Skocz do zawartości
  • 0

MEADE Observer ETX90


Mooser

Pytanie

6 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Chyba podchodzisz do tego od d..y strony, jak mawiała moja Babcia. 

 

Co chcesz oglądać? Bo ten nano-maczek pozwala na bardzo niewiele. To jest w zasadzie zabawka. 

Jakie masz tam niebo, gdzie chcesz prowadzić obserwacje. Czy widzisz Drogę Mleczną? 

Nie kupuj czegos bo producent ładnie opisuje produkt. Czytaj i pytaj. 

Można wybrać znacznie bardziej uniwersalny mobilny sprzęt. Pewnie i taniej. 

EDIT zamiast goto proponuję zielony laser do namierzania. Tylko z tym trzeba bardzo uważać na oczy swoje i innych. I na obiekty latające. Serio. 

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mam tą "zabawkę".

Prawda jest taka że to fajny teleskopik ale przede wszystkim do planet. Z webcamem pracuje elegancko. Małka odwiedziłem kiedys i faktycznie robił z nim cuda. 

Wyszukiwanie obiektów łatwe z "pilotem" Oczywiscie można podłączyć dp pc-ta i sterować z StarryNight lub Stellarium klikając myszą.

Trzeba troche potrenować ustawienia. Z webcamem na długich czasach widać w kolorze np M27. Real time na ekranie PC. Ogólnie jak ze wszystkim - potrenujesz to można wycisnąć maksa z tej zabawki. 

 

Andrzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Właśnie tylko planety... Owszem, ostre obrazy, ale bez takich szczegółów jak w nieco większej aperturze. Dlatego uważam, że to w pewnym sensie "zabawka". 

Nie ma porównania choćby z Mak 127, który pod ciemnym niebem pozwala powalczyć również ze sporą ilością DSów. 

 

Osobiście bym go nie kupił, ze względu na spore ograniczenia w zastosowaniu. 

Ale też lubię "maluchy", najmniejszy mój teleskop, to APO 80/500 w carbonie. 

Polecam także ED 80. Są to bardziej uniwersalne teleskopy od tego Maczka a równie mobilne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mam tego ETX-90 od ok. 2 miesięcy.

Przez okulary kitowe na pewno super widać Księżyc, w Saturnie raz widziałem przerwę Cassiniego jako cieniutki włosek, pasy na Jowiszu wyraźne. Na Marsie widać ciemne plamy, ale czapy polarnej nie dostrzegłem. Kilka gromad kulistych widziałem, gwiazdy wyraźne. Andromedę widać ładnie, ale przy tej światłosile (13,8) szału nie ma. Ring Nebula wygląda jak małe kółko z dymu.

Nie mam porównania do innych teleskopów, jedynie pożyczałem kiedyś Bressera 70/900 - u mnie na pewno lepiej planetki wyglądają.

Na pewno jest to sprzęt mobilny i łatwy w obsłudze. W zestawie walizka na tubę z montażem i pokrowiec na statyw. No i ma system GOTO, alignacja prosta, potem tylko oglądać. Wiele nie wymaga od użytkownika, za to daje wiele radości - przynajmniej dla początkującego, takiego jak ja.

Ostatnio przypiąłem do niego lustrzankę i ćwiczę fotografowanie Księżyca (w sumie bardziej obróbkę, bo zdjęcia wychodzą fajne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
22 godziny temu, okuul napisał:

Mam tego ETX-90 od ok. 2 miesięcy.

Przez okulary kitowe na pewno super widać Księżyc, w Saturnie raz widziałem przerwę Cassiniego jako cieniutki włosek, pasy na Jowiszu wyraźne. Na Marsie widać ciemne plamy, ale czapy polarnej nie dostrzegłem. Kilka gromad kulistych widziałem, gwiazdy wyraźne. Andromedę widać ładnie, ale przy tej światłosile (13,8) szału nie ma. Ring Nebula wygląda jak małe kółko z dymu.

Nie mam porównania do innych teleskopów, jedynie pożyczałem kiedyś Bressera 70/900 - u mnie na pewno lepiej planetki wyglądają.

Na pewno jest to sprzęt mobilny i łatwy w obsłudze. W zestawie walizka na tubę z montażem i pokrowiec na statyw. No i ma system GOTO, alignacja prosta, potem tylko oglądać. Wiele nie wymaga od użytkownika, za to daje wiele radości - przynajmniej dla początkującego, takiego jak ja.

Ostatnio przypiąłem do niego lustrzankę i ćwiczę fotografowanie Księżyca (w sumie bardziej obróbkę, bo zdjęcia wychodzą fajne).

Dzięki wszystkim za odpowiedz a najbardziej Tobie okuul. Właśnie takiej mini recenzji, od kogoś kto tego używa, potrzebowałem. Dzisiaj odbieram swój ETX :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.