Skocz do zawartości

Problemy z płaskim polem Kot + DSLR


spock

Rekomendowane odpowiedzi

Z biegiem czasu zacząłem zwracać uwagę na to jak wyglądają gwiazdy w różnych miejscach kadru. Mój sprzęt to WhiteCat i modyfikowany d5300. Wrzucam kilka plików raw na gdrive.

 

https://drive.google.com/drive/folders/1TubyeYnBbbHCdw-jb9n48gaiol5wQuuD?usp=sharing

 

Poniżej zdjęcia z testów na dwóch aparatach d90 (stock) oraz d5300 (modyfikowany).

 

D5300

d5300_tilt.jpg.8d121bebd73a33040468c8ed157b62f2.jpg

 

 

D90

 

d90_tilt.jpg.e1e187a67ef1e86f64074dcfc14aae60.jpg

 

Pytanie co z tego wynika. Na moje oko widać:

  • w przypadku d90 ostrość w środku i w lewych rogach jest podobna. Jest znaczna różnica po prawej stronie. Czy kot tak ma? Problemu na modyfikowanym d5300 się spodziewałem ale czy na stocku nie powinno być idealnie w każdym rogu?
  • w przypadku d5300 jest rozjazd ostrości w inną stronę po prawe i lewej stronie. Czy to oznacza ze matryca nie jest idealnie prostopadle ułożona i jest tilt? Zakładam, że to może wynikać z źle zrobionej modyfikacji.

 

Pytanie jak z tym żyć? :) Czy jest sens i czy się da korygować tego typu problemu w obróbce? Jak?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co z tego wynika, to zdejmij maske, zrob kilka fotek 2-3min bez jasnych gwiazd w kadrze. Pamietaj centralnie ustawic perfekt ostrosc.

Chyba sie nie spodziewasz, ze kotek pokryje Ci pieknie okrągłymi gwiazdkami cała matryce :( 

 

Odleglosc podawana przez producenta backfocus jest nieistotna. Wazne jest ewentualna korekta fabrycznym ( o ile go posiadasz) tilterem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuciłem takie zdjęcie z d5300 na dysku. Katalog california. Zakładam ze pole kota nie jest idealne (pierwotnie tak rozumiałem marketing WO) ale mimo wszystko jest spora różnica w na d5300 co moim zdaniem sugeruje ze matryca nie jest prostopadle względem toru optycznego. Dla d90 nie mam takich czasów ekspozycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Tayson napisał:

Wazne jest ewentualna korekta fabrycznym ( o ile go posiadasz) tilterem.

Moja wersja tego nie ma. Rozumiem, że mówisz o tym:

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=6085&lunety=Adapter przechy owy tilt adjuster tilter do William Optics SpaceCat 51 M FD RC51

 

To co widać na fotkach z d5300 dało by się tym teoretycznie skorygować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Maetrik napisał:

A masz jakąś zwykłą klatkę bez maski?

Są wrzucone na linku do gdrive. 120sec dla d5300.

 

5 minut temu, Maetrik napisał:

A jesteś pewien, że gdzieś ugięcia nie masz? Może na złączkach coś..

Ciężko powiedzieć.  Zakładam, że nie. Gwinty i adapter są do WO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, wessel napisał:

To ma akurat olbrzymi wpływ na płaskość pola ostrości.

Szczerze nie rozumiem dlaczego? Rozumiem, że będzie inna rozdzielczość i skala. Oba są APS-C więc powinny pokrywać zbliżone pole. Nie mam jak porównać z niezmodyfikowanym o takim samym rozmiarze piksela. Założenie było tak, że po modyfikacji powstał tilt i dlatego porównanie z czymś niemodyfikowanym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, spock napisał:

Szczerze nie rozumiem dlaczego? Rozumiem, że będzie inna rozdzielczość i skala. Oba są APS-C więc powinny pokrywać zbliżone pole. Nie mam jak porównać z niezmodyfikowanym o takim samym rozmiarze piksela.

