Skocz do zawartości
  • 0

Backfocus Flat6AIII


wismat

Pytanie

Hej. 
Proszę o pomoc w ustawieniu BF a w zasadzie flattenera od WO. Niżej link i już tłumacze o co chodzi. 

https://www.firstlightoptics.com/reducersflatteners/william-optics-adjustable-flat6a-iii-08x-reducer-flattener.html
Zakładam ze odległość od flattenera do matrycy powinna mieć 55mm, tak? Tak sugeruje rysunek techniczny flattenera i tak było na grafice bliźniaczej kamerki asi1600 (ja mam qhy163m).

Biorac pod uwagę ze mam GT81, po tym jak napisali w tabelce obok ze BF wynosi 60.1 to powinienem pierścień ustawić na 5.1mm? Trochę nie wiem czemu podają te dane w tabelce adjustable distance. Czy jakoś powinienem brac pod uwagę te 7.1mm? 
Zakaldam ze te 55mm jest sztywne i moje podłączenie poniższa zda egzamin i powinienem móc też złapać punkt ostrości na oagu. Bo można chyba tak podłączyć ze punkt ostrości wypadnie poza zakresem regulacji ale po przeczytaniu całego forum qhy jestem dobrej myśli xd 

 

2036722A-0E95-41DA-99E4-4D6475890925.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Elementy mierzyels suwmiarką, czy wzięte ze specyfikacji producenta?

 

obraz.png.c44035214024a75aa6b19ef35335ae34.png

obecnie Twoja suma mm to 55 - to co masz juz w torze optycznym. Odleglosc do matrycy zalezy od ogniskowej, dlatego dla roznych teleskopow jest inna.

im dluzsza ogniskowa tym matryca blizej flattenera.

ja u Ciebie widze zastosowanie wartosci 58,2mm, czyli brakuje jeszcze 58,2-55=3,2mm, ale...

filtry Baadera przedluzjają tor optyczny o 1/3 swojej grubosci. Maja ok 2mm, co finalnie doklada jakies 0,7mm.

 

Zacznik od zalkowicie schowanej regulacji i kręć sprawdzając czy sie poprawi. Powinno byc ok w okolicach 2mm, ale....

jesli sie okaze ze podczas wysuwania jedynie tracisz jakosc trzeba bedzie skrócic dystans :(  Jak???? Musisz wykonbinowac sam.

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Najlepiej chyba to sprawdzisz i dopieścisz (na etapie, którym jesteś) robiąc próbne fotki, widać po gwiazdach w rogach, w którą stronę iść. Czasem papiery mówią jedno a praktyka drugie także nie ma przebacz, nockę czy dwie musisz poświęcić na testy by wszystko ładnie grało :)

 

pewnie znasz, ale jakby co:

20201110_141350.thumb.jpg.dfe3cf6b2ef1efecbcc7e92df2679baf.jpg

 

Edytowane przez Maetrik
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Tayson napisał:

Elementy mierzyels suwmiarką, czy wzięte ze specyfikacji producenta?

 

obraz.png.c44035214024a75aa6b19ef35335ae34.png

obecnie Twoja suma mm to 55 - to co masz juz w torze optycznym. Odleglosc do matrycy zalezy od ogniskowej, dlatego dla roznych teleskopow jest inna.

im dluzsza ogniskowa tym matryca blizej flattenera.

ja u Ciebie widze zastosowanie wartosci 58,2mm, czyli brakuje jeszcze 58,2-55=3,2mm, ale...

filtry Baadera przedluzjają tor optyczny o 1/3 swojej grubosci. Maja ok 2mm, co finalnie doklada jakies 0,7mm.

 

Zacznik od zalkowicie schowanej regulacji i kręć sprawdzając czy sie poprawi. Powinno byc ok w okolicach 2mm, ale....

jesli sie okaze ze podczas wysuwania jedynie tracisz jakosc trzeba bedzie skrócic dystans :(  Jak???? Musisz wykonbinowac sam.

 

Na pewno 58.2? Bo ta wartość jest podana na stronie do Z81, a ja mam GT81, gdzie to widnieje 60,1mm.
Czyli wartość docelowa powinno być w okolicy 5.1/5,8mm (ze wglądu na baadera), ale trzeba by było to jeszcze zweryfikować fotkami,tak?
Mam tylko nadzieję że z tiltem nie ma problemu bo to trochę utrudni regulację flattenera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Co ciekawe producent podaje inną wartość niż strona FLO (i wiele innych stron też), choć już bez takiego fajnego rysunku. Na stronie WO dla GT81 jest wartość 62,1mm.

