Jump to content

Pierwsze światło z Lunta 80THa i pełno pytań


knowak
 Share

Recommended Posts

Parametry: Canon 200D, filtr blokujący (1800) w Luntowej kątówce.

Resztkowe zachmurzenie. Ostrość złapana, etalon ustawiony żeby było widać protuberancję na krawędzi, zeszła taka klatka jak załączono. Kilka obserwacji / pytań:

 

1. W rogu jakieś odbicie. Tarcza była w środku kadru, osłona na tubie wysunięta do końca. Róg w zasadzie mi nie przeszkadza, ale nie spodziewałem się aż takiej widoczności. Czy to typowy efekt?

2. Spodziewałem się fotki mocno narrow-band, a tu..? Focąc w świetle białym przez Baader Solar Continuum, po rozbiciu RGB na warstwy mam jakiś sygnał tylko na warstwie zielonej, pozostałe czarne. Z Lunta zeszły... 3 wyraźne warstwy z zupełnie innym sygnałem w R, G i B. Na R mam oczywiście prześwietloną tarczę i szczegół na krawędzi. Na G i B jakieś szczegóły tarczy, w tym chyba pole pochodni w prawym-dolnym rogu zdjęcia. Co tu zachodzi? Etalon / filtr blokujący nie-halo? Rozumiem, że nie-czerwone piksele na matrycy Canona mogą też widzieć szczątkowe światło czerwone, ale jak to się ma do teleskopu, który miał pokazywać tylko linię H-alfa..? :) Pół żartem - czy tu trzeba jeszcze dodatkowego filtru R i IR/UV cut? :D

3. Ciekawi mnie efekt zaznaczony strzałką na screenshocie z gimpa. Czy to kolejne odbicie, czy faktycznie coś tam może świecić takim łukiem? (na zrzucie widać też ile pikseli świeci na warstwatch G&B)

 

Docelowo chcę używać kamery mono, ale to co widzę w kolorze mnie bardzo zaciekawiło / zaniepokoiło. Porady mile widziane. :) 

IMG_9746.JPG

q1.png

Link to comment
Share on other sites

Guest wessel

A wiesz na pewno jak działa etalon? Nawet w instrukcji obsługi jest napisane, że taki efekt występuje i jak go usunąć. Poza tym pamiętaj , że teleskopy słoneczne Lunta są przeznaczone zasadniczo do obserwacji wizualnych i  nie należy się zbyt wiele bez szczególnego podejścia do tematu po nich spodziewać.

Teleskopy Lunta mają filtr UV/IR cut wbudowany za etalonem a przed filtrem blokującym

Edited by wessel
Link to comment
Share on other sites

Pełna zgoda Wessel, ale przy dobrej obróbce można uzyskać efekt jak poniżej z Lunta 80, który to uzyskałem podczas tranzytu Merkurego w 2016 roku. 

 

Maćku wysyłame Tobie pytanko na PW. 

 

 

AstroPozdrowionka :) 

Dc0LWYRWAAAaQCU.jpg

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, wessel said:

A wiesz na pewno jak działa etalon?

 

Oczywiście dużo czytałem przed zakupem. Rozumiem sugestię, że czegoś nie zrozumiałem. Czy mógłbyś wyjaśnić co masz na myśli? W kątówce jest już filtr "czerwony", dlatego inne kolory na matrycy są dla mnie niespodzianką.

 

1 hour ago, wessel said:

Nawet w instrukcji obsługi jest napisane, że taki efekt występuje i jak go usunąć.

 

Mówisz o odblasku? W instrukcji do teleskopu nie ma o tym ani słowa, specjalnie przejrzałem teraz po raz n-ty.

 

1 hour ago, wessel said:

Poza tym pamiętaj , że teleskopy słoneczne Lunta są przeznaczone zasadniczo do obserwacji wizualnych i  nie należy się zbyt wiele bez szczególnego podejścia do tematu po nich spodziewać.

 

Będę jak najbardziej używał wizualnie. Lubię też zrobić pamiątkową fotkę. Ponieważ to było pierwsze światło, to włożyłem aparat zamiast oka. Don't trust and verify. Tak czy siak nie jest znacząco gorzej niż się spodziewałem. Tak, patrzyłem już kiedyś przez Lunta (50mm).

 

1 hour ago, wessel said:

Teleskopy Lunta mają filtr UV/IR cut wbudowany za etalonem a przed filtrem blokującym

 

Wiem, dlatego śmieszkuję trochę. :-) 

Link to comment
Share on other sites

Guest wessel

Poczytaj instrukcję do Double stack etalon tam jest opisany efekt odbić.

A że puszczają filtry - no cóż- "nobody is perfect" cytując klasyka :)

Sam mam Lunta 50 i używam go wyłącznie do foto, stąd wiem ile zachodu trzeba aby uzyskać np. dobrze oświetloną matrycę kamery.

Link to comment
Share on other sites

Moze jakieś boczne światło trochę wchodzi. - nie musi byc z teleskopu, może przez adapter do aparatu. Niedawno dostałem od znajomego prześciówkę z drukarki 3D (czerwony filament), aby podpiąć kamerkę do Lunta. Tło było tak jasne, ze nie było widać Słońca, dopiero jak przesłoniłem przejściówkę ręką było ok. Pomalowałem tą przejściówkę czarnym markerem z obu stron - jest duża poprawa, ale dalej nie jest idealnie, przesłaniając ręką dalej mam tło ciemniejsze. 

