Skocz do zawartości

Plany na 2021


Nocny Marek

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym odgrzebać nasz klub. Jestem ciekawy jakie macie plany na ten rok jeśli chodzi o fotografię Księżyca. Macie jakieś "perełki" do uchwycenia? Podzielcie się. Może w tym roku w którymś momencie Księżyc będzie w wyjątkowym położeniu aby uwiecznić coś zupełnie nieuchwytnego zazwyczaj? Dopiero zaczynam przygodę z "księżycowymi zakamarkami" dlatego celów mam dużo. Szczególnie chciałbym uwiecznić Rupes Altai przy różnym oświetleniu oraz Zatokę Tęcz gdy Księżyc zbliżą się do nowiu. Oczywiście jest jeszcze dużo dużo więcej.

Edytowane przez kosmitek
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Późne fazy we wrześniu i październiku dla rejestracji Mare Orientale i południowego obszaru gdzie znowu widoczny będzie Hausen. 

Sierpniowy (7) i wrześniowy (6) poranek kiedy zapoluję na najcieńszy rogalik Księżyca. 

Mam pewne plany związane z pełnią ale o tem, potem. 

To między innymi. 

 

PS. @kosmitekMasz więcej energii ode mnie, dlatego masz uprawnienia moderatora w klubie. Może rozruszasz społeczność. :original:

Edytowane przez Loxley
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Loxley napisał:

PS. @kosmitekMasz więcej energii ode mnie, dlatego masz uprawnienia moderatora w klubie. Może rozruszasz społeczność. 

Wow! Dziękuję. Nie wiem czy sprostam i czy mój zapał nie jest słomiany :D. Na razie jestem nieźle nakręcony na Księżyc i dużą skalę.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę także o takiej kwestii. Sporo czasu Księżyc widoczny jest za dnia. W tym czasie rozumiem, że umyka nam sporo ciekawych zjawisk światłocieniowych, których nie mamy szans zobaczyć w nocy. Dobrze rozumiem? Jest sens podejścia do tematu rejestracji dziennych albo około dziennych?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz na siłę coś fotografować, to oczywiście można to robić, ale moim zdaniem gra nie warta świeczki. Kłopot z kontrastem. Możesz oczywiście poeksperymentować. 

Co innego zdjęcia całego Księżyca na błękicie przed świtem lub o zmierzchu. Te są przepiękne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Loxley napisał:

Jeśli chcesz na siłę coś fotografować, to oczywiście można to robić, ale moim zdaniem gra nie warta świeczki. Kłopot z kontrastem. Możesz oczywiście poeksperymentować. 

Co innego zdjęcia całego Księżyca na błękicie przed świtem lub o zmierzchu. Te są przepiękne. 

Mamy spore możliwości w dziedzinie obróbki obrazu. Może coś da radę zrobić. Spróbuję kiedyś :D

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kosmitek napisał:

Myślę także o takiej kwestii. Sporo czasu Księżyc widoczny jest za dnia. W tym czasie rozumiem, że umyka nam sporo ciekawych zjawisk światłocieniowych, których nie mamy szans zobaczyć w nocy. Dobrze rozumiem? Jest sens podejścia do tematu rejestracji dziennych albo około dziennych?

Nie mogę znaleźć dawniej dostępnych materiałów, ale autor był ten sam, co w linku poniżej. Tu masz "ściągę", da się zrobić ale raczej w podczerwieni (p. str. 2 - Słońce na wysokości 45*!):

 

https://www.baader-planetarium.com/en/downloads/dl/file/id/24/product/2974/testreview_ir_pass_uv_ir_comparison_w_paech.pdf

 

Autor, W. Peach to Niemiec, więc raczej nie rodzina słynnego Damiana Peacha z GB. W. Peach robił sporo fajnych zdjęć w Namibii, ale bez kompleksów, jak mamy dobrą pogodę - możemy zrobić taką samą jakość. W Namibii mają może częściej bezchmurna pogodę, ale studzenie teleskopów jest wyzwaniem :D No i autor uczciwie pisze, że nie może być pyłów, dużej wilgotności. Czyli też nie zawsze się uda. Same strony Onjala warte są przejrzenia, kiedyś wspominałem je w "Zakamarkach".

 

http://www.chamaeleon-observatory-onjala.de/en/sitemap/sitemap-en.htm

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, OBERON RD napisał:

Nie mogę znaleźć dawniej dostępnych materiałów, ale autor był ten sam, co w linku poniżej. Tu masz "ściągę", da się zrobić ale raczej w podczerwieni (p. str. 2 - Słońce na wysokości 45*!):

Czyli rozumiem, że jeśli zastosuję np taki filtr https://deltaoptical.pl/filtr-baader-ir-pass-1-25-quot-2?from=listing to będę mógł spróbować fotografii Księżyca w ciągu dnia i w nocy znacznie lepsze obrazy będą. Dodam, że mam kolorową kamerę ASI 462 MC. Bardzo dobrze podobno spisuje się w IR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, kosmitek napisał:

Czyli rozumiem, że jeśli zastosuję np taki filtr https://deltaoptical.pl/filtr-baader-ir-pass-1-25-quot-2?from=listing to będę mógł spróbować fotografii Księżyca w ciągu dnia i w nocy znacznie lepsze obrazy będą. Dodam, że mam kolorową kamerę ASI 462 MC. Bardzo dobrze podobno spisuje się w IR.

Lepsze, bo będzie lepszy kontrast niż przy IR-UV cut. Nie wiem jaki teleskop obserwujesz (dodaj do stopki PLS!).

