrało by się spokojnie na sporą książkę która uzupełnila by lukę po wyprzedanej juz i trochę zdezaktualizowanej (powstałej w erze analogu) Astrofotografii W.Skórzyńskiego :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że metod fotografowanie jest sporo, 2 główne działy: 1. planety/słońce/Księżyc/gwiazdy podwójne/gwiazdy zmienne (metody: webcamem (w ognisku głównym, w projekcji okularowej), cyfrowym kompaktem (afokalnie), na filmie (w ognisku głównym/w projekcji okularowej) 2. DSy-y/komety/gwiazdy podwójne/gwiazdy zmienne (metody: na piggybacku, w ognisku głównym i jeszcze podział na koziołek, przerobiony webcam, lustrzanka cyfrowa, klisza i wyjaśnić dlaczego nie używać kompaktów). Jest tego raczej za dużo na jeden wątek, ale spróbować zawsze można, kto się podejmie ?    :huh:

Chyba że opisać pokrótce bez wdawania się w szczegóły jak widziałem już na zachodnich forach, ale przyda się wyłącznie bardzo początkującym, a i tak nie uchroni od tysięcy pytań. i dyskusji

 

Wiesz co, prozba.

 

:help::lame::help:

 

Poniewaz ja jestem kompletnie zielony w te klocki, a chcialbym podjac jakies proby w tym kierunku, otworz temat w ktorym od podstaw opiszesz podstawowe roznice w wymienionych metodach. Tak lopatologicze, wykopac dolek gleboki na dwa szpadle, wsypac garsc nawozu na dno, wsadzic badyla zielonym do gory, tak zeby dotknal do dna, obsypac dookola i ugniesc lekko ziemie itp. Wydaje mi sie, ze jak juz powstanie taki temat, to z czasem zmotywuje ludzi do rozbudowywania go. Moze wyniknie jakas roznica zdan, ktora wywola serie argumentow za i przeciw jakiejs technice, co rowniez da laikom takim jak ja jakas wiedze. W tej chwili mamy ze trzy watki gdzie na poszczegolnych przypadkach ludziska doradzaja focacym co jest nie tak, albo co zrobic aby... Ale sa to watki od siebie oderwane, a informacje tam publikowane wymagaja podstaw zrozumienia od odbiorcy. Dla zielonego sa na zbyt wysokim poziomie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, półtora roku się tym interesuję jak wiedze zdobytą w tym czasie przekazać w 2 zdaniach ? Poza tym czuje się do tego za cienki, sam zrobiłem zaledwie kilka zdjęć, większości z tych metod nigdy nie stosowałem, niektórych nawet nie mam zamiaru, ale w końcu to forum Astrokraka, więc może Janusz coś skrobnie.

Zresztą nie ma potrzeby pisania tego samego poszukaj na googleach, zdaje się że Piotr Perczak opisał metody focenia ds-ow ale nie pamiętam adresu strony.

 

Już znalazłem link to:

http://www.piotrpe.republika.pl/metody.htm

Edytowane przez adamsz12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.