Skocz do zawartości

Sbig16803 migawka


Naski

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z migawką przy niskich temperaturach. Jeżeli temperatura jest dodatnia - wszystko działa świetnie...

Tutaj kolega z forum kupił Sbiga i napisał małą recenzję - Ja się odniosę tylko do migawki.

Cytat

 

"Pierwszy rzut oka na kamerę - detektor przesłonięty jakąś tkaniną - po bliższych oględzinach okazało się, że SBIG wyposażył swoją najnowszą kamerę w migawkę szczelinową wykonaną z materiału (ci co mieli kiedyś lustrzankę Zenit to wiedzą, że tam taka była Jak się toto będzie sprawowało w niskich temperaturach ? Ano zobaczymy...

 

Dzisiaj obejrzałem migawkę, którą okresliłem jako "szmacianą" - jest wykonana z impregnowanej tkaniny, więc nie powinno jej grozić "namoknięcie", natomiast dostrzegłem (dopiero dzisiaj ) niewątpliwą zaletę takiego rozwiązania - prostotę i niską cenę takiej migawki (migawka Melles-Griot z kamer Apogee i FLI kosztuje ok. 1000$). Po przeanalizowaniu konstrukcji i konsultacji z kolezanką - mechanikiem precyzyjnym doszliśmy do wniosku, że wytrzyma dłużej niż te tzw. multiblade shutters..."

 

 Shutter.JPG.f970609b00d10317f6a8493e53aa7c77.JPG

Shutter2.JPG.65c6ee841d58d427ffb104ce5a8beb12.JPG

 

- no to powiem, że problemy się zaczęły ...

 

Migawka, przy rozpoczęciu naświetlania - kilka razy przemknie - co już na gwiazdach zaczyna być widoczne, jak i również zatrzymuje się na sensorze w różnych pozycjach, czasem się nawet nie otworzy (może inaczej - zatrzyma sie w pełnym zamknięciu podczas naświetlania).

Czas naświetlania nie zmienia nic. 1s 10s 5min 20min było testowane.

Z tego co się doczytałem, migawka jest sterowana z softu kamery.

Czyli odrzucamy winę programów.(maxim,...) tak ?

 Jak to kolega jureq napisał:

" niewątpliwą zaletę takiego rozwiązania - prostotę i niską cenę takiej migawki "

Zanim zacznę rozkręcać "tą prostotę"- możecie mi powiedzieć, na co zwrócić uwagę, jak to ewentualnie testować. Co może powodować problem?

Mogę ją jakoś rozkalibrować? A może się ktoś spotkał z takim problemem.

Inne pytanie - jak bym zamówił nową - czy wystarczy ją wymienić - czy trzeba ją jakoś dodatkowo programować? I może to zrobić tylko firma SBIG w hameryce - Nie uśmiecha mi się ją wysyłać do stanów. (Czas, transport, koszty =cena nowej migawki )

Za każdą radę z góry dzięki.

 

Edit

Jako przykład ...

5s 10s 20min

821810205_przykad.JPG.d82900d8c8692573d9ed914f5c415eb6.JPG

Edytowane przez Naski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgaduję, że metalowa  rolka  migawki napędzana jest przez silnik krokowy. Po drugiej stronie przy czarnej rolce jest prawdopodobnie czujnik położenia migawki.

Warto sprawdzić  czy sprzęgło miedzy silnikiem a rolką nie puszcza.  Przewody biegnące od silnika i czujnika zakończone są zapewne wtyczkami. Warto takie połączenie rozłączyć i połączyć ponownie a przy okazji sprawdzić czy wilgoć nie dostała się do środka i czy nie ma oznak korozji.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda to na bardzo proste rozwiązanie i ewentualna wymiana to będzie przykręcenie kilku śrub i przylutowanie kabli (chyba że jest tam złącze, ale nie widać dokładnie na zdjęciu).

 

Generalnie wygląda na to, że na mrozie materiał sztywnieje i silnik ma problemy. Może jest tam coś nie tak i powoduje większy opór, lub faktycznie niedokręcone sprzęgło, ale gorzej, jak po prostu ten silnik jest za słaby, to wtedy wymiana niekoniecznie pomoże (no ale w końcu oni to sprzedają masowo, to chyba nie mają masowych reklamacji każdej sztuki?).

