Skocz do zawartości

Problem z Księżycem i !AutoStakkert


okuul

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie co zrobić, bo już mi się pomysły skończyły ...

 

Zrobiłem 40 zdjęć Księżyca, format RAW. Wrzuciłem je do PIPP i przekonwertowałem do formatu tiff. Następnym krokiem miał być złożenie tego w !AS, ale wszystko nieostre i wychodzą mi jakieś takie dziwne artefakty - w załączeniu efekt zapisany do jpg.

W opcjach ustawione Image Stabillization na Surface, próbowałem różnych wielkości AP, Quantity Estimator na Global albo Local, nic nie pomaga.

Wygląda to tak, jakby zdjęcia składowe Księżyca nie były wyrównane i !AS to jakoś dziwnie składa. Jak to wyrównać ? Ręcznie ? Czy PIPP albo !AS mają jakąś opcję, której nie mogę znaleźć ?

IMG_3687_lapl5_ap422.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej skali to raczej trzeba zaznaczyć "planet", "surface" to to nie jest :)

Jeżeli to wczorajszy Księżyc, to był za nisko (poniżej 30*) i falował. Ustaw ponad 30-50% klatek z 2-3 tys. i się poskłada. 40 klatek to jest nic, zacznij od 1000. Ja niemal wszystkie wczorajsze filmiki skasowałem, za duże falowanie. Zostały mi dwa i to się nie daje złożyć, mimo 10 tys klatek. Rima Hadley ledwo ostra.

Chyba, że to w dodatku wychodzą artefakty z konwertowania :g:

Image2.jpg

Image3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega jak dobrze rozumiem lustrzanka rejestrowal, więc 40 klatek to mało nie jest.

Miałem podobny problem i wynikał on z tego że PIPP źle wyrównał mi klatki. Jak wyglądają klatki po PIPP, nie są za bardzo poprzesuwane? Jeśli tak to na próbę zestackowac kilka klatek najbardziej podobnych do siebie w sensie wycentrowania Księżyca na zdjęciu. 

Czy to zdjęcie było robione bez prowadzenia za ruchem nieba? 

Edytowane przez gawain74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obraz, jaki uzyskałeś wynika z tego, co napisał @OBERON RD - planet. Nie musisz niczego wyrównywać pośrednio, Autostakkert sobie poradzi.

Przy opcji surface, zwróć uwagę, czy kwadrat referencyjny znajduje się w całości na tarczy i obejmuje kontrastowy obszar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, gawain74 napisał:

Kolega jak dobrze rozumiem lustrzanka rejestrowal, więc 40 klatek to mało nie jest.

Miałem podobny problem i wynikał on z tego że PIPP źle wyrównał mi klatki. Jak wyglądają klatki po PIPP, nie są za bardzo poprzesuwane? Jeśli tak to na próbę zestackowac kilka klatek najbardziej podobnych do siebie w sensie wycentrowania Księżyca na zdjęciu. 

Czy to zdjęcie było robione bez prowadzenia za ruchem nieba? 

Tak, lustrzanką podłączoną do teleskopu, w ognisku głównym. Prowadzenie za ruchem nieba było, ale lekkie przesunięcia poszczególnych klatek są. To akurat chyba problem wynikający z pracy na bateriach, z tego co czytałem tutaj na forum, powinienem zasilacz sieciowy podłączyć i prowadzenie będzie lepsze.

Spróbuję znaleźć jakieś najbardziej podobne klatki, zobaczę co wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

6 godzin temu, count.neverest napisał:

Obraz, jaki uzyskałeś wynika z tego, co napisał @OBERON RD - planet. Nie musisz niczego wyrównywać pośrednio, Autostakkert sobie poradzi.

Przy opcji surface, zwróć uwagę, czy kwadrat referencyjny znajduje się w całości na tarczy i obejmuje kontrastowy obszar.

Dzięki, ja świeżakiem jestem zupełnym w sprawach obróbki, człowiek by chciał tak od razu wszystko pięknie, a to samo się nie chce zrobić.. :) Będę walczył !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka dni temu tez takie bagno mi wychodziło, ale z kamerki. Jeżeli był minimalny cirrus, to też tak może wyjść. Nie mam już tego materiału do pokazania bo wywaliłem, ale męczyłem się strasznie. Po kolejnej akwizycji materiału w idealnych warunkach - tego samego dnia - i przy tych samych ustawieniach PIPP i AS wszystko poszło jak super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.