Skocz do zawartości
  • 0

AZ-EQ6 na Berlebach Planet


dimis

Pytanie

Witam,

Jutro jade obejrzec uzywany montaz AZ-EQ6 na Berlebachu Planet (krotka wersja) + kolumna 25cm. Ponizej link do sprzetu, kupiony Wrzesien 2017 w Lacercie we Wiedniu. To moj pierwszy paralaktyk, ale wybor przemyslany. Posiadam ED80 i AR150, beda pierwsze kroki w astrofoto no i wizual, wszystko na ogrodku w domu przy Bortle 20,93. Z czasem cos dobrego na US tez sie pojawi, pewnie SCT 9,25 a moze Newton...

Najwazniejsze pytanie do was: na co uwazac przy kupnie? I troche ten Berlebach niski... 95 cm + kolumna 25 cm. Do teraz jezdzilem na AZ4 i z AR150 to na wyciagnietych nogach (okolo 125 cm) i czasem mialem glowe "miedzy nogami" ;) Wlasciciel nie rozbije sprzetu, wiec bede negocjowal cene, pewnie ze 100 € sie uda uciagnac... no ale, nowych AZ-EQ6 i tak nie ma...

 

tu link: Skywatcher AZ-EQ6GT Astromontierung + Berlebach Planet, € 1.900,- (3492 Engabrunn) - willhaben

 

P.S. Daleko nie mam, mieszkam w Austrii ;) 

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Posluchaj czy montaz z pilota (krecac go na roznych prwdkosciach) chodzi jednolocie. Czy nie jest jakos obity, obtłuczony. Czy sprzedajacy ma o nim jakies pojecie? Jesli zajmuje sie foto to pewnie cos wie i zapewne dobrze go traktowal.

Bez testu na niebie, w nocy wiele nie da rady w dzien bez rozbierania montazu sprawdzic.

 

Ewentualnie mozesz odkrecic boczny dekielek aby sprawdzić stan paskow i wnetrza. Oczywiście jesli wlasciciel sie nie zgodzi to powinno zapalic Ci sie czerwone swiatleko. 

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jak na moje to sprzedający się zna na tym co robi, to raczej nie przypadkowy gość sprzedający sprzet. Z tego co mówił przesiada się na większy system.

linkuje jego profil z astrobina, cześć zdjęć jest robiona tym montażem, a cześć jeszcze HEQ-5.

https://www.astrobin.com/users/Santa_Claus/
 

Logow z guiding już pewnie nie dostanę przed spotkaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Świetny sprzęt, mam czarna wersję. Jak by co to pytaj jak zakupisz. Nogi mam stalowe oryginalne. Te będą lepsze. Pokrowce są to facetraczej dbał. Kolumna fajna, ja mam gorszą i ciężko ja docisnąć. Tu nie będzie raczej problemu. Ustaw całość i sprawdź w trybach az i eq od razu. Ważne jak chodzi śruba podnosząca głowice.

Generalnie najlepszy montaz z tej klasy, wyżej już eq8 chyba. U mnie newton10" a z drugiej strony WO 61mm jako szukacz:D można dokupić platformę na drugą stronę, tak, żeby oba teleskopy patrzyły na to samo. Będę miał jakiegoś Esa do opchnięcia szerokokątnego jak by co. Na forum jest test w trakcie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Czesc, dziekuje za wypowiedzi.

Montaz juz jest w moim bagazniku, a ja spowrotem w pracy. Mam teraz 2 tygodnie na testy z domu.

Moja tube AR150/750 wzialem ze soba i zawiesilismy ja na test, nie zrobila na glowicy wiekszego wrazenia ;) Balem sie ze bedzie do wizuala za nisko, ale jest porownywalna wysokosc jak na AZ4. Na tyle na ile sie dalo sprawdzilem z pilota na roznych predkosciach plynnosc ruchu. Slabo bylo slychac, bo spotkalismy sie na stacji przy autostradzie... Poprzedni wlasciciel, przesiada sie na EQ8 + Newton 10" w astrofoto. Ma mi jeszcze doslac ta zlaczke na drugi teleskop na przeciwwage w Alt-AZ, bo zapomnial zabrac. Do zasilania mam tylko kabel na zapalniczke i nie mam jak to w domu podlaczyc, w instrukcji jest napisane ze zasilacz powinien podawac 15V i min 3A. Polecicie jakies gotowe rozwiazanie? Chcialbym zrezygnowac z tej wtyczki na zapalniczke.

 

35 minut temu, Łukasz Wieczorek napisał:

można dokupić platformę na drugą stronę, tak, żeby oba teleskopy patrzyły na to samo.

moge prosic o link?

Apropos szkielek, mam swoje 100° Es-y, a i AZ4 narazie zatrzymam.

58 minut temu, Łukasz Wieczorek napisał:

Jak by co to pytaj jak zakupisz.

Postaram sie nie zawracac za mocno glowy, jest sporo materialu na necie, ale jak cos to na pewno skorzystam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Przewalilem wczoraj morza internetu, aby znalezc zasilacz sieciowy do AZ-EQ 6 i znalazlem tylko na e-bayu w stanach, za 70 € z przesylka. Normalny zasilacz 12V i 5A z pinem o odpowiedniej polaryzacji (+ w srodku) mozna kupic od reki w sklepach elektro. Czy jest jakis kabel przejsciowy do wtyczki AZ-EQ6? Znalazlem tylko takie do powerboxa Pegasusa, ale to nie takie rozwiazanie jakiego szukam...

image.png.cf2260b600659f533f8eaac378dfa99b.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Druga noc z CS...a ja nic nie obserwuje, tylko "walcze" z polar align. Przeskok z AZ na EQ jednak nie taki prosty. Patrzysz na niebo, patrzysz przez szukacz, no widac Polarna. Patrzysz przez lunetke od polar align i widzisz... nic. Zadnej gwiazdy? do tego kark napier... Dzis w dzien wyjustowalem lunetke, zadowolony czekalem na wieczor.. Po godzinie walki spakowalem sie, bo nie widze przez ten szukacz w nocy cholerka nic... teraz tak mysle mam na montazu zamontowany adapter do Polmastera, w dzien wogole mi to nie przeszkodzilo sprawdzic ustawienie lunetki... sam nie wiem moze to "cone", moze cos innego. Pocieszam sie, ze chyba kazdy mial z was podobne przejscia. Ciag dalszy nastapi ;) 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Głupie pytanie, ale wiesz, że oprócz odsłonięcia dekielków od polarnej osie trzeba otworzyć, żeby przelot był? Pytam tak na wszelki wypadek. Kolumna trochę podnosi montaz i jest łatwiej z lunetka, ale i tak to strasznie upierdliwe. Można kombinować. Kamerkę, albo chociaż kątówek do polarnej. Możesz też najpierw teleskopem z szerokim szkłem znaleźć polarna zamiast lunetka. Potem dopiero łamiesz kark. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

o cruca fix! Az wtyd sie przyznac... zapomnialem przekrecic deklinacje na 90°, mialem zamontowany szukacz i pieknie wycentrowana Polarna, a w lunetce... wiadomo :hysterical: Jutro jest szansa na czyste niebo. Pozdrowki

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.