Skocz do zawartości

max.powiekszenie


KKPW

Rekomendowane odpowiedzi

mam banalne pytanie:

dlaczego podaje sie dwa rodzaje powiekszen tzn. teoretyczne maksymalne powiększenie oraz maksymalne użyteczne powiększenie w danym teleskopie które jest zwykle kilka razy mniejsze od teoretycznego?

pozdrawiam

zaczynajacy amator

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiększenie max użyteczne przyjmuje sie ok. dwukrotnej średnicy obiektywu, np dla teleskopu 150mm powiększenie max użyteczne bedzie 300x gdyż przy większym powiększeniu dla tej samej średnicy zwieciadła jakość obrazy spada :Salut:

Edytowane przez Pawlik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyc jasno świeci i można stosować większe powiększenia 2,5 x srednica lustra /u mnie daje dobry obraz jak są warunki atmosferyczne /

Do Jowisza 1,6 x srednica lustra . Saturn ok 1,2 . Teleskop Niuton 135/1300 samoróbka . W refraktorach powinno być lepiej .

W zasadzie powiększenie dla danego teleskopu zależy od ilości światła jakie zbiera układ optyczny . Im ciemniejszy obiekt tym mniejsze użyteczne powiększenie .

Jak za mocno powiększysz to mniej szczegułów zobaczysz mimo większego obrazu .

Jak nabierzesz wprawy to mniejsze powiększenia dają więcej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Maksymalne sensowne powiększenie w każdym teleskopie ogranicza dyfrakcja światła a potem seeing tak więc stosowanie więszych niż 2D nie wnosi już nowych detali a tylko ściemnia i rozmywa te które już widzimy czyli z obserwacyjnego punktu widzenia nie ma ono sensu :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz, zapomniałeś o obserwacji Darka B., który zastosował 4D w 125mm Maku i tylko dzięki temu zobaczył przerwę Enckego. W pewnych przypadkach (dobra optyka + idealne warunki) warto stosować powiększenie większe niż 2D.

 

 

Mało realne mi sie to wydaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Problem w tym że Encke'go będzie widać (czego nie neguję bo jest to teoretycznie możliwe) i to znacznie lepiej przy powerze rzędu 250-300x niż 500x w tym Maku 125mm :Salut:

Edytowane przez Janusz_P.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym że Encke'go będzie widać (czego nie neguję bo jest to teoretycznie możliwe) i to znacznie lepiej przy powerze rzędu 250-300x niż 500x w tym Maku 125mm  :Salut:

Zgadza się.

Niestety na razie mam tylko 5 okularów :Salut: i nic pomiędzy 3.8 a 9 mm ,więc mogłem użyć albo 9 mm (plossl -Encego ani śladu ,obraz żyletka) albo 3.8mm lantana wyszło na to że jednak pomimo znacznego ściemnienia jednak obraz pozostał ostry i stabilny , po wyregulowaniu ostrości (kilka minut) Ence jednak się złapała.

Zapewne przy 300x też byśmy ją dostrzegli. :D

Dla przypomnienia ETX125 ma 1900 mm ogniskowej.

Trzeba pomyśleć o jakimś ortoskopie 5-6 mm.

Lecę czytać najnowsze testy :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.