Skocz do zawartości

Gromada M37


rambro

Rekomendowane odpowiedzi

Dwie ostatnie noce wgrywałem PEC do montażu iOptron iEQ45 z 8406. Byłaby jedna noc.. gdybym, pamiętał o wyłączeniu playback w pempro podczas sprawdzania rezultatów :). Wyszło nie najgorzej ... ale nie widzę, aby to coś specjalnie poprawiało. Guiding daje radę i bez PEC. Po pierwszej próbie przy okazji wycelowałem w M37 - sprint tzn. LRGB po dwie klatki 2 min każda na kanał (razem 16 min), bez flatów, tylko skalowane darki.

 

M_37-LRGB.thumb.jpg.030e9f0f95096cd891237a1d26138937.jpg

 

Pokazuje jeszcze wyniki z Pempro.  

 

1. Przebiegi nagrane

 

pec_disabled.thumb.png.bb5d4bc88a54155d5b9fe158457a723b.png

2. Przed wgraniem PEC (aby dokładniej wyliczył +-pe wyłączyłem filtry tzn. wszystkie częstotliwości są brane pod uwagę). Krzywą wgrywałem wygładzoną - tylko znaczące częstotliwości były zaznaczone.

 

pec_off.thumb.png.d45860595113d568b27dbf0bbf9f775d.png

 

2. Po wgraniu

 

pec_on.thumb.png.aa2942e05624d84a72b377d3ade09bcb.png

 

Wartość między-szczytowa PE zmalała z około 16" do  4". Opcji refine nie użyłem, ponieważ musiałem kończyć, a z wyniku byłem zadowolony. Może jeszcze poprawię, tylko nie wiem czy warto, bo programy guidujące mają teraz odpowidnik PECa wbudowany i po kilku cyklach wprowadzają korekty z wyprzedzeniem.  Zmiana w setupie może oznaczać konieczność ponownego wgrywania PEC, a PHD2 lub wbudowany guider w EKOS policzy to i skoryguje w locie.

 

 

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, rambro napisał:

Wyszło nie najgorzej ... ale nie widzę, aby to coś specjalnie poprawiało. Guiding daje radę i bez PEC.

 

Hmm... Sądzisz że należy jednocześnie korzystać z guidingu i PEC playback? Guider prowadzi optycznie i nic nie wie o PEC, a PEC mechaniczne na podstawie zapamiętanej mapy EC. Oba mechanizmy nie korygujące nie będą się gryźć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, _Spirit_ napisał:

Dla mnie to czarna magia. Chętnie bym to ogarnął ale bez pilota i tak nic nie zrobię.

Jeśli miałeś pilota HC8406 to mogę Ci pożyczyć do nagrania. Do elektroniki od HC8407 nie pasuje.

 

14 godzin temu, diver napisał:

 

Hmm... Sądzisz że należy jednocześnie korzystać z guidingu i PEC playback? Guider prowadzi optycznie i nic nie wie o PEC, a PEC mechaniczne na podstawie zapamiętanej mapy EC. Oba mechanizmy nie korygujące nie będą się gryźć?

Niestety nie wiem, czy się nie "gryzą".  Wyjdzie w praktyce. Sam PEC nie wystarczy, bo jest za mało dokładny, nie uwzględnia wielu czynników jak refrakcja, błąd ustawienia na polarną, ugięcia itp.   Na razie nie widzę specjalnej poprawy w prowadzeniu, ale może to też kwestia innych ustawień dla guidera. Mam czułą kamerę i mimo OAG mogę używać krótkich czasów guidera np. 1.5s-2s. Do tej pory takie czasy dawały lepsze efekty niż dłuższe. Może po uruchomieniu PEC trzeba zmienić ustawienia np 4-5s. Guiding to system reaktywny, a pec korekty robi zanim powstanie błąd. Od niedawna to nie jest prawdą, bo jest opcja, aby guiding uwzględniał błąd okresowy montażu.

 

13 godzin temu, count.neverest napisał:

Producent w manualu pisze, żeby PEC wykorzystać bez autoguidingu:

 

image.png.ef7fe99021918d23bc5d0310023a6044.png

 

Może i masz rację. Sprawdzę w praktyce jak będzie Księżyc, bo już mi szkoda pogody na zabawy z techniką zamiast robienia zdjęć. Zauważ, że cytujesz manuala od późniejszej wersji montażu np. "8000E_iEQ45Pro_Manual_V2.pdf". Moja wersja to iEQ45 Manual_V2_12.pdf iEQ45 with HC8406. W kolejnych wersjach montażu z kontrolerem HC8407 nie działał jednocześnie PEC z guide, zanim coś tam poprawili w firmware etc.  Jeżeli dobrze rozumiem tłumaczenie "is especially useful when doing astrophotography without autoguiding." Jest specjalnie użyteczny podczas wykonywania astrofotografii bez autoguidingu - nie oznacza, że nie jest przydatne podczas astrofotografii z użyciem guidingu.

 

W każdym razie zmierzyłem PE montażu i nawet bez PEC wykres jest ok, bo jest powtarzalny, gładki i nie ma skoków. Pempro jest do testów na 60 dni bez opłat.

 

Edytowane przez rambro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajne zdjęcie, bardzo przyjemne kolory gwiazd. Zastanawiam się, czy ta szara poświata na prawo od gromady jest czymś naturalnym i jak patrzę na inne zdjęcia tego obiektu, to nie potrafię tego ocenić, bo u niektórych coś tam jest, u niektórych nie ma. Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.03.2021 o 09:31, alinoe napisał:

Bardzo fajne zdjęcie, bardzo przyjemne kolory gwiazd. Zastanawiam się, czy ta szara poświata na prawo od gromady jest czymś naturalnym i jak patrzę na inne zdjęcia tego obiektu, to nie potrafię tego ocenić, bo u niektórych coś tam jest, u niektórych nie ma. Pozdr.

Myślę, że to brak flatów. Dopalę w najbliższym czasie, bo nic nie ruszałem w optyce.

 

Wracając do PEC dochodzę do wniosku że to nie ma sensu w moim iOptronie. Po wyłączeniu zasilania, opcja PEC playback sama się wyłącza. Trzeba by parkować montaż za każdym razem. Utrata zasilania to najprawdopodobniej utrata pozycji montażu dla celów PEC, bo nie ma czujnika startowego położenia. Musiałbym chyba dopytać serwis iOptrona, bo instrukcja jest w tym zakresie lakoniczna a w necie nie znalazłem. Zamiast tego w EKOS mam EPEC. Wydaje mi się, że moduł guidera w EKOS ma dużo wspólnego z PHD2. Wpisałem okres ślimaka i prowadzi tak samo jak podczas prób z uruchomionym PEC sprzętowo. Minus taki, że zanim się "rozkręci" potrzebne są dwa cykle ślimaka. Na plus, że krzywa korygująca jest robiona w locie, więc zawsze aktualna.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.