Skocz do zawartości

Coś jak Alnitak Flip Flat.


Imar

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, dotarłem do momentu że w mojej zdalnej budce brakuje już tylko takiej automatycznej pokrywki do flatów (jak na przykład alnitak flip flat).

Jeśli sięgam pamięcią ktoś z forum opracował jakieś rozwiązanie DIY oparte o Ascom i arduino.

Jeśli jest tu jeszcze ta osoba proszę niech się zgłosi :D rozwiązania dostępne na rynku są szalenie drogie, muszę coś stworzyć samodzielnie.

Miało by to obsłużyć refraktor 70-90 cm.

Coś w na wzór takich urządzeń.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje rozwiązanie jest najprostsze, najtańsze i co dziwne działa...

Na ścianie mojej budki zdalnej, w miejscu w które skierowany jest zaparkowany SW ED80, powiesiłem taki plafon:

Panel LED plafon okrągły natynkowy 18W CCD 9844633389 - Allegro.pl

który dość mocno przyciemniłem za pomocą kartek papieru o dość jednorodnej strukturze.

Włączanie plafonu następuje też zdalnie za pomocą zdalnego przekaźnika... to wszystko.

Mogę teraz robić flaty jakie chcę, kiedy chcę...

20210320_150455_resized_flat.jpg.1d7921d426fd006a0d9dcd073e1db43a.jpg

  • Lubię 4
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, OnlyAfc napisał:

Ja właśnie rozważam zrobienie w najbliższym czasie takiego zamknięcia do darkow + flatownica w jednym. 

Na pewno będzie to z arduino i może jakąś prostą apke napisze do obsługi zamykania i jasności flatownicy. 

 

Na darki i biasy też mam prosty patent... po odwróceniu SW ED80 o 180 stopni tak, żeby wylot odrośnika był skierowany w kierunku tego czarnego prostokąta widocznego po lewej na zdjęciu, włączam serwo i ono dociska za pomocą dźwigni pokrywkę do odrośnika. Po zamknięciu dachu, wieczorem mogę robić potrzebne darki, biasy... itp.

20210320_150505_resized_darki.jpg.f2d4df7eda150c76f30c1e776abbeb05.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, AdamK napisał:

Moje rozwiązanie jest najprostsze, najtańsze i co dziwne działa...

Na ścianie mojej budki zdalnej, w miejscu w które skierowany jest zaparkowany SW ED80, powiesiłem taki plafon:

Panel LED plafon okrągły natynkowy 18W CCD 9844633389 - Allegro.pl

który dość mocno przyciemniłem za pomocą kartek papieru o dość jednorodnej strukturze.

Włączanie plafonu następuje też zdalnie za pomocą zdalnego przekaźnika... to wszystko.

Mogę teraz robić flaty jakie chcę, kiedy chcę...

20210320_150455_resized_flat.jpg.1d7921d426fd006a0d9dcd073e1db43a.jpg

Znam to i zastosował bym już dawno... ale nie chroni to soczewki przed kurzem i pyłem czego mam mnóstwo przez okoliczne pola i łąki, zawsze go w lato nawiewa sporo do środka. Więc tylko zamykana klapa wchodzi w grę.

@OnlyAfc a jak to zrobisz masz jakieś schematy ? co z czym i jak ?

Edytowane przez Imar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Imar napisał:

a jak to zrobisz masz jakieś schematy ? co z czym i jak ?

Na razie nie, pewnie od zera zaprojektuję. Z arduino sobie poradzę, z programowaniem nie mam problemu. w 3d model też spokojnie zrobię. Kwestią pozostaje, żeby znaleźć kogoś, kto mi wydrukuje w 3d odpowiednie komponenty. Ew. w końcu kupię sobie drukarkę 3d, bo od dawna o tym myślałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, OnlyAfc napisał:

Na razie nie, pewnie od zera zaprojektuję. Z arduino sobie poradzę, z programowaniem nie mam problemu. w 3d model też spokojnie zrobię. Kwestią pozostaje, żeby znaleźć kogoś, kto mi wydrukuje w 3d odpowiednie komponenty. Ew. w końcu kupię sobie drukarkę 3d, bo od dawna o tym myślałem.

Z napisaniem sterownika Ascom też dasz radę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterowanie takim ustrojstwem można potraktować jak sterowanie focuserem. Wystarczy eksperymentalnie dobrać wielkości w krokach silnika dał pozycji zamknięt-otwarte i sterować move in- move out. Gotowe rozwiązania sterownik ascom, wsad arduino i schemat połączeń bez trudu można znaleźć w sieci. Programy do akwizycji często obsługują dwa niezależne focusery, więc nie trzeba z niczego rezygnować. 

