Skocz do zawartości

C/2020 F3 (NEOWISE) przez teleskop


Rekomendowane odpowiedzi

56 minut temu, wessel napisał:

Ta kometa jest zupełnie niedostępna dla mojego setupu :(

Dlaczego, masz jeszcze większą skalę?

Jeżeli tak, wypada poczekać aż kometa nieco odleci. ;) Ja czekam. Gdy będzie nieco słabsza i mniejsza, zmieści się w moim setupie cała na tle większej ilości gwiazd. Jeżeli oczywiście będzie nadal w zasięgu obserwacji. Bo jak to z kometami bywa, ani ich trajektorie ani aktywność nigdy nie są do końca pewne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja mam takową aczkolwiek nie jestem w 100% zadowolony. Generalnie robione z balkonu, a kometa była nad centrum Warszawy. Gołym okiem jej nie widziałem, takie okropne LP, a i jeszcze chmury atakowały.
Do tego.. miałem statyw LT1 a na nim HEQusia, nie miałem poziomicy i nie widziałem GP bo balkon z 10 piętra mi zasłania... takiej prowizorki to jeszcze nie odwalałem. No ale takie uroki spontanicznej decyzji. Chciałem się po prostu z nią pożegnać bo nie miałem żadnego zdjęcia na zbliżeniu :D Nie wiem czy przy obecnie zbliżającej się pogodzie i jej trajektorii będzie mi dane na nią spojrzeć raz jeszcze.
Zdjęcie bez flatów, darków, biasów...
 

neowise_1_70.jpg

 

 

Edytowane przez wismat
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, wessel napisał:

Nie widzę wschodniego horyzontu. Aby tą kometę "porządnie" sfotografować , minimum na takim poziomie, potrzebuję 3 godziny, a to nierealne.

Jasne, tyle że ona w godzinach możliwych do obserwacji jest obecnie raczej na północy. A 3 godziny to i tak nierealne, bo noc na razie za krótka. Jak widzę z poniższej symulacji, jeszcze do końca lipca będzie można ją obserwować około północy w Uma na NW i N. Potem przewędruje bardziej na W.

 

Comet_2020_F3-skyview.png

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, wessel napisał:

Skalę mam odpowiednią. Nie widzę wschodniego horyzontu. Aby tą kometę "porządnie" sfotografować , minimum na takim poziomie, potrzebuję 3 godziny, a to nierealne.

Pocieszę Cię, też jestem ani astrofotokometarny ani nie obsługuje potrzebnego rejonu nieba :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tydzień później zapragnąłem zdjąć kometę w koniunkcji z gwiazdą 9 Uma (Talitha). Zadanie okazało się niezbyt prozaiczne. Żeby zmieścić obiekty w kadrze musiałem inaczej niż zwykle obrócić kamerę. Żeby uzyskać mocniejsze obrazy gwiazdek, zwiększyłem czas ekspozycji do 30 s. Ten obszar nieba nie obfituje w gwiazdy, więc liczebność gwiazd nie jest powalająca. Niemniej koniunkcję komety z 9 Uma udało się skadrować. Niestety nie mam widoku na kierunek NW, więc zbieranie rozpocząłem po 2, gdy kometa przeszła na wschodnią półkulę. Chciałem uniknąć problemów z meridian flipem.

 

Obróbkę materiału przeprowadziłem inaczej niż poprzednio. Tym razem całą żmudną obróbkę przeprowadziłem w PIX, metodą nieco inną niż poprzednio.
1. Przygotowanie klatek w BatchPreprocessing
2. CometAlignment na komecie
3. ImageIntegration na komecie (->comet_stack)
4. CometAlignment na gwiazdach z Operand image comet_stack
5. ImageIntegration na gwiazdach (->star_stack)
6. Obróbka comet_stack i star_stack (histogramy, tło, CloneStamp i inne zabiegi)
7. PixelMath comet_stack + star_stack do nowego obrazka
8. Ostateczna obróbka finalnego obrazka
Duży problem sprawiło mi opanowanie bardzo nierównego tła w stacku komety. W wyniku dość delikatnej obróbki udało się jednak uzyskać dość ciekawy widok głowy komety z wyraźnie zaznaczonym jądrem.

 

Gwiazdy oznaczone na szarym obrazku opisowym:
9 Uma (Talitha): magV 3,10; typ widmowy A6
HIP44422: magV 9,48; typ widmowy F8
HIP44139: magV 8,16; typ widmowy F5

 

Setup: HEQ5 belts; UNC 1000/f5; ZWO ASI294MC Pro; Astronomik CLS
Zbieranie: APT; 45 x 30 s gain 180 temp. -10 st.
Obróbka: DSS; PIX; GIMP2; crop techniczny 4050x2750, resize 2000x1358

 

C2020_F3_2_4050_2750_resize_2000_1358.thumb.jpg.e4b9847b118772ed75dab3d17f922fe1.jpg

C2020_F3_2_4050_2750_resize_2000_1358_grey_opisy.thumb.jpg.f7c90a931a24a5d785fb7fa44e946857.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.