Skocz do zawartości

NGC 6960


lexx

Rekomendowane odpowiedzi

Materiał NGC 6960 z lipca 2019. 

Canon 5d mark II mod. eq6, newton 203/1000, iso 1600, 300 sek, 14 ekspozycji, darki, biasy, flaty.

Obróbka na stan dzisiejszego zakresu mojej skromnej wiedzy o opracowaniach astro foto.

Znowu prośba do kolegów o pomoc, co i gdzie jest niepoprawne, w jaki sposób mam unikać błędów i jakimi technikami?

Będę wdzięczny za pomoc!  :)

NGC 6960 m.jpg

Edytowane przez lexx
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, HAMAL napisał:

Zanim się powiększy 1do1 wygląda fenomenalnie, ma coś takiego w sobie ... a gwiazdka centralna taka naturalna aż człek oczy mruży:)

Zgadzam się z Hamalem, a co do zastrzeżeń na obrazie powiększonym:

 

- Gwiazdki pojechane, spokojnie da się wycisnąć z tego montażu, żeby były punktowe. Zanim go rozbierzesz, wymienisz smary, łożyska itp sprawdź, czy guider jest absolutnie na sztywno przymocowany do tuby. Tu mikronowy luz ma znaczenie. Sprawdź też, czy montaż jest dokładnie ustawiony na biegun i guidujesz na gwiazdce, która jest w polu widzenia. Jeśli tak nie jest to występuje rotacja pola.

- Kolimacja -sprawa bardzo trudna szczególnie dla matrycy FF. Mało komu się to udaje. Musisz ustawić lustro główne idealnie prostopadle do osi tuby a lustro wtórne idealnie pod kątem 45o. Do tego środek lustra wtórnego ma być idealnie w osi optycznej wyciągu (korektora komy). Metod kolimacji jest wiele, znajdziesz bez trudu w necie dokładne opisy, jeśli nie jesteś w tym doświadczony to musisz uzbroić się w cierpliwość niezbędną do wykonania wielu prób.

 

Co samego zdjęcia to w porównaniu ze zdjęciem NGC 7000 postęp naprawdę jest ogromny. Moja rada, postaraj się najpierw opanować błędy geometryczne kadru o których wyżej wspomniałem, rób kolejne zdjęcia, zbieraj materiał a umiejętności i doświadczenie  w obróbce z czasem nabierzesz.

 

I jeszcze jedno: 14x300 sek. to zdecydowanie za mało na uzyskanie klarownej fotki. zrób 30x600, sam wtedy zobaczysz różnicę.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj że zdjęcia Astro wymagają odmiennego podejścia niż przy zwykłej fotografii. Przeglądając Twoje portfolio znasz narzędzia i wiesz jak ich używać do dziennej fotografii. Teraz potrzebujesz tylko wyczucia jak je wykorzystać na materiale zbieranym nocą. 

 

Nasz mało czerwonego jak na aparat mod, ale to wina balansu kolorów. Widać to po zasinionych żółtych gwiazdach. Będzie mniej niebieskiego to pojawi się czerwony. Wiem co pisze, bo sam tak miałem. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.