Skocz do zawartości

Artefakty na kolorowej matrycy - pomocy


AstroNorm

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z kolorową matrycą IMX178 w kamerce RisingCam. W zestackowanym i wyciągniętym materiale pojawiła się dziwna kolorowa winieta oraz okrągłe odbarwienia. Oczywiście w procesie stackowania skalibrowałem klatki flatami oraz darkflatami (oraz oczywiście darkami) i zastanawiam się co poszło nie tak, że te "kółka" (które najprawdopodobniej są paprochami na szybce ochronnej kamery) nie zostały skalibrowane i czy da się ten materiał jeszcze uratować. Z góry dzięki za pomoc.

stack_oryg_DBE_DBE.thumb.jpg.5d9f7ad0301b4a1223455ef086d188ef.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie wielgachne koła to raczej daleko od matrycy. Brudy przypominają obwarzanki. Może to jakieś odbicia. Policz tutaj odległość http://www.wilmslowastro.com/software/formulae.htm#DustSprawdź jak to wygląda na klatkach bez kalibracji.. może źle kalibrujesz flaty etc. W CMOSach zauważyłem, że flaty i dark flaty najlepiej robić rzutem na taśmę w jednej sesji (kamera ma te same parametry i temperaturę otoczenia, jeśli matryca wykonuje skalowanie prądu ciemnego to zachowuje się powtarzalnie). Fotka jest ogólnie za mocno wyciągnięta ze względu na dryft. Możesz  go ograniczyć stosując dithering i OAG.

 

p.s A może jak @Tayson odkryłeś kilka nowych planetarek ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko było robione podczas jednej sesji, dzień przed Sylwestrem, kamerkę wyciągnąłem z szafy po tym, jak z widoku balkonowego zniknęły mi mgławice emisyjne, które niemal cały rok fociłem w LRGB. Jeżeli chodzi o wyciąganie, to jest to efekt AutoStretch'u w Pixie (i chyba także autowyrównania), więc nie o to chodzi, przy mniejszym wyciągnięciu też obwarzanki są widoczne i trudne do usunięcia. Co do widocznego "deszczu" wynikającego z braku ditheringu to także póki co uznajmy, że to nie problem, natomiast zastanawiam się, czy w przypadku takich artefaktów Flaty nie powinny jednak powstawać przy tym samym gainie (ja zastosowałem minimalny dla flatów). Poniżej przesyłam masterFlata, także potraktowanego AutoStretchem i tu widać też kółka, a mimo to nie są prawidłowo odejmowane...

 

MasterFlat_ISO0.thumb.jpg.a770ac8ac2cd63953c579d9c93e89dce.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, ze nie da się tego zdjecia uratować, ale kamerę jak najbardziej. Flaty masz zrobione poprawnie, a efekt na zdjęciu (ta brzydka winieta) być może jest spowodowana zaszronieniem matrycy na skutek schładzania. Wymieniałeś desiccant czyli pastylki pochłaniające wilgoć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może to zabrzmi nazbyt prymitywnie... ale czy układ optyczny jest czysty ? takie kółka zostają jako ślady np. po kroplach wody. Warto było by pod  mocnym światłem i spod różnych kątów przyjrzeć się wszystkim powierzchniom optycznym po drodze... bo kilka ich tam jest.

 

Najlepszego w Nowym Roku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie flaty można robić na innym gain niż light ale na tym samym gain co dark flaty. Przypuszczam, że dałeś mniejszy gain, aby czas flatów był dłuższy. Bezpieczniej dać ten sam gain i offset dla wszystkich klatek. Wydaje mi się, że masz nadkorekcję, bo w rogach i tam gdzie plamy jest jaśniej niż w pozostałych miejscach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pokombinowałem trochę z tym materiałem i przy algorytmie median dla masterflata artefakty odjęły się najlepiej. Nie oznacza to, że całkowicie, niemniej na tyle, że można było je stemplem wyrównać do reszty tła. Samo tło jednak to kolejna historia, musiałem je tak ściąć, żeby wyrównać, że ostatecznie naniosłem trochę sztucznego szumu, zgodnie z jednym, z krążących po forach tutoriali. Po kilku godzinach walki i sporym cropie, wyszło jak poniżej.

 

1558755837_2020-01-13-M51_04.thumb.jpg.1390f7a8d605b27ccdeca3c3f4c86c61.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.