Samo pole nie zmieni się o jotę. Tylko na matrycy z dużym pikselem ewentualna krzywizna jest maskowana przez to że rozleje się na mniejszej liczbie pikseli. Przy oglądaniu obrazków w natywnej rozdzielczości, dla piksela np. 6um gwiazda będzie zajmować np. 4 pikseli, a dla piksela 3um  ta sama gwiazda będzie zajmować 16 pikseli. To na którym obrazku "jajowatość" gwiazdy będzie bardziej widoczna.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, spock napisał:

Szczerze nie rozumiem dlaczego? Rozumiem, że będzie inna rozdzielczość i skala. Oba są APS-C więc powinny pokrywać zbliżone pole. Nie mam jak porównać z niezmodyfikowanym o takim samym rozmiarze piksela. Założenie było tak, że po modyfikacji powstał tilt i dlatego porównanie z czymś niemodyfikowanym.

To ABC. Piotr wyjaśnił dwa posty wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, wessel napisał:

ABC

? Dokładnie to tak rozumiem. Rozmiar piksela nie ma wpływu na krzywizne pola. Samo porównanie na maskach z innymi pikselami pokazuje że na zmodyfikowanym aparacie jest tilt bo odchyły są w przeciwnych kierunkach. 

Edytowane przez spock
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr napisał powyżej. Oczywiście że ma wpływ NA WYNIKI POMIARU KRZYWIZNY POLA. Inny będzie pomiar z matrycą APS-C z pikselem 5.4 um a inny będzie dla piksela 2.4 um.

Fizyczna krzywizna będzie taka sama, ale pamiętaj że pomiary zjawisk fizycznych są na tyle dokładne, na ile dokładne są przyrządy pomiarowe którymi się posługujemy.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, wessel napisał:

Piotr napisał powyżej. Oczywiście że ma wpływ NA WYNIKI POMIARU KRZYWIZNY POLA. Inny będzie pomiar z matrycą APS-C z pikselem 5.4 um a inny będzie dla piksela 2.4 um.

To jest jasne. Moim zdaniem takie porównanie powinno być robione po ewentualnym przeskalownaiu. Myślę że całe nieporozumienie wynika z tego że napisałeś że rozmiar pixela ma pływ na płaskość pola ostrości w kontekście wyników z maskami. To było dla mnie nie jasne i dlatego zapytałem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 13.03.2021 o 10:47, Tayson napisał:

Próbować zawsze mozesz....

 

Po kilku próbach chyba rozumiem co miałeś na myśli :) Poniżej rezultat który udało mi się osiągnąć chyba po 3-4 podejściach.

 

obraz.thumb.png.3653583e5de59a1a0bdace48b8499bc9.png

 

Poniżej kilka wskazówek dla wszystkich którzy trafią na ten problem. Warto zerknąć na procedurę opisaną na teleskopy.pl: https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=6085&lunety=Adapter przechy owy tilt adjuster tilter do William Optics SpaceCat 51 M FD RC51

 

  • W moim odczuciu ciężko jest to regulować w nocy przy niskiej temperaturze. Dlatego procedurę wykonałem przy "sztucznej" gwieździe. Latarka led zakryta folią metalową i mini otwór zrobiony szpilką. Odległość od aparatu ok 10m.
  • Trzeba się liczyć z tym, że do każdej korekty trzeba zdjąć aparat. Na pewno w przypadku DSLR. Po prostu kształt aparatu zasłania śruby do regulacji.
  • Istotne jest to jak w sposób powtarzalny mierzyć odchyły. Ja użyłem SharpCap (Focus Assistance) + ASCOM.DSLR.
  • Eksperymentalnie trzeba sprawdzić czy przy danym ustawieniu maski wartości podawane przez SC oznaczają czy ognisko jest za blisko czy za daleko.
  • Następnie należy odsunąć stronę, która jest za blisko do poziomu tej która jest za daleko. Teoretycznie można pomóc sobie szczelinomierzem (https://www.cloudynights.com/topic/744130-collimating-aligning-my-redcat-51/).
    • Krytyczne jest zrozumienie tego gdzie dany punkt na obrazie jest fizycznie na matrycy. Patrząc od przodu czujnika obraz jest odwrócony góra / dół. Patrząc od tyłu dodatkowo zamienia się prawa z lewą.  
  • W moim przypadku na koniec trzeba było ponownie ustawić ostrość na środku.

Wynik nie jest jeszcze idealny ale raczej nie będę tego zmieniał :) za duże ryzyko.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.