(Jak kupowałem swój model, też w FLO, to na stronie WO było jeszcze w żółtym kolorze, ale wartości się nie zmieniły)

obraz.png.520f134b90e93cb48f7102eebfb34c04.png

https://williamoptics.com/products/accessories/barlows-flatteners/2019-all-new-adjustable-flat6aiii-t-mount-not-included

Nie wiem z czego to wynika. Może w którymś momencie zmienili konstrukcję. Choć było by dziwne tak robić bez zmiany oznaczenia modelu, a nie ma nic między flat 6A II i 6A III.

Na cloudynights znalazłem wątek, gdzie komuś najlepiej działało z 60,4mm. U mnie aktualnie z problemem mierzy się @Tom-cio przy projektowaniu złączek.

 

EDIT: W moim przypadku backfocus to ok. 60,5, więc strona producenta jakby się myliła.

EDIT2: Aż napisałem do WO maila. Zobaczymy co odpiszą. Dam znać.

Edytowane przez holeris
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

ok ja dodam swoje 3 grosze, bo też posiadam flat 6aiii i z nim walczę. Wartości z tabelki producenta nie do końca odpowiadają rzeczywistości. Z moim GT 71 powinno być 9.1 mm (odległość złotego pierścienia dociskającego od ścianki spłaszczacza), a po kalibracji widać, że musi być więcej (u mnie o około dwa mm). Ten diagram "too close / too far" nie do końca się sprawdza u mnie- w skrajnych ustawieniach odległości (najbliżej / najdalej od spłaszczacza) gwiazdy zawsze są "wycelowane" w środek kadru. Odległość sprawdzaj suwmiarką, bo u mnie jest rozjazd między tym co pokazuje suwmiarka, a nadrukowaną podziałką.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

O łał. To bardzo cenne uwagi. Czyli jednak te pierwotne 7.1 na stronie flo by się zgadzało z tym bf62.1 ze strony WO (w teorii). Czemu flo dało obok tabelkę gdzie BF to 60.1? Tego nie rozumiałem właśnie. Od tego 7.1 trzeba by było zacząć i ewentualnie zwiększać i ze względu na rzeczywistą odległość bo podziałka na flattenerze może nie podawać prawdziwej odległości i ze względu na to co napisał Tyson odnośnie filtrów baadera. Wszystko trzeba będzie weryfikować opierając się na zdjęciach i grafice Piotrka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
16 godzin temu, wismat napisał:

Czemu flo dało obok tabelkę gdzie BF to 60.1? 

W necie są dwie wersje tych tabelek, jedna jest starsza i została zaktualizowana przez WO, niestety niektóre sklepy wciąż używają błędnej- gdzieś na cloudynights był o tym wątek. Bez weryfikacji fotek i kilku nocek poświęconych na szukanie odległości się nie obędzie. Mi tą odległość Tomcio z serwisu astro ustawił idealnie przy okazji jakiejś tam innej roboty, ale "pech" chciał, że zmieniłem kamerę i pomimo ustawienia backfocusu na 55mm pierścieniami, odległość ustawiona na spłaszczaczu dlaczegoś przestała działać i od nowa kalibruję...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Udało mi się znaleźć ostrość dla obu kamer w jednym punkcie. O dziwo ilość złączek jaką musiałem zastosować była dużo większa niż sądziłem. Kamerka do gui znacznie wcześniej łapała ostrość niż kamera główna. Jak liczyłem BF dla kamerki głównej to nigdy nie sądziłem że będę musiał tyle złączek zastosować bo to znacznie przekracza 55mm (ok 61mm). Gdyby się okazało, że muszę zdjąć trochę złączek, żeby kamera główna była bliżej, to tym samym punkt ostrości w kamerce do guidingu będzie za blisko i będzie wypadał na pryzmacie OAGu, a nie na matrycy kamery.

Tak to mniej więcej wygląda (różnica w złączkach z pierwszym postem znacząca). Dwie wątpliwości jeszcze mam, tak na sucho.


Czy jak się okaże że złączki powodują za duży backfocus w głównej kamerze i narożne gwiazdy idą po okręgu to rozumiem że mogę to skorygować samym flatenerem? Ustawiony jest na 7.1mm. Nie wiem czy tak da radę ustawić poprawny BF, ale innej możliwości nie widzę...


Czy to gdzie celuje kamerka w OAG'u ma znaczenie? Bo dałem nóżkę z pryzmatem wyżej żeby nie było tego cienia na zdjęciach docelowych, ale sama kamerka celuje poza kadr kamery głównej.
 

 

IMG-5113.PNG

IMG-5111.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.