Skocz do zawartości
  • 0

Kolimacja Klewcowa-Cassegraina.


don Pedro

Pytanie

Mam teleskop VMC i trochę mi ostatnio kolimacja się popsuła. (cień lusterka pomocniczego/korektora ucieka  trochę w bok)

Czy ma ktos doświadczenie z tym sprzętem? Jak go skolimować:astronom:?

Vixen VMC110L OTAVixen_110L_explodes_view.jpeg

Edytowane przez don Pedro
Niechlujstwo językowe... ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Hej.

Kiedyś rozmawiałem ze Ś.P. Januszem z Astromaniaka tuż przed zakupem VMC200. Optycznie i mechanicznie to bardzo dobra tuba, lustra są wykonane w wyższej dokładności niż standardowe w Dobsonach SW czy GSO. Wg Janusza , który miał taki teleskop na testach, obrazy były jedne z lepszych zarówno w DSach jaki i USach. 

Co mogło pójść nie tak, ano właśnie kolimacja, to je jest klasyczny układ jak w MAKu czy SCT, tam jest chyba podwójne lustro wtóne czy jakoś tak, w każdym bądź razie trzeba ustawiać trzy elemoenty optyczne i to podobno nie jest proste do wykonania, coś adekwatnie do kolimowania trypletu APO. Ja zrezygnowałem z zakupu VMC ze względu na specjalistyczną kolimację....

Powodzenia,.

  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, don Pedro napisał:

Znalazłem tylko coś takiego, dotyczącego 2x większego brata (na jakiego obecnie mnie nie stać): 

 

http://vixenamerica.com/pdf/scopes/VixenNorthAmerica_VC200L_Collimate.pdf

Tutaj manual odnośnie VMC110.

Ważne - producent poleca rozpuścić alkoholem klej, którym zasmarowane są śrubki. 

 

 

50 minut temu, wampum napisał:

Hej.

Kiedyś rozmawiałem ze Ś.P. Januszem z Astromaniaka tuż przed zakupem VMC200. Optycznie i mechanicznie to bardzo dobra tuba, lustra są wykonane w wyższej dokładności niż standardowe w Dobsonach SW czy GSO. Wg Janusza , który miał taki teleskop na testach, obrazy były jedne z lepszych zarówno w DSach jaki i USach. 

Co mogło pójść nie tak, ano właśnie kolimacja, to je jest klasyczny układ jak w MAKu czy SCT, tam jest chyba podwójne lustro wtóne czy jakoś tak, w każdym bądź razie trzeba ustawiać trzy elemoenty optyczne i to podobno nie jest proste do wykonania, coś adekwatnie do kolimowania trypletu APO. Ja zrezygnowałem z zakupu VMC ze względu na specjalistyczną kolimację....

Powodzenia,.

 

Ogólnie Vixen robił różne "myki" ze swoimi cassegrainami.

Ktoś, kiedyś na forum miał VC200L, zrobił nowe powłoki na lustrach i lipa - okazało się, że fabrycznie lustro było hiperbolizowane przez zmienną grubość powłok.

Kiedyś zastanawiałem się nad VMC260 - był na astrobuysell w dobrej cenie - zacząłem szukać informacji i okazało się, że producent nie mogąc poradzić sobie z korekcją, zastosował specjalne powłoki na korektorze subaperturowym, które wycinały skraje widma :/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.