Skocz do zawartości

M31 z 200mm i Canona 70D - pomocy!


OBERON RD

Rekomendowane odpowiedzi

Wiosną kupiłem Sky Giudera i miałem się odstresowywać fotografując tylko Canonem i teleobiektywem z ogródka. Prawie wyszło, ale dlaczego są takie kolorowe obwódki? Czy to normalne?

 

Co trzeba zrobić by ich nie było?! Wrzucam powiększenie 250% pokazujące o co chodzi.

 

Technikalia: Canon 70D nie modyfikowany, obiektyw 200mm/2,8 przymknięty raz do 5,0, drugiej i trzeciej nocy do 5,6, klatki 120 sek, razem 10 godzin, odjęte darki, flaty i biasy. SQM 20,60 mag./arc sec2

Składane w DSS na rózne sposoby, saturacja +20% bo inaczej jak by nie składać obraz smutno szary. Wyostrzałem w programie graficznym a ten w Registaxie, ale na pojedynczych JPG też widać, tylko słabiej. (Stack z RAWów). Czy możliwe jest, że wynika to z seeingu - resztki koloru gwiazd rozmyte przez poruszenie atmosfery, a jądra białe bo przepalone? Małe spajki wokół jasnych gwiazd to z listków przysłony, niestety przy 2,8 nieco mydlany obraz.

 

I drugie pytanie, początkującego - po co tworzyć star mask w DSS ?

M31_10h_0_90_2_26_0_60_wav_pop_crop.jpg

Obwódki.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różowe obwódki to efekt minimalnie źle ustawionej ostrości - można to zgasić dość dobrze w postprocesie. DSS używaj tylko do stackowania - wszelkie akcje polegające na edycji materiału odpuść - ten program się do tego zupełnie nie nadaje. Kolory gwiazd to kwestia braku kalibracji fotometrycznej. Wrzuć stack - zobaczymy co się tam czai :)

Edytowane przez Mateusz_D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, OBERON RD napisał:

Całkiem całkiem fajnie się obrabiało. Myślę że za mocno pociągałeś suwakami.

Ja to robiłem delikatnie +obróbka warstwy bez gwiazd za pomocą starneta.

 

 

Autosave007a.jpg

  • Lubię 4
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Darek_B napisał:

Całkiem całkiem fajnie się obrabiało. Myślę że za mocno pociągałeś suwakami.

Ja to robiłem delikatnie +obróbka warstwy bez gwiazd za pomocą starneta.

No tak, czegoś się nauczę. Starnetem usunąłeś gwiazdy, suwakami obrobiłeś galaktykę na drugiej warstwie, a potem? Bo na moim obrazku kaszy gwiazd jest zwyczajnie za dużo i są za jasne. Napisz proszę co dalej - nakładasz i ustawiasz przezroczystości czy wycinasz, łączysz inaczej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Materiał spoko, na szybko wyszło mi tak. Jakby przysiąść to można to zrobić sporo lepiej (np. uniknąć obwódek wokół gwiazd).

 

EDIT: Ostrość ustawiasz zwyczajnie "na pałe" na nieskończoność czy sprawdzasz ją też na LV/pojedynczej klatce?

 

Tutaj wrzuciłem Ci twój stack po kalibracji koloru - pobaw się tą wersją: https://easyupload.io/2u95oz

 

m31.thumb.jpg.79394b10dbe9b4eb871c857042b6596a.jpg

Edytowane przez Mateusz_D
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@OBERON RD jako, ze sam tez zaczynam z astrofotografia i mam sporo problemow z obrobka to polecam sprobowac programu Siril. Mialem triala APP, PixInsight, oczywiscie uzywalem DSS w polaczeniu z Photoshop i dla mnie to bylo ciezkie do ogarniecia. Od paru tygodni uzywam Siril i jestem zachwycony efektami, a szczegolnie tym, ze w pare minut mam efekt lepszy niz po godzinach walki z suwakami w PixInsight (no i bez koniecznosci wydania kilkuset EUR za licencje). Koncowa obrobke robie w Lightroom.

 

Tu masz wynik z Siril, zajelo mi to doslownie 3 minuty: zrobilem kalibracje fotometryczna, usuniecia tla, usuniecie zielonego szumu i histogram asinh.

 

 

 

m31_siril.jpg

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz, na nieskończoność na skali nie jest ostro, raczej ciut przed. Po używaniu rosyjskich obiektywów nawet w canonowskich ostrość sprawdzam na LV x10 maską Bathinova, w dodatku przez lupę zegarmistrzowską, w tym przypadku sprawdzałem co baterię czyli krzywe 2 godziny :) Ale tych nocy zmiany temperatur były 2-3*C i ostrość nie odjeżdżała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, OBERON RD napisał:

Mateusz, na nieskończoność na skali nie jest ostro, raczej ciut przed. Po używaniu rosyjskich obiektywów nawet w canonowskich ostrość sprawdzam na LV x10 maską Bathinova, w dodatku przez lupę zegarmistrzowską, w tym przypadku sprawdzałem co baterię czyli krzywe 2 godziny :) Ale tych nocy zmiany temperatur były 2-3*C i ostrość nie odjeżdżała.

W takim razie może ten typ tak ma. Ja na Jupiterze 21M tak miałem, że jak źle minimalnie ustawiłem ostrość to takie różowe otoczki wychodziły. Im lepiej ustawiałem tym były mniej widoczne, ale całkiem nigdy ich nie wyeliminowałem. Widać taka optyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, OBERON RD napisał:

Canon 70D nie modyfikowany, obiektyw 200mm/2,8 przymknięty raz do 5,0, drugiej i trzeciej nocy do 5,6, klatki 120 sek, razem 10 godzin, odjęte darki, flaty i biasy.

Jaki to obiektyw konkretnie?

10 godzin po 2 minuty - powinno być gładko a stack mocno szumi.

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, dark_24_d napisał:

Cześć :flowers:

Daleko mi do udanej obróbki materiału ale tak na szubko ... może kogoś zainteresuje i pocieszy oko :hiya:

No hej :flowers:  :) A w czym robiłeś? Jak na szybko to i tak dobrze wyszło. Ja mam 7 wersji - 4h, 7h 10h, czerwonawe, zielonkawe itd :facepalm:

Stąd chęć zapoznania się jak i co robią inni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, OBERON RD napisał:

No hej :flowers:  :) A w czym robiłeś? Jak na szybko to i tak dobrze wyszło. Ja mam 7 wersji - 4h, 7h 10h, czerwonawe, zielonkawe itd :facepalm:

Stąd chęć zapoznania się jak i co robią inni.

Cześć  :szczerbaty:

tylko i wyłącznie w PS

ale tak jak widać każdy prowadzi swoje techniki obróbki jak i programów...

ważne jest żeby ćwiczyć pytać i podglądać jak wielcy tego świata potrafią czarowac z materiałem i starać się choć do pewnego stopni ich naśladować :huh:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.