Trudno powiedzieć, co to jest za czujnik po drugiej stronie, możesz mu zrobić lepsze zdjęcie. Oczekiwałbym enkodera, ale chyba to jest coś innego. Gdyby czujnik szwankował, to raczej niezależnie od temperatury...

 

Możesz sprawdzić, czy płótno jest właściwie naciągnięte, tj czy rolki go dobrze nawijają, a nie jest sobie luźne. Bo obie rolki obracają się razem, a napęd przenosi ta gumka na górze - w sumie możliwe też, że ta gumka się ślizga, gdy rośnie opór na mrozie i tutaj jest problem. Wtedy trzeba by pomyśleć, czym ją zastąpić.

Edytowane przez MateuszW
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, MateuszW napisał:

Generalnie wygląda na to, że na mrozie materiał sztywnieje i silnik ma problemy. Może jest tam coś nie tak i powoduje większy opór, lub faktycznie niedokręcone sprzęgło, ale gorzej, jak po prostu ten silnik jest za słaby, to wtedy wymiana niekoniecznie pomoże (no ale w końcu oni to sprzedają masowo, to chyba nie mają masowych reklamacji każdej sztuki?).

 

Ja bym raczej nie stawiał na wadliwe rozwiązanie, w kocu setki takich kamer pracują na świecie. Też proponuję zacząć od sprawdzenia tego paska napędowego i sprzęgła. Jakby pasek okazał się za luźny albo za sztywny ( Twoja kamera jest w końcu cały czas narażona na zmienne temperatury)  to możesz go domowym sposobem zregenerować poprzez wygotowanie go w roztworze wody z szarym mydłem albo gliceryną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SBIG na jednym z forów pisze, że w najnowszym oprogramowaniu zniwelował ten problem i kilka innych (np. prześwietlony narożnik) zwiększył moment obrotowy silnika. 

Nie zalecają robienia "Aktualizuj" tylko odinstaliwać i zainstalować już nowy pakiet, bo zwykle aktualizuj może nie zadziałać poprawnie. 

 

Tu link do tematu jak radzą z kilkoma mankamentami  Staff member

https://forum.diffractionlimited.com/threads/stx16803-shutter-and-odd-banding.5355/

 

Edytowane przez dj_peterka
Dodano likn
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzę sprzęgło

Ten pasek gumowy

naciągnięcie roletki

Bedzie filmik i foto

Cytat

 

SBIG na jednym z forów pisze, że w najnowszym oprogramowaniu zniwelował ten problem i kilka innych (np. prześwietlony narożnik) zwiększył moment obrotowy silnika. 

Nie zalecają robienia "Aktualizuj" tylko odinstaliwać i zainstalować już nowy pakiet, bo zwykle aktualizuj może nie zadziałać poprawnie. 

 

dj_peterka mowa tu o Drivers czy Firmware ?

Bo w SBIGDriverChecker64 jest opcja do odinstalowania Drivers *Remove lup update - jasna sprawa

Najpierw odinstalować potem zassać nowe ...

Ale w Firmware jest opcja tylko GetFirmware version from Camera lup Update ...

Co do Sterowników - nie pamiętam czy je najpierw odinstalowywałem czy zrobiłem update .

Na wszelki wypadek powtórzę czynność ...

 

Tu chyba ostatni update ... muszę to sprawdzić w obserwatorium

drivers.JPG.e5332a0205f947dd9501895f7b7b0e08.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spec pisze, że 1. Dla pewności że aktualizacja podmieni tylko niektóre pliki należy odinstalowac sterowniki, 2. Pobrać i zainstalować nowe sterowniki, (nie wiem czy po odinstalowaniu sterowników program prosi o restart komputera ale ja bym to zrobił dla pewności i po restarcie zainstalował nowe) 3. A teraz po instalacji nowych sterowników zaktualizować dopiero Firmware. 

Podczas wszystkich operacji zasilanie musi być cały czas włączone, niczego nie odpinamy aż do odpalenia kamery i sprawdzenia z wgranym nowym firmware. 

