Skocz do zawartości

Luneta L40x64


Piotr_G

Rekomendowane odpowiedzi

Obiektyw jest wart uratowania - ma (miał) status kultowego ;) 

Ale to się zmieniło o tyle, że przyzwoita optyka bardzo staniała przez ostatnie lata.

Co do reszty to ja bym to wywalił i wstawił szkło w nowy tubus - pryzmaty są pewnie zasyfione i rozkolimowane a sam tubus pancerny ale bardzo ciężki.

Przerobienie tego na standardowe okulary jest chyba niewykonalne. Można też (ja tak miałem zrobione) wywalić pryzmaty i dorobić przedłużkę tubusa (z wyciągiem)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kompas napisał:

Zdobądź okular Pzo 12xO lub 12,5xO to przyzwoity okular Kellera i powinno dać się go tam wstawić. Powiększenie będziesz miał około 20 X ale przynajmniej będziesz wiedział jakie obrazy daje ta luneta.

Nie da się. Okulary od L40x64 mają fi 20mm, a te które wymieniłeś to mikroskopowe (fi 23.1mm). Nie wejdą nawet po usunięciu tulei zaciskowej.

Edytowane przez numerus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem w lecie taką lunetę PZO na bazarze w Słomczynie, stan opłakany ale z okularem komplet. Sprzedawca chciał 500zł :)) miał jeszcze jakiś prawie identyczny ruski odpowiednik ale zadbany za 700zł. Poza tym miał mnóstwo lornetek w podobnych cenach, w tym Tento 20x60, ale chyba już na ruskich a nie z Jeny szkłach, za 1000zł. Tak więc może warto to sprzedać skoro to tyle warte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minutes ago, Ajot said:

Widziałem w lecie taką lunetę PZO na bazarze w Słomczynie, stan opłakany ale z okularem komplet. Sprzedawca chciał 500zł :)) miał jeszcze jakiś prawie identyczny ruski odpowiednik ale zadbany za 700zł. Poza tym miał mnóstwo lornetek w podobnych cenach, w tym Tento 20x60, ale chyba już na ruskich a nie z Jeny szkłach, za 1000zł. Tak więc może warto to sprzedać skoro to tyle warte.

Tylko do Słomczyna musiałbyś pojechać, bo gdzie indziej to płacą ok 200-300 zł... o ile szkło jest w dobrym stanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, numerus napisał:

Nie da się. Okulary od L40x64 mają fi 20mm, a te które wymieniłeś to mikroskopowe (fi 23.1mm). Nie wejdą nawet po usunięciu tulei zaciskowej.

No skoro się nie da to może okular z jakiegoś Turista 4 lub 5 by się nadał . Chodzi mi o tą wysuwaną część okulary w tych lunetkach mają chyba 15 mm ogniskowej i można je kupić za dwie .dychy albo i taniej.Może ktoś ma taką lunetkę i mógłby zmierzyć średnicę tej wysuwanej części.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam lunetkę Turist - 4, cieńsza cześć wsuwana ma średnicę dokładnie 20 mm. Natomiast gwint samego okularu wkręcany w rurkę, ma 18 mm. Właśnie zmierzyłem suwmiarką. W okularze są dwie soczewki klejone. w rurce wysuwanej zostaje jeszcze trzecia soczewka odwracacza obrazu.

Edytowane przez starry-night
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem kawałek tubusu lunetki Turist-5, średnica otworu to 20,3 mm. Myślę więc, że średnica tulejki z okularem to 20mm. Okular jest typu symetrycznego i składa się z dwóch identycznych  klejonych soczewek, czyli z czterech . Ogniskowa to 15 lub 20mm. Nie wiem czy będzie on ostrzył, ale spróbować można. 

0012.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.