Skocz do zawartości

Sympatyczna maszynka do akwizycji


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowiłem zmodernizować całkowicie swoją walizkę do setupu z komputerem, zasilaczami itd.  Stara pracuje już od 2013 roku i ma wiele zbędnych elementów i niepraktyczną konfigurację kabli , nie pasującą do końca do sprzętu kupionego po 2013.

Zacząłem od poszukiwania komputerka który zastąpi wysłuzony Siemiens Esprimo 5030. Kierowałem się potrzebną liczbą portów USB ( minium 4 w celu uniknięcia hubów), brakiem wentylatorów i możliwie małymi rozwiązaniami. Nie musi mieć WiFi bo i tak będę korzystał z dużego Access Pointa.

I znalazłem coś takiego.

Nazywa się to Mini PC X96 G1 . Specyfikacja:

  • System operacyjny: preinstalowany Windows 10 Home 64 bit OEM
  • Procesor CPU: Intel Celeron N4100 up to 2,4GHz
  • Karta graficzna GPU: Intel Graphics UHD 600
  • Pamięć RAM 4GB LPDDR4
  • Dysk: 32GB eMMC
  • złącze SATA HDD 2,5″ +  maks. 2 TB
  • złącze M.2 SSD – maks. 512GB  ( mój ma tutaj 129 GB SSD)
  • Wyjścia audio i wideo: HDMI + VGA + 3,5mm AUDIO
  • Bluetooth 4.0
  • Przewodowy szybki ethernet: 10/100/1000Mbps RJ45
  • Czytnik kart TF
  • Sieć bezprzewodowa IEEE 802.11 a/b/g/n/ac 2,4 + 5,8GHz
  • Porty: 2*USB 3.0, 2*USB 2.0, USB typ C, HDMI, VGA, RJ45, 3.5mm Audio,
  • Zasilanie: 12V / 2A
  • Wymiary: 17,05 x 13,40 x 3,5 cm

Jest płaski, mało sie grzeje przy pracy z Maximem i Autoslew, ładnie się zintegrował z GCS, FocusMaxem, Sequence, odbiornikiem GPS i driverami do reszty sprzętu. No i ma 5 portów USB. Dodatkowo zasila się z 12 V, a więc napięcie które moja walizka ma "na pokładzie" do zasilania reszty gratów.

Jedyny minus ( ważny dla pracy zdalnej!!!) to brak funkcji włączania komputera po zaniku zasilania w tej wersji AMI Bios która jest zainstalowana.

Mogę polecić potrzebującym :)

IMG_1125.thumb.JPG.1606a9a1755ef279c6db321b126ff525.JPGIMG_1126.thumb.JPG.9aa5d2cd844d4a967fbf9a30ea4db894.JPG

 

 

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strawna. Ja sobie od razu zrobiłem upgrade do wersji Win 10 Pro. Zastanawiałem się nad HDD rzędu 1TB ale....zrobiłem analizę aktualnego "udoju" na starym komputerze i wyszło mi że 120 GB na kwartał mi wystarcza. 

Skończę walizkę to pokaże całość. Jest bardzo mała i lekka.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, delaa napisał:

Ja się tylko zastanawiam czy Celeron/Pentium czy brnąc na siłę w I3/i5 - gdzieś tam kiedyś czytałem ze jeśli ma to robić  platesolve (ASTAP) - to  lepiej i3, a tu się robia i koszty i aktywne chłodzenie.

Na Atom X5 Z8350, który ma zabójcze 2x 1.92 GHz, śmiga plateslove zarówno z Maxima, albo SGP (PlaneWave). Sesję astrofoto można odpalić na pralce, takie ma zabójcze wymagania :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Adm2 napisał:

Jak tydzień temu pytałem o lapka który chiałem kupić, to wszyscy mi napisali, że 4GB Ram z Win10 to za mało.  A tu wystarczy? 

Moje teleskopy pracują na 2GB i Win10 :) To nie jest tak, że jest jakieś minimum i poniżej nie ruszy. Wszystko zależy od programów, jakich używasz. Te kontrolujące sesję mają na ogół zerowe wymagania (SGP coś tam wymaga, ale też działa na byle czym). Do użytku "normalnego" w komputerze osobistym oczywiście te 2GB to byłaby porażka, a na 4 byłoby pewnie nadal średnio. Ale do kontroli astro, jak najbardziej. Co innego, jakbyś chciał na tym obrabiać, to są zupełnie inne wymagania.

Edytowane przez MateuszW
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciej, pomyśl nad lepszą nazwą, bo SMdA, to takie trochę bez polotu...:emotion-5:

Nie myślałeś jednak, żeby taką wagę piórkową zamontować na setupie przy użyciu jak najkrótszych kabli? Ja jestem teraz na etapie przenoszenia Mini PC ze skrzynki na setup i widzę same zalety. Setup z "Ziemią" będzie miał kontakt tylko poprzez stayw i kabel zasilający.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, delaa napisał:

Ja się tylko zastanawiam czy Celeron/Pentium czy brnąc na siłę w I3/i5 - gdzieś tam kiedyś czytałem ze jeśli ma to robić  platesolve (ASTAP) - to  lepiej i3, a tu się robia i koszty i aktywne chłodzenie.

