Skocz do zawartości

Fomei Ranger - prosze o opinie


janiszej

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Chciałbym kupić lornetkę, która dawałaby dobrą widoczność w warunkach małego doświetlenia - zmrok, noc. Zastanawiam sie nad produktami czeskiej firmy Fomei - seria Ranger:

1. Night Vision 7x50

2. Aspherical 10x50

jeżeli ktoś zetknął się z tymi lornetkami prosze o opinię.

PS

Odrobinę zniechęcił mnie do Fomei test przeprowadzony przez CAMK, tam testowano Forestery, mam nadzieję że seria Ranger jest bardziej udana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radek wywołał mnie do tablicy... bo to moja 50-tka. Generalnie jestem z niej zadowolony, bo szukałem czegoś taniego i lekkiego, z dużym polem widzenia. Z tym,ze to chyba jest model ciut innej serii. Kupowałem w sklepie mysliwskim, na pudełku czy obudowie nie było nazwy serii, tylko marka FOMEI i 10x50 plus specyfikacja pola widzenia. O ile sie mogłem zorientować wg. fotek na stronie www FOMEI-a ten model nazywa sie Poacher [pol. kłusownik :D ] Parametrami rzeczywiście do złudzenia przypomina Soligora Advanced. Nie wiem, czym się bedzie różnił Ranger, myślę,że warto zajrzec na www, może będą opisy. Chyba www.fomei.com ale nie jestem pewien, trzeba poszukać. Diabeł pewnie tkwi w szczegółach, typu jakość/ilość powłok antyrefleksyjnych itp. Mechanicznie moja lornetka jest O.K. Sporo jeździ w góry w plecaku, więc warunki eksploatacyjne dość surowe. Optycznie trudno stwierdzić bez testów porównawczych, ale rzucających się w oczy wad nie stwierdziłem. Pole widzenia mniej więcej zgodne z deklarowanym. Jeśli Ci nie zależy na super jakości lornetek za 1000zł, a nie chcesz mieć rozsypującego się w rękach chłamu, to może być. Chyba,że ktoś zrobi test transmisji i wypadnie poniżej średniej, bo czasem to jest pięta achillesowa tanich lornet. Moja stara/była 15x60 Bressera miała sprawność dużo poniżej średniej, jedną z najgorszych wśród lornetek z I testu CAMK-u. Acha, w opisie mojej lornetki [tej 10x50] było,że jest fully coated, ale nie umiałem tego zweryfikować -jeśli to prawda, sprawność powinna mieć przywoitą [teoretycznie]. Pozdrawiam

-Jarosław

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Kolego Janiszej, jeśli masz tylko cytować kolegę to grzecznie poproszę odpuść Sobie bo nic to nie wnosi do wątku i zaśmieca tylko forum, czy myślisz że jak to przeczytamy dwa razy to stanie się to przez to ważniejsze :icon_wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz odpusc.

 

Popatrz na awatar:

 

"Grupa: Astroamator

Postów: 3

Dołączył: 18-Luty 05

Nr użytkownika: 1,639"

 

Przecie widac, ze czlowiekowi tylko sie cos poprzekilkownelo i nie to co wyszlo mialo byc efektem :) Niedoswiadczony czlowiek a ty odrazu z grubej rury :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam kolegów, wysyłanie cytatów bylo całkiem niezamierzone, to poprostu brak doświadczenia.

Strone www.fomei.pl przejrzałem dość dokładnie, lornetki serii Ranger mają oznaczenie FMC cena Night Vision 7x50 to około 600 zł, a Aspferical 10x50 - 700 zł, wiec są dużo droższe od Fomei 10x50 o której pisali koledzy. Mam jeszcze pytanie ( moze trywialne, ale dopiero uczę se czegoś wiecej na temat lornetek) co oznacza podawany przez Fomei parametr "jasność względna". (nie znalazłem takiego pojęcia na stronie Pana Olecha) dla 7x50 producent podaje 51, dla 10x50 - 25 a dla modelu Super Vision 9x63 - 49.

Jednocześnie producent pisze iż Aspferical prawie nie ustepuje Night Vision jezeli chodzi o mozliwość obserwacji o zmierzchu i w nocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta nieszczęsna jasność względna to nic innego jak źrenica wyjściowa (czyli średnica obiektywu podzielona

przez powiększenie) poniesiona do kwadratu. Żonglerka liczbami, która nie mówi nic więcej niż źrenica

wyjsciowa.

 

Ostatnio firma Medikon Polska dostarczyła nam do testów modele 7x50, 10x50 i 9x63 z serii Ranger.

Testy zostały właśnie zakończone, ale wyniki sa w opracowaniu. Wnioski na szybko sa takie, że Ranger

to wyższa półka niż Forester. Wydaje się jednak, że w cenie 600-700 zł lub niewiele wyższej można znaleźć

sprzęt lepszy: choćby Minoltę Activa 10x50 lub uzywanego Carl Zeiss Jena w dobrym stanie.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model 7x50 Night Vision ma wszędzie powłoki MC. Model 10x50 ma dwie granice w okularach niczym nie

pokryte. Ta nazwa odpowiada chyba bardziej rozmiarom źrenicy, która w modelu 7x50 wynosi 7.1 mm, co

predysponuje tą lornetkę do celów nocnych. Model 10x50 ze źrenicą 5mm jest za to bardziej uniwersalny.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziekuję Koledze Arkowi za test Fomei Ranger, został zrobiony jakby na moje życzenie - własnie informacji o tych lornetkach szukalem w Waszych testach.

Najprawdopodobniej zdecyduję sie zgodnie z sugestiami kolegi na zakup Minolty Activy. Byc moze uda mi sie ją sciągnąc z USA, a tam mozna juz ją kupić poniżej 200$, a wiec w cenie Fomei Ranger .

 

Pozdrawiam

janiszej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.