Skocz do zawartości

Czy ktoś zbudował "zaawansowany" kolimator w "domowych" warunkach ?


astrokarol

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

czy ktoś może z Was zbudował kolimator lepszy od kolimatora z pudełka po kliszy metodami domowymi ? Ulepszony optyczny a może laserowy holograficzny ? 

Ja myślałem o takim czymś jak w załączniku. Generalnie, to samo co pudełko po kliszy ale z dodatkowym "centrowaniem", ułatwiającym szacowanie odległości między drawtubą a LW i LW a LG. Co o tym myślicie ? Już bym drukował ale nie wiem, jak dokładnie wyliczyć/wyznaczyć te "patyczki" by się pokryły z widokiem w danym teleskopie. Na podstawie zdjęcia z "zwykłego" kolimatora, tak jak na załączniku ?

 

Miałem już wrzucić Wam do druku model kolimatora "zwykłego" ale pomyślałem o ulepszeniach. 

kolimator.jpg

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może rzuć okiem na taki kolimator koncentryczny.
Jestem zachwycony jego działaniem i prostotą budowy.
Ale przód musiałbyś drukować z czegoś przezroczystego i kleić z resztą.
Nie wiem też, jak wyglądałaby przezroczystość takiej wydrukowanej części.
Inna opcja to wydrukować okręgi na folii zwykłą drukarką a folię jakoś przykleić.

kolimator.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Mareg napisał:

Może rzuć okiem na taki kolimator koncentryczny.
Jestem zachwycony jego działaniem i prostotą budowy.
Ale przód musiałbyś drukować z czegoś przezroczystego i kleić z resztą.
Nie wiem też, jak wyglądałaby przezroczystość takiej wydrukowanej części.
Inna opcja to wydrukować okręgi na folii zwykłą drukarką a folię jakoś przykleić.

Czyli w sumie to samo co ja pokazałem, tylko u mnie zamiast okręgów są "patyczki". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie laserowego kolimatora holograficznego DIY bardzo trudno było znaleźć laser z hologramem zawierającym centryczny okrąg np. krzyż w kole. Szukałem chyba 2 lata, albo więcej. Była dostępna tylko droga końcówka Concentric Circles od Howie Glatter. Może komuś się przyda link:

 

https://www.aliexpress.com/item/33055806819.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.787170198IpAnB&algo_pvid=545e3602-ac60-414c-b8a7-b993322edc05&algo_expid=545e3602-ac60-414c-b8a7-b993322edc05-0&btsid=0b8b034a15994707061116250ef09e&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

 

Niestety laser wyświetla tylko jedno koło. Zamówiłem i czekam na dostawę. Ostatnio używałem końcówkę z taniego laserka wskaźnika.

 

Do budowy korpusu urządzenia użyłem samocentrującego adaptera https://agenaastro.com/hotech-2-sca-t-adapter.html (może są obecnie jakieś tańsze) oraz przedłużki T2.

 

Edytowane przez rambro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.