Link to comment
Share on other sites

Mam to samo w Coronado. Nic z tym zrobić nie mogę na razie.

I ten sam efekt ma człowiek tu: https://solarchatforum.com/viewtopic.php?t=11735

Jakby światło gdzieś przeciekało. Właściwie tylko w jednej pozycji mogę ustawić kadr. Kiedy widać protki albo ładny detal na powierzchni i ustawię Słońce w centrum, wszystko robi się spalone. Po zejściu ekspozycją mocno w dół, cały kadr jest już zbyt ciemny. 

 

Nie ma znaczenia nosek kamery, wyjęcie szkła sprzed matrycy ASI290. Kiedy wyciągnę etalon i BF i przełożę do refraktora 150/1500, to jest cacy.

 

 

image.png.949025186b936fc168e7a1e494abcf0d.png

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kombinowałem dzisiaj z filtrami montowanymi między kątówką a aparatem. Zwykły czerwony Baadera zdaje się pomagać na te odblaski. UV/IR cut pogorszył sprawę. Ustawienie "odrośnika" niczego nie zmieniało. Wieczorem może dam radę wybrać jakieś przykłady. 

Jest też sprawa chmur... Znacząco pogorszył mi się dziś obraz, gdy przedpołudniowy cirrus lekko się zagęścił.

Link to comment
Share on other sites

przy double stacku to rzeczywiście - jak wessel napisał trzeba się wygimnastykować by cała powierzchnia matrycy była równomiernie naświetlona.

 

Ale nie pamiętam, by był problem z odblaskami bez dodatkowego filtra..... Przy najbliższej wizycie w Astrobazie i słonecznej pogodzie sprawdzę to. Ale prawie na pewno nie było żadnych odblasków.

W Astrobazie mamy LS60THa/B1200 i coś tam fajnego można nim pstryknąć - choć koledzy tutaj robili o niebo lepsze fotki niż ta co podesłałem. 

 

 

sun29abc1a.jpg

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minuty temu, knowak napisał:

@RomekAstrobaza / @wessel, co macie na myśli pisząc, że trzeba duża zachodu, żeby równomiernie oświetlić matrycę? Chodzi o geometrię połączeń, czy jakieś inne modyfikacje sprzętu? :-) 

Przy double stacku dokręcamy drugi filtr cos takiego jak poniżej:Lunt-Solar-Systems-Filtr-Double-Stack-LS

 

No i tam jest pokrętło do regulacji - a ta powoduje, że filtr lekko się przechyla. 

No i tworzą się odblaski i takie różne pojaśnienia w podobne jak u Ciebie na pierwszym zdjęciu.

No i na początku sporo się gimnastykowałem, by to pojaśnienie nie przeszkadzało w robieniu zdjęć.

Teraz już ogarniam to szybciej - wyrobiłem się hehe

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest wessel

Dokładnie tak jak napisał Romek- ponieważ jest to teleskop do wizuala to producent nie zadbał o równomierne oświetlenie dużego pola. Każda sesja to zabawa z ustawieniem obrazka w miejscu, gdzie tarcza jest równomiernie oświetlona i jednocześnie mijasz się z odblaskami. To są odblaski na powierzchniach etalonu i zmieniając kąt wzajemny położenia elementów filtra interferencyjnego przesuwasz odblaski. W Doble Stacku dochodzą jeszcze odbicia na płaszczyznach drugiego fitra.

Edited by wessel
Link to comment
Share on other sites

Jak zwykle dziękuję za wyjaśnienia. To istotne detale, o których nie sposób dowiedzieć się patrząc na finalną pracę albo dyskusje "kup Pan to", a jednocześnie nie mając doświadczenia można się zamartwiać myślami "czy tylko u mnie są takie problemy". :Boink:

Link to comment
Share on other sites

1 minutę temu, knowak napisał:

Jak zwykle dziękuję za wyjaśnienia. To istotne detale, o których nie sposób dowiedzieć się patrząc na finalną pracę albo dyskusje "kup Pan to", a jednocześnie nie mając doświadczenia można się zamartwiać myślami "czy tylko u mnie są takie problemy". :Boink:

Też się tym zamartwiałem hehe

Ale natrafiłem kiedyś na filmik z YT odnośnie robienia fotek tym teleskopem - i tam też były te odblaski i nierównomierne podświetlenie i w komentarzach wszystko zostało mi wyjaśnione :)

 

Teraz schodzi mi dużo krócej z ustawieniem równomiernego naświetlenia matrycy.

 

Dłużej czasami mi schodzi z wycelowaniem w Słońce - bo nie mamy celownika przy naszym luncie hehe - i tutaj to jest dopiero irytacja hahaha - a jak jeszcze dochodzą chmury to już w ogóle kaplica :)

 

Podsumowując - wszystko chyba ok z Twoim sprzętem.

Choć te odblaski na pojedynczym filtrze musze sprawdzić sam hehe

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.