Jump to content

Jak połączyć kamerę z kołem filtrowym - złączkologia...


karolbe
 Share

Recommended Posts

Szukam i szukam i nie mogę znaleźć sposobu na połączenie kamery z kołem filtrowym i flattenerem. Kamera to ASI 071MC, flattener to WO FLAT73A, koło filtrowe to: https://www.365astronomy.com/365Astronomy-5-position-2-Filter-Wheel.html

 

Wygląda to tak, kamera ma typowy gwint M42 żeński, koło filtrowe od strony kamery ma gwint M48 żeński, chciałbym mieć koło filtrowe jak najbliżej kamery, więc idealnie by było mieć taki adapter np. 3-4mm, który z jednej strony ma gwint męski (czy zewnętrzny, chyba tak się to też nazywa?) M42 do kamery, a z drugiej M48 męski do wkręcenia w koło filtrowe - ale nie widzę, żeby jakiś sklep miał to w sprzedaży. Spotkał się ktoś z Was z takim adapterem? A może to się to inaczej podłącza?

 

Samo podłączenie flattenera do koła to już mniejszy problem, bo wystarczy odpowiedniej długości przedłużka M48F (przy flttenerze) do M48M do koła.

 

Karol

 

Link to comment
Share on other sites

Jeśli używasz elementów z różnych "stajni" to przeważnie musisz zaplanować i zamówić takie złączki lub przejściówki we własnym zakresie. Wybór gotowych elementów jest ograniczony.

Z zasady koło filtrowe dobrze jak będzie najbliżej kamery.

Z głowy pisząc wydaje mi się ze jakieś złączki są dostępne w TS.

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Wykonana na zamówienie złączka (albo złączki) wydają się najlepszą opcja i już się kontaktowałem z SerwisAstro w tej sprawie, ale myślałem, że może sam coś wykombinuję, nawet jeśli prowizorycznego.

Link to comment
Share on other sites

Znalazłem coś takiego:

 

Ten 2mm męsko-męski wkręcam w kamerę:

 

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_49&products_id=5283

 

Do niego przykręcam za pomocą reduktora/konwertera M42-M48 (był w zestawie z kamerą) ten (5mm):

 

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_49&products_id=5761

 

Z drugiej strony tego adaptera mam gwint M48 do wkręcenia w kolo filtrowe. To daje łącznie 7mm. Backfocus całkowity to 55mm, koło filtrowe ma 23mm grubości, ale gwint w kole po stronie teleskopu to M54, muszę wkręcić redukcje M54 do M48, która ma 4mm, więc....55mm-7mm-23mm-4mm = 21mm, czyli przedłużka M48-M48 między kołem filtrowym i flatenerem musi mieć 21mm. O ile się nie pomyliłem :)

 

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Tayson said:

Jeszcze grubosc szkla w filtrze ktora rowniez przedluza tor optyczny o 1/3 swojej wartosci.

Nooo właśnie, słyszałem o tym już parę razy...Wydłuża przez jakieś załamanie światła w szkle? Bo sam filtr jest schowany w środku koła, wiec fizycznie nie ma możliwości, żeby coś wydłużył, jest już przecież "wliczony" w grubość koła.

Link to comment
Share on other sites

Grubość koła swoja drogą, a filtr w torze optycznym to insza inność. Prosty przykład: 
Ustaw ostrość na nie za jasnej gwieździe,(najlepiej za pomocą maski Bahtinova), bez zamontowanego filtra. Zrób ekspozycje np 5 sekund. Następnie przesuń okienko koła w tor optyczny z zamontowanym filtrem. Zrób zdjęcie z takim samym czasem. Zobaczysz, że obraz gwiazdy nie jest już zogniskowany, bo filtr zmienił długość ogniskowej układu(tak jak napisał Tayson). Dlatego powinno się używać parafokalnych filtrów. Najlepiej tego samego producenta, bo backfocus ustawiasz wtedy tylko raz. Większość korektorów, ma mały margines dopuszczalnej odchyłki od podanego przez producenta backfocusa, ale nie wszystkie.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Haha
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.