Skocz do zawartości

mobilna lornetka


kakrzysiek

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, orcen92 napisał:

@kakrzysiek niestety tutaj jest kompromis między wagą a możliwościami lornetek. Idąc za mottem "najlepszy sprzęt to sprzęt często używany", pamiętaj, że lornetka o szkłach ponad 70mm waży grubo ponad kilogram. Skymaster 15x70 waży 1,3kg, czyli prawie dodatkowa półtoralitrowa butelka wody. Ciężko doradzić na odległość, bo ja dopiero po używaniu dwóch skrajnie różnych lornetek (15x70 i 10x32) wybrałem inną, odpowiednią dla siebie. Moja rada jest taka: kup coś w założonym budżecie (albo nawet troszkę tańsze) ze szkłami 42-50 mm, co będzie Ci się chciało nosić. Poużywasz i będziesz wiedział, czy potrzebujesz jednak większej lornetki, wtedy kupisz może coś z wyższej półki.

 

@Jaro666 odradzasz tanie dachówki, czy w ogóle dachówki?

Skymaster to chyba ponad 2 kg :) 1,3 to waży lornetka klasy 12x50 ;)

 

Dachówek nie odradzam w zadnym wypadku ale porządna to juz spory wydatek, taki np nikon monarch jak najbardziej na tak :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Jaro666 napisał:

Skymaster to chyba ponad 2 kg :) 1,3 to waży lornetka klasy 12x50 ;)

15x70, ta wersja podstawowa za ok. 300zł, waży 1,3kg. Wyższej klasy o tych samych parametrach będą oczywiście ważyć więcej (większe pryzmaty, przez co faktyczne wykorzystanie apertury itd.). 20x80 już faktycznie 2kg.

Edytowane przez orcen92
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, orcen92 napisał:

15x70, ta wersja podstawowa za ok. 300zł, waży 1,3kg. Wyższej klasy o tych samych parametrach będą oczywiście ważyć więcej (większe pryzmaty, przez co faktyczne wykorzystanie apertury itd.). 20x80 już faktycznie 2kg.

Tak masz racje :) sory ale jak pisalem myslalem o skyguide ;)

Skymastera mialem ale wydawal mi sie rzeczywiscie plastkowy wiec poszedl dalej, ale to byly moje poczatki ;)

Najcieższa 15x70 to d.o extreme i naprawde majac odpowiedni montaz z tej lornety mozna duzo wycisnac. Klarownosc obrasu okreslam na 80% pola wiec calkiem sporo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, lemarc napisał:

Za 3 stówy kupiłem na targu rosyjską BPC2 15X60. Waży niewiele. Do łażenia po górach w sam raz i nie szkoda jak się poobija. Szczyt techniki to nie jest, ale obrazy daje znośne. Polecam.

Zaletą starych "Rosjanek" jest pancerna budowa. Bo np. SkyMastery źle znoszą transport, moja 15x70 jest nieźle rozkolimowana już, a jeździła tylko za miasto i raz na spływ kajakowy na Białorusi.

Ponieważ miałem lornetkę o parametrach jakie podaje Leszek (15x60, tylko Bressera, waga 1.2kg bo solidnie ogumowana) to powiem, że to jednak jest sprzęt trochę na góry za duży. 10x50, 12x50, 11x56 to moim zdaniem maks.

Oczywiście, sporo zmienia, jeśli ktoś chce zabierać sprzęt tylko na 1-dniowe wycieczki ze stacjonarnej kwatery, wtedy gabaryty nie są takim problemem. Ale już np. pakowanie takiego kloca do podręcznego bagażu lotniczego przy dzisiejszych limitach  może być kłopotem, jeśli mamy tam do upchania równocześnie sporo innych, niezbędnych rzeczy. No i kwestia najważniejsza: 15x to naprawdę nie jest dobre powiększenie do oberwacji "z ręki".

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.