Skocz do zawartości
  • 0

Lunetka biegunowa EQ5 - orientacja


Mariusz Ciepieńko

Pytanie

Hej, szybkie pytanie - jak zorientować lunetkę biegunową w EQ5? Wyjąłem ją do oczyszczenia, a jednocześnie miałem wrażenie, że jest ona zawsze ciut przekręcona względem tego jak powinna być ustawiona. Nie mogę znaleźć żadnej zasadnej instrukcji. Czy ktoś wie? :) Z góry dziękuję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Chodzi ci o to, żeby w lunecie był widać Polaris w tym kółku?

Tu jest co prawda do HEQ-a 5, ale da się zrozumieć:

https://www.youtube.com/watch?v=wh5kipL1mPA

 

Poza tym przydaje się aplikacja SynscanInit, która pokazuje ci dokładnie o której godzinie gdzie polaris powinien być w lunecie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Drugi film mi nic chyba nie powie. Wynalazłem dwa filmy w necie, które powinny mi pomóc znaleźć kąt, o którym zaraz napiszę, ale mam wrażenie że w dwóch filmach te kąty są różne.

A pytanie zadam tak:
Jaki powinien być kąt między ramionami, które na zdjęciu narysowałem zieloną linią? Jedna linia jest równoległa do sztycy na przeciwwagi, druga linia jest wyznaczona przez środek obrazu w lunetce oraz "kółeczko" na gwiazdę polarną. Problem jest taki, że teraz lunetką mogę ustawić ten kąt dowolny, a tylko jeden będzie poprawny. Na obudowie lunety nie ma żadnych znaków.

Jeden film mówił, że jak sztyca jest do góry, to gwiazda jest na dole (czyli 180 stopni), a drugi pokazywał, że jest jakieś 13 stopni w prawo....

teleskopsko.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A masz starą lunetę, która ma tylko "kółko z kółkiem", czy nowszą ze skalą godzinową?
Bo jeżeli starą, to tak jak w tym linku, a jeśli nową, to tak naprawdę nie ma większego znaczenia. Znaczy się dobrze, żeby góra skali (czyli zero) była mniej-więcej u góry, ale tak naprawdę nie robi to różnicy. Po prostu podczas ustawiania na Polarną na samym początku ustawiasz Polaris w samym środku celownika, a potem używając śruby regulacji wysokości przesuwasz ją w górną część pola widzenia lunety (czyli w osi pionowej). Teraz, obracając oś RA montażu ustawiasz pionową linię celownika na Polaris (tak, żeby zero było na górze) i masz odpowiednio zorientowaną siatkę w lunecie biegunowej - można przejść do właściwego ustawiania na biegun. Oczywiście niezbędne jest prawidłowe wypoziomowanie montażu, ale do tego warto się przyłożyć tak czy inaczej.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Witam!

Próbuję wkręcić lunetkę nowego typu do montażu EQ5. Po jej wkręceniu krzyż na środku celownika nie jest ustawiony w pionie/poziomie. Można jej oczywiście całkowicie nie wkręcać ale chyba nie jest to najlepsze rozwiązanie. Jest jakiś sposób żeby ją ustawić prawidłowo? A może nie ma to znaczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Krzyż  nie musi być ustawiony w pionie czy poziomie. Nie ma to znaczenia.

 

Jeśli masz skalę godzinowa ustawiasz polarną na odpowiedniej godzinie .

Jeśli nie masz skali musisz zsynchronizować ustawienie pozycji polarnej że skalą osi Ra według opisu @Krzysztof z Bagien załączonego wyżej 

Polecam jeszcze poszukać na forum  "najszybszej metody ustawiania montażu na biegun"  opisanej przaz chyba MateuszaW

 

Pozdr.

M

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 minut temu, mirek01 napisał:

Krzyż  nie musi być ustawiony w pionie czy poziomie. Nie ma to znaczenia.

 

Jeśli masz skalę godzinowa ustawiasz polarną na odpowiedniej godzinie .

Jeśli nie masz skali musisz zsynchronizować ustawienie pozycji polarnej że skalą osi Ra według opisu @Krzysztof z Bagien załączonego wyżej 

Polecam jeszcze poszukać na forum  "najszybszej metody ustawiania montażu na biegun"  opisanej przaz chyba MateuszaW

 

Pozdr.

M

Ustawienie w pionie ma znaczenie jeżeli nie używasz oznaczeń z tarcz i używasz Polar Scope Align lub innych aplikacji, co daje dokładniejsze ręczne ustawienie niż metoda tarcz. Ja wykonałem na swoim montażu precyzyjne markery gdzie mam pion.

 

Jeżeli nie korzysta się z aplikacji typu Polar Scope Align, to należy ustawić siatkę tak, aby była pionowo gdy następuje tranzyt gwiazdy polarnej dla danej szerokości geograficznej. U nas jest to 1.11 godzina 0:00 ( http://astronoce.pl/artykuly.php?id=13&str=0

W przeciwnym wypadku nie ustawisz montażu dla naszej strefy czasowej.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.