Skocz do zawartości

Kilka uwag o rezonansach


Jaglo

Rekomendowane odpowiedzi

30 minut temu, dobrychemik napisał:

A co rozumiesz jako "przypadkowy"? To określenie jest niejednoznaczne.

nie zagłębiając się w filozofię :) w ramach tego wątku proporcja "prawie 5:2" okresu ruchu dwóch planet nie jest przypadkowa jeżeli istnieją siły które po rozjechaniu się proporcji działają żeby tę proporcję przywrócić

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, zdania są podzielone. Spróbuję za pomocą metod statystycznych wykazać, że rezonanse to przypadek. Może się uda...

 

Fajnie by było, gdyby ktoś zweryfikował wzór na liczbę koniunkcji, który podałem. Sprawa wydaje się prosta, ale mnie to sprawiło problem i warto zweryfikować, czy się nie pomyliłem. Napisałem też, że gdyby wartość rezonansu była liczbą niewymierną, to do spotkań mogłoby w ogóle nie dochodzić. To raczej nieprawda. Do spotkań nie dojdzie, jeżeli będzie rezonans 1:1 i dowolne przesunięcie. W innych przypadkach jedno z ciał będzie "szybsze" i dogoni to drugie. A więc pojawia się szersze pytanie: jeżeli rezonans jest liczbą niewymierną, to ile jest koniunkcji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jaglo napisał:

jeżeli będzie rezonans 1:1

To akurat jest niemożliwe. Mówimy o obiektach orbitujących centralne ciało.

Im coś orbituje dalej tym wolniej musi latać i znacznie dłużej okrążać centralny obiekt.

To wynika z fizyki. Siła odśrodkowa musi równoważyć siłę przyciągania .

Kiedyś nawet udowodniłem to u nas wzorami (i chyba nawet nazwałem tam "reguła Ekologa").

 

"Każda planeta w kosmosie cztery razy dalej od gwiazdy (niż inna) pędzi po orbicie dwa razy wolniej i ma osiem razy dłuższy rok."

 

O! Nawet przypadkiem rezonans z tego wychodzi. 1 : 8

ale niestety tylko gdy planeta utworzyła się akurat 4 razy dalej  ;)

 

Siema

 

p.s.

(wiki)

"Księżyce galileuszowe pozostają wobec siebie w rezonansie orbitalnym (4:2:1). Na cztery obiegi Io wokół Jowisza przypadają dwa obiegi Europy i jeden Ganimedesa. Dodatkowo Kallisto znajduje się w rezonansie (3:7) z Ganimedesem. Efektem tego rezonansu jest wymuszona eliptyczność orbity i deformacje pływowe generujące energię cieplną wewnątrz satelitów."

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
W dniu 12.06.2020 o 11:12, ekolog napisał:

"Każda planeta w kosmosie cztery razy dalej od gwiazdy (niż inna) pędzi po orbicie dwa razy wolniej i ma osiem razy dłuższy rok."

Tutaj to tylko dlatego, że 4 jest kwadratem 2... Ogólniej jeśli odległość między ciałami (gwiazda i planeta) zwiększa się o d, to okres obiegu planety zwiększa się o współczynnik d3/2 (uogólnione 3. prawo Keplera).

 

43/2 = 8

 

Dodatkowo zależy też od masy samej planety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.