Skocz do zawartości

Jak połączyć kamerę z kołem filtrowym - złączkologia...


karolbe

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam i szukam i nie mogę znaleźć sposobu na połączenie kamery z kołem filtrowym i flattenerem. Kamera to ASI 071MC, flattener to WO FLAT73A, koło filtrowe to: https://www.365astronomy.com/365Astronomy-5-position-2-Filter-Wheel.html

 

Wygląda to tak, kamera ma typowy gwint M42 żeński, koło filtrowe od strony kamery ma gwint M48 żeński, chciałbym mieć koło filtrowe jak najbliżej kamery, więc idealnie by było mieć taki adapter np. 3-4mm, który z jednej strony ma gwint męski (czy zewnętrzny, chyba tak się to też nazywa?) M42 do kamery, a z drugiej M48 męski do wkręcenia w koło filtrowe - ale nie widzę, żeby jakiś sklep miał to w sprzedaży. Spotkał się ktoś z Was z takim adapterem? A może to się to inaczej podłącza?

 

Samo podłączenie flattenera do koła to już mniejszy problem, bo wystarczy odpowiedniej długości przedłużka M48F (przy flttenerze) do M48M do koła.

 

Karol

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli używasz elementów z różnych "stajni" to przeważnie musisz zaplanować i zamówić takie złączki lub przejściówki we własnym zakresie. Wybór gotowych elementów jest ograniczony.

Z zasady koło filtrowe dobrze jak będzie najbliżej kamery.

Z głowy pisząc wydaje mi się ze jakieś złączki są dostępne w TS.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem coś takiego:

 

Ten 2mm męsko-męski wkręcam w kamerę:

 

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_49&products_id=5283

 

Do niego przykręcam za pomocą reduktora/konwertera M42-M48 (był w zestawie z kamerą) ten (5mm):

 

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_49&products_id=5761

 

Z drugiej strony tego adaptera mam gwint M48 do wkręcenia w kolo filtrowe. To daje łącznie 7mm. Backfocus całkowity to 55mm, koło filtrowe ma 23mm grubości, ale gwint w kole po stronie teleskopu to M54, muszę wkręcić redukcje M54 do M48, która ma 4mm, więc....55mm-7mm-23mm-4mm = 21mm, czyli przedłużka M48-M48 między kołem filtrowym i flatenerem musi mieć 21mm. O ile się nie pomyliłem :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minutes ago, Tayson said:

Jeszcze grubosc szkla w filtrze ktora rowniez przedluza tor optyczny o 1/3 swojej wartosci.

Nooo właśnie, słyszałem o tym już parę razy...Wydłuża przez jakieś załamanie światła w szkle? Bo sam filtr jest schowany w środku koła, wiec fizycznie nie ma możliwości, żeby coś wydłużył, jest już przecież "wliczony" w grubość koła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grubość koła swoja drogą, a filtr w torze optycznym to insza inność. Prosty przykład: 
Ustaw ostrość na nie za jasnej gwieździe,(najlepiej za pomocą maski Bahtinova), bez zamontowanego filtra. Zrób ekspozycje np 5 sekund. Następnie przesuń okienko koła w tor optyczny z zamontowanym filtrem. Zrób zdjęcie z takim samym czasem. Zobaczysz, że obraz gwiazdy nie jest już zogniskowany, bo filtr zmienił długość ogniskowej układu(tak jak napisał Tayson). Dlatego powinno się używać parafokalnych filtrów. Najlepiej tego samego producenta, bo backfocus ustawiasz wtedy tylko raz. Większość korektorów, ma mały margines dopuszczalnej odchyłki od podanego przez producenta backfocusa, ale nie wszystkie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.