Ja tak steruję w Maximie mechanizmem do zakładania maski bahtinowa, ale metoda sprawdzi się też do flat panel jak i dekla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piotr4d napisał:

Sterowanie takim ustrojstwem można potraktować jak sterowanie focuserem. Wystarczy eksperymentalnie dobrać wielkości w krokach silnika dał pozycji zamknięt-otwarte i sterować move in- move out. Gotowe rozwiązania sterownik ascom, wsad arduino i schemat połączeń bez trudu można znaleźć w sieci. Programy do akwizycji często obsługują dwa niezależne focusery, więc nie trzeba z niczego rezygnować. 

Ja tak steruję w Maximie mechanizmem do zakładania maski bahtinowa, ale metoda sprawdzi się też do flat panel jak i dekla.

Podzielisz się sterownikiem ascom który to robi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Piotr4d napisał:

Sterowanie takim ustrojstwem można potraktować jak sterowanie focuserem. Wystarczy eksperymentalnie dobrać wielkości w krokach silnika dał pozycji zamknięt-otwarte i sterować move in- move out. Gotowe rozwiązania sterownik ascom, wsad arduino i schemat połączeń bez trudu można znaleźć w sieci. Programy do akwizycji często obsługują dwa niezależne focusery, więc nie trzeba z niczego rezygnować. 

Ja tak steruję w Maximie mechanizmem do zakładania maski bahtinowa, ale metoda sprawdzi się też do flat panel jak i dekla.

Ale bierz pod uwagę że maxim nie obsługuje pełnej automatyki, to ma działać w 100% procentach bez dotykania się do tego, samo.

Dla mnie jest to nie wystarczające.

Edytowane przez Imar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na thingiverse.com poszukaj pod "focuser telescope" itp.

Są różniaste projekty, na silnikach krokowych, DC, serwach i sterowanych po USB i bluetooth.

Fajne, bo ludzie poza projektami wydruków zamieszczają też opisy z linkami do hard i soft ware.

Ja korzystam z projektu https://www.thingiverse.com/thing:4092017

Na tej samej stronie poszukaj "dust cap", coś bliskiego potrzebom.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Imar napisał:

Ale bierz pod uwagę że maxim nie obsługuje pełnej automatyki, to ma działać w 100% procentach bez dotykania się do tego, samo.

Dla mnie jest to nie wystarczające.

Co masz na myśli pisząc "pełnej automatyki"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Piotr4d napisał:

Co masz na myśli pisząc "pełnej automatyki"?

Po sesji i zaparkowaniu montażu, ma zamknąć klapę zaświecić panelem i wykonać dla poszczególnych filtrów które używane były danej nocy flaty, następnie wygasić panel. No i dalej całą budka zajmuje się reszta.

Po prostu ma dorównywać możliwościami rozwiązaniom które można kupić na rynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, rozumiem.

Nie wspominałeś o automatyzacji na takim poziomie. Podejrzewam, że program obsługujący język skryptowy, po wczytaniu odpowiedniego skryptu byłby w stanie wykonać taką sekwencję bez problemu. Nie trzeba pisać nowych programów czy sterowników, poprostu "wsadzasz" do skryptu i wywołujesze/używasz to co masz.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Piotr4d napisał:

Ok, rozumiem.

Nie wspominałeś o automatyzacji na takim poziomie. Podejrzewam, że program obsługujący język skryptowy, po wczytaniu odpowiedniego skryptu byłby w stanie wykonać taką sekwencję bez problemu. Nie trzeba pisać nowych programów czy sterowników, poprostu "wsadzasz" do skryptu i wywołujesze/używasz to co masz.

No to jest dobry pomysł, CCD ciel którego używam czyta skrypty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest zrobione, tylko nie ma, kiedy złożyć ;) ale jak już Tomek wywołał mnie z imienia, to trochę wstyd i trzeba skończyć temat ;)

Klapka jest zrobiona w formie ramienia sterowanego silnikiem krokowym oraz dwoma przyciskami krańcowymi. Przełączenie stanu klapki jest sterowane impulsem z dowolnego urządzenia, u Tomka będzie to akurat impuls z gniazda DC focuser z Astrolinka. Impuls powoduje dojechanie do przeciwległej krańcówki i zatrzymanie się. Oczywiście zamiast silnika krokowego można dać serwomechanizm :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.