Jump to content

Odpowiednia proporcja nośności montażu do wagi tubki do uzyskania dobrych wyników


Jan Astralbreeze
 Share

Recommended Posts

Przeczytałem że taka proporcja powinna być taka że waga tubki to najwyżej 60 % nośności montażu ale szczerze nie dowierzam i pragnę się upewnić

Prawdopodobnie stałem się posiadaczem eqm-35 w którym działa wszystko dobrze poza elektroniką,spróbuję dać go do naprawy, ale gdyby doszło do sytuacji że byłby do wymiany to nie kupowałbym tego samego ale przesiadłbym się na montaż z większą nośnością. W planach na następny rok jest też dokup newtona 150/900 który byłby do zdjęć obiektów o małych szerokości kątowych,(do szerokich pól mam evostar 72.) 

Waga tego newtona to prawie 6 kg , nośność montażu który mam na oku to 15 kg i mam pytanie czy to da dobre wyniki?

 

Edited by Jan Astralbreeze
Link to comment
Share on other sites

Dobre wyniki to może dać suma różnych czynników , wśród których obciążalność montażu jest jednym z wielu.

Dla montaży średniej klasy powinno się przyjmować 2/3 podawanej przez producenta. Pamiętaj że waga tego co wisi to nie tylko tuba.

 

 

Edited by wessel
Link to comment
Share on other sites

2 minuty temu, wessel napisał:

Pamiętaj że waga tego co wisi to nie tylko tuba.

 

Racja, do tego dojdzie jeszcze kamerka która waży 0,5 kg, i domyślam się że do newtona trzeba dokupić jakiś typ korektora tak jak flattener do apochromatów, który będzie ważył kolejne 0,5 kg i 0,2 na przedłużki i adaptery więc pewnie ostateczna waga zestawu to około 7kg

Link to comment
Share on other sites

26 minut temu, Jan Astralbreeze napisał:

Prawdopodobnie stałem się posiadaczem eqm-35 w którym działa wszystko dobrze poza elektroniką

Wada polega na tym że przy niezłym ustawieniu na północ montaż wycelowuje tubę na oko 30 stopni w bok lub w górę/dół od wybranego do wycelowania obiektu, to że montaż był "nieźle" ustawiony rozpoznałem tym że gwiazdy były nie poruszone przy ekspozycji 70 sekund

Edited by Jan Astralbreeze
Link to comment
Share on other sites

5 minut temu, apolkowski napisał:

Czy ustawienia lokalizacji i czasu w pilocie są poprawne

Tak, zwykle robię 1 albo 2 star alignement, wtedy własnie też jest lądowanie na wycinku nieba baardzo daleko od obszaru gdzie jest gwiazda. Kiedy przesuwam za pomocą strzałek na pilocie montaż tak żeby wycelował na gwiazdę to jest komunikat że jest błąd wynoszący ileś stopni, ostatnio było to 48 w osi RA albo Dec i że alignement się nie udało

Edited by Jan Astralbreeze
Link to comment
Share on other sites

11 minut temu, Jan Astralbreeze napisał:

Racja, do tego dojdzie jeszcze kamerka która waży 0,5 kg, i domyślam się że do newtona trzeba dokupić jakiś typ korektora tak jak flattener do apochromatów, który będzie ważył kolejne 0,5 kg i 0,2 na przedłużki i adaptery więc pewnie ostateczna waga zestawu to około 7kg

Zapominasz o dovetailu, fokuserze, grzałkach i kablach

Link to comment
Share on other sites

Zdjęcia udaje mi się zrobić w ten sposób że ustawiam montaż na północ, potem robię alignement, przesuwa się wtedy w losowe miejsce :((( klikam że jest okej, alignement succesful. Potem wybieram obiekt na pilocie żeby śledzenie było z odpowiednią prędkością i w odpowiednią stronę, znowu przesuwa się w losową stronę, przesuwam go strzałkami na pilocie tak żeby pokazywał obiekt, i śledzi całkiem nieźle, nie wiem czy ktoś robił zdjęcia w taki sposób kiedyś

Link to comment
Share on other sites

50 minut temu, Jan Astralbreeze napisał:

Prawdopodobnie stałem się posiadaczem eqm-35

 

50 minut temu, Jan Astralbreeze napisał:

nośność montażu który mam na oku to 15 kg

EQM-35 to ma nośność do astrofotografii teoretycznie 7kg.

 

Link to comment
Share on other sites

2 minuty temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Druga rzecz, to w montażach SW (i pokrewnych) datę podaje się w systemie amerykańskim (miesiąc-dzień-rok), więc tutaj też można łatwo zrobić babola jak się to wpisze po ludzku i potem celowanie nie działa jak trzeba.

Racja, za pierwszym razem się pomyliłem

Link to comment
Share on other sites

2 minuty temu, Jan Astralbreeze napisał:

Przeczytałem z 50 opinii na jego tego, z czego 10 negatywnych, typu że to AZ i lepiej paralaktycznego, albo że kabel sztywnieje na zimnie, to drobiazgi

Link to comment
Share on other sites

7 minut temu, Jan Astralbreeze napisał:

Ja na swoim powiesiłem kiedyś dziesięciocalowego newtona (w trybie AZ), czyli z 15kg było - i nic się nie urwało, montaż trafiał w cel i prowadził jak trzeba.

No ale to była jednorazowa akcja eksperymentalna, focić nie próbowałem, ale pewnie bez wiatru by dało radę.

 

W każdym razie ja jestem z niego zadowolony i złego słowa nie powiem.

Edited by Krzysztof z Bagien
Link to comment
Share on other sites

 

11 minut temu, Jan Astralbreeze napisał:

Warpal, miałem na myśli że ten nowy montaż nie eqm ma nośność 15 kg

Sky-Watcher AZ EQ5 PRO GT - jest hybrydowy, czyli 2 w jednym.

Co do alignacji - bez palte-solve trzeba bardzo precyzyjnie ustawić pozycję startową. Strzałki na osiach muszą się zgrać bardzo dokładnie. Inna sprawa, czy pierwsza gwiazda to faktycznie ta z listy ;)

Edited by warpal
Link to comment
Share on other sites

Udało mi się dzisiaj ustawić z ekspozycją 120 sekund, bez poruszonych gwiazd, robię mgławicę Płonący krzak, 100 klatek po 60 sekund, natomiast sprawdziłem pierwsze klatki i nie ma na nich śladu mgławicy, jest 2 razy ciemniejsza od Oriona, jednak czy jeżeli na pojedyńczej klatce nic nie widać gołym okiem to czy będzie szansa że coś się pojawi przy stackowaniu? Przypomnę że robię z miasta a obecnie mgławica krzak jest dosyć nisko na niebie 23 stopnie

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.