Nie wiem co o tym mysleć. 

Do tej pory korzystałem z Esprimo z prockiem Intel Core Duo i platesolving ( Maxim lub Sequence) z wykorzystaniem mechanizmów Pinpointa robił natychmiast, więc......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, cyberboss napisał:

Maciej, pomyśl nad lepszą nazwą, bo SMdA, to takie trochę bez polotu...:emotion-5:

Nie myślałeś jednak, żeby taką wagę piórkową zamontować na setupie przy użyciu jak najkrótszych kabli? Ja jestem teraz na etapie przenoszenia Mini PC ze skrzynki na setup i widzę same zalety. Setup z "Ziemią" będzie miał kontakt tylko poprzez stayw i kabel zasilający.

Przecież to tytuł posta a nie nazwa . Nazwa rozwiązania to ASIA czyli Autonomiczny Systemowy Interfejs Astrofotograficzny :)

Nie ma sensu wieszanie tego na tubie, bo zasilacz do montażu ASA ( 210 W) jest spory i ciężki, a poza tym tyle kabli to mu ( montażowi) zupełnie nie przeszkadza. Z drugiej strony sprzęt mam na tyle duży i ciężki że trzeba go rozbierać do przewożenia, więc nie ma sensu mocowanie go na tubie bo i tak trzeba demontować.

Po następna i ostatnia : jak sobie wyobrażasz pracę AP z kierunkową anteną na tubie? :)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, isset napisał:

Pokażesz gdzieś jak to teraz u Ciebie wygląda? Czego używasz jako minipc?

Moje rozwiązania są opisane:

tutaj: https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/6070-moje-asia-czyli-nie-jednemu-psu-burek/

tutaj: https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/11196-sitko-do-zlewu-a-dzisiejsza-astrofotografia/

i tutaj:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, isset napisał:

Pokażesz gdzieś jak to teraz u Ciebie wygląda? Czego używasz jako minipc?

U mnie wszystko rozbija się o nowego Astro Linka. W tej chwili wygląda to tak, że na całym setupie wisi Astro Link 4.0 Mini i pod nim hub USB 3.0, a mini PC stoi obok na stoliku zasilany niezależnie. Jak już wejdę w posiadanie nowego Astro Linka, który będzie zasilał również Mini PC, to wyeksmituję go na setup (razem z routerem WiFi), wyrzucę hub USB, a od całości będzie odchodził tylko jeden kabel - zasilanie Astro Linka. Tak wygląda to w tej chwili:

1398672354_IMG_20201005_1954181.thumb.jpg.f6b2edca763c0071209e60c4b1723f43.jpg

Mini PC to Beelink J45 z Intel Pentium J4205 (starsza generacja niż ten u Wessela), 8GB Ram, 256 SSD. Dokładnie ten: https://www.aliexpress.com/item/32971583531.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.6dd64c4dPhiA3u

 

8 godzin temu, wessel napisał:

Nie ma sensu wieszanie tego na tubie, bo zasilacz do montażu ASA ( 210 W) jest spory i ciężki, a poza tym tyle kabli to mu ( montażowi) zupełnie nie przeszkadza. Z drugiej strony sprzęt mam na tyle duży i ciężki że trzeba go rozbierać do przewożenia, więc nie ma sensu mocowanie go na tubie bo i tak trzeba demontować.

Spory ten zasilacz. Rzeczywiście tyle potrzebuje zapasu? Jeśli chodzi o kable, to ja rozwiązałem to w ten sposób, że setup, tak, jak go widać na powyższym obrazku zdejmuję z montażu i razem z tą całą kabelkologią wkładam do skrzyni transportowej. Dzięki temu po dojeździe na miejscówkę w możliwie krótkim czasie wszystko jest rozłożone.

8 godzin temu, wessel napisał:

Po następna i ostatnia : jak sobie wyobrażasz pracę AP z kierunkową anteną na tubie?

Tego nie wiedziałem.

Edytowane przez cyberboss
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. ASA przy korektach na obu osiach pobiera do 12 A. Do tego AP, kamera z chłodzeniem i grzałki. Oceniam w pikach na 16-17 A.

Mały refraktorek można owinąć makaronem tak jak ty to zrobiłeś i w całości przewozić. Ani Veloce ani tym bardziej FS 128 nie mają szans na taki transport- zbyt to wielkie i niebezpieczne dla sprzętu.

Większość anten routerów Wifi ma charakterystykę mniej lub bardziej kierunkową. Moje routery muszą zapewnić łączność do 50-60 metrów i to przez ściany. W związku z tym są to AP o dużym wykopie - normalnie jak pracują dwa w parze to do 15 kilometrów zapewniają łącze. I mają mocno kierunkową charakterystykę anten.

U mnie do ruchomej części setupu idą max 2 kable USB i 2 kable DC 12V. Plus grzałka.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie fianlnie w zestawie znalazło sie takie cudo, smiga jak marzenie.

dluzej trwa puszczenie przycisku zasilania niz wuruchomienie gotowego do pracy win10.

https://www.aliexpress.com/item/4001015107317.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4do1guKM

 

8giga ram

512gb M.2

i5-8250U

 

jedyne co mi wlasnie TERAZ brakuje to RS232!

 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.