W każdym razie im dłuższa ogniskowa teleskopu tym węższym pasmem musisz operować, bo nie da rady ustawić ostrości we wszystkich kolorach na raz. Stąd RGB+L przy fotografowaniu planet. Do Księżyca w nocy stosuję R lub IR-pass 685 nm (tez z linka). IR-pass 850 nm jest z kolei mało przydatny, bo czułość kamery ASI 178 jest mała powyżej 800 nm.

W dzień, szczególnie latem jest problem turbulencji, pyłów w powietrzu (czasem walczyłem ze Słońcem przy tranzytach). Najczęściej powietrze spokojnie jest o zmierzchu lub świcie i wtedy wychodzą ładne zbliżenia i fotografowałem przy jasnym niebie. W IR i tak będzie ciemne. W ciepły i słoneczny dzień myślę, że ogniskową 1-1,5 m można spokojnie robić aviki, ale nie ciągnąłbym mocniej barlowem. Potrenuj fotografowanie w dzień przez rok i Ty będziesz udzielał rad :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kosmitek napisał:

@OBERON RD jakiś Księżycowy smaczek chcesz złowić w 2021? Będę miał pogodę obserwacyjną 10go :D Księżyc na wysokości 10-15 stopni. ...

No ładnie stopka uzupełniona :brawo:

Hmm... 10-15* nad horyzontem? Nie wychodzę :D Chyba że Księżyc w pejzażu, albo b. młody itp.

Przez duży teleskop (ogniskowa 3555mm) chcę zrobić w końcu INA w kolorze (bo do tej pory nie wyszło, falowało za mocno, mam tylko R, IR), może jest coś innego kolorowego? INA jest niebieska przy mocno podbitej saturacji (na zdjęciach z Apolla 400%). W ogóle składanie avika w kolorze RGB to przygoda.

Ciekawią mnie fragmenty mórz przy krawędziach o ile będzie fajna libracja, upadek dużego meteoru na tarczy - tak z rozbłyskiem i żebym akurat to miejsce filmował  :) Niekoniecznie w tej kolejności. Ciekawym byłoby filmowanie zakrycia gwiazdy wielokrotnej (ciemnym brzegiem). W jakim tempie przebiega, jak spadała jasność. Bo z moim zestawem na zakrycia brzegowe to nie pojadę. Myślałem też o zrobieniu zdjęć pod określone strony atlasu Rukla, ale to projekt na parę lat, i  mapek przy moim teleskopie byłoby 2x tyle żeby była wykorzystana zdolność rozdzielcza. Minimalna wysokość to 30*. Chodzi o oddanie na obrazie szczelin, kopuł itp. Rok 2020 był pod znakiem Marsa i komety, ten może pod znakiem Księżyca?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda i filtry R i B żeby zrobić pseudo kolor (R G=(R+B/2) B ) Zamiast R może być IR. Kolorowa nie będzie chyba miała takiej rozdzielczości. INA jest troszkę większa od dużego krateru na dnie Platona. Poćwicz na nim ile dasz radę zanotować kraterów. Jak choć 5-6 to się uda, pogoda odpowiednia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, kosmitek napisał:

@OBERON RD Widziałem na YT tę miniaturkę ale nie wchodziłem aby obejrzeć filmik. Teraz to mnie zainteresowałeś :D. Więc co potrzeba? Kolorową kamerkę z filtrem IR-pass i umiejętna obróbka?

Ja będę próbować z ASI 462MC + IR Pass 742 nm.

 

Co do planów to z racji, że skupiam sie głównie na DS-ach i traktowałem Księżyc nieco po macoszemu w tym roku na początek tranzyty ISS przed tarczą, bardzo wąskie sierpy oraz właśnie INA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.01.2021 o 18:38, kosmitek napisał:

Mamy tą samą kamerkę :D Czy ten filtr jest jakoś szczególny pod względem foto Księżyca? Masz już jakieś DSy zrobione ASI 462 MC?

DSy tą kamerą to tylko techniką Lucky Imaging :) Niestety kamerą bez chłodzenia inaczej się nie da. Co do filtrów IR Pass to nie wiem czy ten akurat jest najlepszy do Księżyca ale u mnie daje bardzo przyzwoite efekty. Sprawdził się też bardzo przy planetach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.01.2021 o 18:38, kosmitek napisał:

Czy ten filtr jest jakoś szczególny pod względem foto Księżyca? Masz już jakieś DSy zrobione ASI 462 MC?

Zobacz krzywą czułości matrycy. Wybierz wtedy IR 685 IR 642 czy 740. Chodzi o to, by robić Księżyc jak najszybszą migawką, w możliwie wąskim paśmie (ogniskowanie jednej barwy, reszta będzie i tak nieostra przy dłuższej ogniskowej). Dlatego np. niektórzy fotografują przez Ha (Loxley) inni przez R a nie IR - Łukasz83, pmamot, często ja itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...
W dniu 8.01.2021 o 10:48, OBERON RD napisał:

Przez duży teleskop (ogniskowa 3555mm) chcę zrobić w końcu INA w kolorze (bo do tej pory nie wyszło, falowało za mocno, mam tylko R, IR), może jest coś innego kolorowego? INA jest niebieska przy mocno podbitej saturacji (na zdjęciach z Apolla 400%). W ogóle składanie avika w kolorze RGB to przygoda.

Udało Ci się złapać ten obszar?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, kosmitek napisał:

Udało Ci się złapać ten obszar?

Nie, jak to mówił mój kolega Grzegorz: ... plan to nic stałego, dobry plan żyje...

Przepiszę to na 2022. W tym roku Księżyca praktycznie nie robiłem, walczyłem z DS na SkyGuider. Czy raczej walczyłem z LP, pogodą, softem :g:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.