 

 

Edytowane przez dj_peterka
uzupełnienie
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mały update >

Drivery zaktualizowane, niestety nic to nie pomogło. Tak "na oko" wszystko wygląda dobrze :

żadnych niepożądanych luzów.

pasek gumowy ok - nic się nie ślizga

to sprzęgło - to tylko śrubka dokręcona do tego małego drążka od silniczka ?- tam jest wszystko ok - nic się nie ślizga

Niepokojąco (albo - inaczej niż sobie przypominam) funkcjonuje ten silniczek krokowy przy migawce - coś jak by takie buczenie.

Wydaje mi się, że on jest sprawcą zamieszania ?

Filmiki do pobrania w linku ...

Dodam dla przypomnienia, że problem zaczyna się przy 0 i mniejszej temp otoczenia.

Jakieś sugestie ?

 

1. https://www.dropbox.com/s/lnks8dfc6kdqseo/Film 1 Shutter.MOV?dl=0

 

2.  https://www.dropbox.com/s/nuu5yxt2bd8jaeb/Film 2 Shutter.MOV?dl=0

 

 

 

835753483_Shutter1.thumb.jpg.5ea68250579d8bd743fb72d1c197947e.jpg

Drivers.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wygląda tak jakby silnik miał problemy z przewinięciem migawki (gubi kroki - bo zbyt ciężko?) albo nie jest prawidłowo sterowany. Być może czujnik na 2-giej rolce nie działa właściwie.  Zdjęcie nie pozwala na to by ocenić jakiego typu jest - mechaniczny - dwa styki zwierające się w odpowiednim położeniu,  a może optyczny lub inny...

 

Kabelki od silnika wlutowane do płyty głównej?  Wtyczka?

 

Odłączyłbym bym jeszcze silnik od migawki (śrubka na ośce i dwie po bokach) aby  sprawdzić ręcznie jakie opory stawia migawka przy kręceniu rolką. Warto także zobaczyć jak zachowa się silnik po odłączeniu obciążenia. Czy pracuje równo i nie gubi kroków?. Łatwo to ocenić po przyklejeniu kawałka taśmy samoprzylepnej do oski i uruchomieniu migawki.

 

Edytowane przez Bocian
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najgorsze jest, jak wątek nie ma zakończenia....

Gdyby ktoś szukał rozwiązania to:

Po konsultacji z Sbig, kamera niestety musi polecieć (już poleciała) do serwisu!

Na pewno dobrze jej to zrobi - będą przeprowadzone kompletne testy.

Co do migawki - najprawdopodobniej będzie wymieniona, jak i również muszą sprawdzić

sterowanie przez kamerę. NA ten moment, nie wiadomo co może być przyczyną tych anomalii.

Jak zdradzą po naprawie co było problemem - na pewno się podzielę z wami.

Koszt nowej migawki 375$ + podatki i robocizna.

 

  • Lubię 1
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Naski napisał:

Najgorsze jest, jak wątek nie ma zakończenia....

Gdyby ktoś szukał rozwiązania to:

Po konsultacji z Sbig, kamera niestety musi polecieć (już poleciała) do serwisu!

Na pewno dobrze jej to zrobi - będą przeprowadzone kompletne testy.

Co do migawki - najprawdopodobniej będzie wymieniona, jak i również muszą sprawdzić

sterowanie przez kamerę. NA ten moment, nie wiadomo co może być przyczyną tych anomalii.

Jak zdradzą po naprawie co było problemem - na pewno się podzielę z wami.

Koszt nowej migawki 375$ + podatki i robocizna.

 

 Jak to jest gdy kamera wraca z naprawy z USA jeśli chodzi o cło, podatki?. Producent wpisuje jako wartość celną koszt naprawy+transport ?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

W ramach podsumowania... Kamera doszła po 4,5 miesiąca cała i zdrowa i co najważniejsze naprawiona. Był to jakiś defekt fabryczny, migawka została wymieniona i sprawdzona.

Najciekawsze było, że migawka sobie podróżowała z USA do Kanady - czyli do producenta migawek - bo Sbig nie mógł sobie z tym poradzić. Dlaczego? nie wiem ?!

Najgorsze w tym wszystkim były koszty UPS 340,00 $, z kolei wymiana migawki 350,00$ + podatek 70Euro od naprawy, pobrany przy ocleniu (jak napisał OnlyAfc brak gwarancji).

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.