Skocz do zawartości

Jaki Canon?


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

7 minut temu, TUR napisał:

Daj znać jak pracuje ten obiektyw 24-105

Wtrącę się. :)

Mam dwie puchy i na każdej ten obiektyw robi dobą robotę ale ...  w dzień.

W nocy wybij sobie z głowy używaniem go:  słaba rozdzielczość i spora koma , w końcu to średniopółkowy  zoom.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Darek_B napisał:

Wtrącę się. :)

Mam dwie puchy i na każdej ten obiektyw robi dobą robotę ale ...  w dzień.

W nocy wybij sobie z głowy używaniem go:  słaba rozdzielczość i spora koma , w końcu to średniopółkowy  zoom.

Ja go wziąłem w zestawie, bo była okazja :) Do foto dziennego - jako taki uniwersalny obiektyw na wakacje.

Do astrofoto mam stałki :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, TUR napisał:

@Darek_B Dzięki! Co polecasz w zakresie ogniskowych 35-100mm do nocnego foto za rozsądne pieniądze ?

35/1.4 Samyanga i Sigmę ex 50/1.4 bo mam :)

z dłuższych 85/samyanga lub droższe 85 sigmy a ze setek chyba najlepsza to droga Lka Canon EF 100 mm f/2.8 L Macro IS USM lub 105-ka Sigmy art.

Ale teraz jak istnieje 135ka Samyanga to jeśli chodzi o 100tki mamy słaby wybór gdy chodzi o stosunek cena-jakość, szkoda że 100/2.8 samyanga jest taka słaba.

tu porównanie rozdzielczości z optycznych:

142645_rozpor.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z innej beczki :) Canon 6D nie ma wbudowanej lampy błyskowej.

Co polecicie - z praktyki - do lekkiego doświetlenia bliskiego planu - powiedzmy do 10metrów na nieco szerszym kącie 30-40mm?

Głównie chodzi mi o to żeby był to mały  "gabaryt", nie chcę nosić wielkiej lampy w plecaku lub kieszeni.

 

Myślicie, że Speedlite 90EX wystarczy? Czy jest jakaś inna mała alternatywa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra latarka z szerokim odbłyśnikiem i z ciepłą diodą.

koszt : około 100-200 zł.

 

ps. Ja używam malutkiej i mocnej czołówki Skilhunt h03

 

A do codziennych ale poważniejszych zastosowań to spokojnie wystarczy YongNuo YN-560 III lub YongNuo YN-568 EX III, ma liczbę przewodnią 56 więc sporo za duży zasięg . :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Lukasz83 napisał:

Głównie chodzi mi o to żeby był to mały  "gabaryt", nie chcę nosić wielkiej lampy w plecaku lub kieszeni.

Dopiero doczytałem :fool:   w takim razie cokolwiek małego co ma dyfuzor do szerokich kątów. Zamiast dyfuzora może to być plastikowa, papierowa lub materiałowa nakładka rozpraszająca i zmiękczająca światło za kilkanaście zł.

ta https://allegro.pl/oferta/lampa-blyskowa-voking-vk360-do-canon-ettl-gn32-5675545081

wygląda przyzwoicie.

 

ps. ale lepiej wydać kasę na dobrą latarkę :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MateuszW napisał:

Nie doświetlać :) Zawsze to wygląda sztucznie. A mając dobry aparat i jasny obiektyw, jesteś w stanie wyciągnąć pierwszy plan z normalnego zdjęcia.

Wolę mieć "sztucznie" doświetlone dzieci na zdjęciu niż naturalnie rozmyte :P :szczerbaty:

 

 

Edytowane przez Lukasz83
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Lukasz83 napisał:

naturalnie rozmyte

No tak, takie się gorzej chowają.

 

2 godziny temu, MateuszW napisał:

Zawsze to wygląda sztucznie.

Nie do końca się zgadzam, bardziej sztucznie wygląda rozciągnięte drzewo przy pojedynczej astrokrajobrazowej fotce a nie zawsze możemy lub mamy czas zrobić drugie ujęcie bez prowadzenia. U mnie na astrotracku np. wyłączając sprzęt z zasilania muszę przewijać do początku i tracę kadr. Dlatego doświetlam tło latarką (czasami).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Darek_B napisał:

Nie do końca się zgadzam, bardziej sztucznie wygląda rozciągnięte drzewo przy pojedynczej astrokrajobrazowej fotce a nie zawsze możemy lub mamy czas zrobić drugie ujęcie bez prowadzenia. U mnie na astrotracku np. wyłączając sprzęt z zasilania muszę przewijać do początku i tracę kadr. Dlatego doświetlam tło latarką (czasami).

Nie rozumiem. Skoro robisz zdjęcie nieba z prowadzeniem, to tak czy siak potrzebujesz zrobić drugie zdjęcie dla horyzontu bez prowadzenia (niezależnie czy chcesz doświetlać, czy nie).

 

Ja pisałem generalnie o sytuacji, gdy całość robimy z jednego zdjęcia, bez prowadzenia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MateuszW napisał:

Ja pisałem generalnie o sytuacji, gdy całość robimy z jednego zdjęcia, bez prowadzenia. 

Ja także.

 

Godzinę temu, MateuszW napisał:

Nie rozumiem. Skoro robisz zdjęcie nieba z prowadzeniem, to tak czy siak potrzebujesz zrobić drugie zdjęcie dla horyzontu bez prowadzenia (niezależnie czy chcesz doświetlać, czy nie).

Nie zawsze muszę robić bez prowadzenia:  jak pierwszy plan doświetlę i mam go na zdjęciu "zamrożony" a drugi dalszy plan jest prawie niewidoczny lub nieistotny to nie ma sensu robić ujęć nieruchomych.

Wszystko zależy od kontekstu, czego tu nie rozumieć ? gdy mam np. las, spore drzewo jako dominanta kadru.

Co innego jak na horyzoncie są fajne góry, ciężko je doświetlać ręcznie i wtedy musimy inaczej zaplanować sesję by zrobić nieruchome ujęcia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Darek_B napisał:

jak pierwszy plan doświetlę i mam go na zdjęciu "zamrożony" a drugi dalszy plan jest prawie niewidoczny lub nieistotny to nie ma sensu robić ujęć nieruchomych.

Wszystko zależy od kontekstu, czego tu nie rozumieć ?

Już rozumiem o czym pisałeś. Faktycznie takie mrugnięcie latarką pozwala zamrozić pobliskie obiekty.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.