Skocz do zawartości

Neptun 2019


Sebastianus

Rekomendowane odpowiedzi

Gratulacje! Chyba nie było takiego tematu, bo szukałem z tydzień temu. Sam dziś chciałem to zrobić, ale skończyło się na Uranie, Księżyc jak ustawiałem na Neptuna dawał mi jakieś odblaski, plus szronił się telep za bardzo. Może będzie pogoda w weekend to podejdę do tematu.

Robiłeś kamerką mono, ale jakiś filtr czy tylko IR cut?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na zdjęcia Neptuna z ALPO Japan http://alpo-j.asahikawa-med.ac.jp/Latest/Neptune.htm,

wydaje się, że bez możliwości robienia zdjęć w IR, ciężko będzie złapać coś na Neptunie

nie mówiąc już, że trzeba będzie trawić na bardzo dobrą stabilność atmosfery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, gawain74 napisał:

Dlaczego "Nereida" taka wielka i opasła ? :) Większa od Trytona.

Dziwnie i nienaturalnie to wygląda, chyba że "Nereida" to tak naprawdę gwiazda...
Nereida jest znacznie dalej kątowo i ma jasność 18,7 mag, a Tryton 13,5 mag

No trochę za bardzo ją "spasłem" , wyciągająć krzywymi. Na aviku to była ledwo mgiełka. Wrzucę coś dzisiaj poprawionego wieczorem po pracy z 4 i 5 grudnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, gawain74 napisał:

Dlaczego "Nereida" taka wielka i opasła ? :) Większa od Trytona.

Dziwnie i nienaturalnie to wygląda, chyba że "Nereida" to tak naprawdę gwiazda...
Nereida jest znacznie dalej kątowo i ma jasność 18,7 mag, a Tryton 13,5 mag

Obiekt podpisany na zdjęciu "Nereida", to najprawdopodobniej gwiazda GSC 5248 1130 (o jasności 11,7 mag). Nereida znajdowała się tej nocy 2 razy dalej od Neptuna, a do tego w innym kierunku (z grubsza tym samym co Tryton). Do tego wszystkiego, jak już zauważył gawain74, Nereida była znacznie słabsza - około 100 razy słabsza od Trytona i niemal tysiąc razy słabsza od wspomnianej gwiazdy.

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Piotrek Guzik napisał:

Obiekt podpisany na zdjęciu "Nereida", to najprawdopodobniej gwiazda GSC 5248 1130 (o jasności 11,7 mag). Nereida znajdowała się tej nocy 2 razy dalej od Neptuna, a do tego w innym kierunku (z grubsza tym samym co Tryton). Do tego wszystkiego, jak już zauważył gawain74, Nereida była znacznie słabsza - około 100 razy słabsza od Trytona i niemal tysiąc razy słabsza od wspomnianej gwiazdy.

 

Dobra, przestawię ją gdzie indziej .. .:emotion-5: :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.12.2019 o 23:29, Robert_73 napisał:

Cześć,

Dorzucam Neptuna z MAK 150/1800 na EQ5, Barrlow 2x i Sony a5000 - sesja z 15.10.2019. Uchwycenie księżyców to nie taka prosta sprawa.

Gratuluję Trytona @Sebastianus !

Pozdrawiam,

Robert

 

InShot_20191015_194508054.jpg

Ale to zdjęcie jest niesamowite. Ma w sobie coś takiego, czego nie da się opisać. Nigdy nie obserwowałem najdalszych planet bo jakoś tak wyszło ale jak nie zobaczę zaraz w pierwszą pogodną noc to pogryzę teleskop. Zobaczyć na żywo Neptuna! Nie każdy ma taką okazję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@astroartur Bardzo dziękuję za miły komentarz. Gorąco polecam! choć obserwacja ostatnich dwóch planet jest względnie wymagająca, niemniej Neptun ostatnio przebywa w sąsiedztwie trzech gwiazd Aqr w gwiazdozbiorze Wodnika i jest do wyłuskania. Nawet w powiększeniu 300x to wciąż malutka kulka, ale szafirowy kolor powinien się odznaczać od reszty. Starałem się zawsze najpierw postudiować obszar w którym się znajduje lodowy gigant (używam wygodnej aplikacji Stellarium). Zobaczenie na własne oczy to zawsze mega przeżycie. Przynajmniej dla mnie. Na ten moment widziałem Neptuna i Urana bodajże 3-4 razy. Starałem się też wykorzystać bliskie koniunkcje do lokalizacji planet. Powodzenia życzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nigdy i po tych zdjęciach siedzę jak na szpilkach i czekam na pogodę. Właśnie Neptun jest moją ulubioną planetą. Co do wyglądu planety i ogólnie obserwacji to wiem czego się spodziewać. Wiem także, że sam fakt zobaczenia będzie dla mnie na pewno niezwykły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem w wątku o Uranie 2019 - dotarło lusterko unoszone (flip mirror) i testowałem. Poprzednio z Uranem było OK, ale filmowanie Neptuna było porażką. Po przejechaniu w inny kąt nieba lustro gubiło ostrość itd. A matryca ASI 178 to nie full frame. Ale mam Neptuna i "ślad" księżyca. Fotka podła, bo Neptun był 12 stopni nad horyzontem i to nad miastem Inowrocław. Uran kiedy fotografowałem był dużo wyżej, i nad polami (bez kominów). Seeing był i tak na poziomie 2-3" (testowy filmik z Aldebaranem pokazał jego średnicę jak średnicę przepalonego Urana). Dopiero na stacku były jakieś szczegóły, ale Tryton ma średnicę Neptuna :hmm:.

 

Ogniskowa 3500 mm, F10, ASI 178MM, filtr G, gain 350, ekspozycja 4 sek. Bez binningu.

Neptune_211306_0000 stack 19 kl dl 6 x 20 pop opis.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.