Skocz do zawartości

Uniwersał 200/1000 Super Szukacz Komet


Jarek76

Rekomendowane odpowiedzi

Co do rysunlu ,to jest rysunek , w ktorym dokladnosc ustawienia lustra glownego wzgledem lusterka wtórnego jest zadna.Chodzilo mi tylko o to ,aby zaznaczyc dwa brzegi lusterka wtórnego i ktora prawidłowastrona ma byc skierowane do lustra głownego.Mam nadzieej ,ze to rozumiecie? :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotke od Hamala mam przed soba ,ktora przedstawia jak zrobic prawidłowo offset.Pozatym ciekawi mnie co musial bym podlozyc pomiedzy aluminiowym katownikiem ,a lusterkiem kątowym?

To napisal zbig-"Na pewno lusterko nie moze byc przyklejone warstwą aluminiowa do mocowania . Taki blad mozna zrobic bo i druga szkalnna strona robi wrazenie ,ze odbija światło ,a nie warstwa AL pod nia ..." Co proponujecie?Kiedy to czytalem ,to bujalem w obłokach po 3 zm :szczerbaty: .Dla mnie jest logiczne ,ze nigdy nie nalezy warstwa Al mocowac lusterko do mocowania :ha: Dobrze o tym wiem i pamietam.mnie chodzilo ,czy faktycznie jakas plytka szklana powinna być pomiedzy mocowaniem ,a lustrkiem?Moje wczesniejsze rozwiazanie ,to takie ,ze 2 paski tasmy do mocowania luster + silikon do luster.Wszystko bylo solidnie przymocowane.Nawet łatwo sie to demontuje ,wystarczysciac paski tasmy nozykiem i jest ok.Pozatym te 2 paski odgrywaja role takiego stabilizatora ,poniewaz maja taka sama grubosc ,a pozatym sa lekko elastyczne ,co pozwala pracowac lusterku i w tym momencie odpada cos takiego jak mocowanie"na stałe,twardego"W swojej karierze slyszalem o mocowaniu lusterka kątowego BUTAPRENEM :unsure: pozdrawiam :Salut:

Edytowane przez promil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie nr.2

 

Witam,

 

1) Zdjęcie nr 2 przedstawia WADLIWY sposób mocowania lusterka.

Zamocuj tak jak na zdjęciu numer 1.

 

 

2) Lusterko wtórne do uchwytu przyklej poprzez płytkę szklaną o grubości około 5mm. Dzięki temu podczas zmiany temperatury naprężenia na styku uchwyt/szkło nie będą przenosiły się na lusterko wtórne.

Tutaj masz przykładowe zdjęcie: lusterko_montaz.jpg

 

Płytkę szklaną dostaniesz u każdego szklarza za parę groszy.

Ważne jest żeby płytka nie była większa od lusterka i żeby jej rogi nie wystawały poza jego obrys.

 

Pozdrawiam,

Mirek D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cienką szybke jak kiedys pisales to masz . silikon i sklej tak jak rys. 1 albo zdjecie . Nie wiem czy tasma klejaca dlugo wytrzyma .

 

Podzielam zdanie Zbiga - tylko silikon i to nie dużo -przyciskasz i twoży sie cieniutka warstwa , która mimo to mocno trzyma , a jednocześnie nie wprowadzi ci naprężeń tak jak grubsza warstwa, resztę ustawisz podczas kolimacji.

Niech cię nie kuszą równej grubości taśmy samoprzylepne do luster-zapomnij o nich bo może sie wydażyć to co pisał Hamal że ci poleci na lustro głowne co jest wielce prawdopodobne. Czyli jeszcze raz silikon na szybkę z dwu stron i kleisz -silikonu daj tylko niewielką ilość tak aby po przyciśnięciu do lusterka i mocowania utworzyła sie cienka warstwa na całej powierzchni-może lekko wystawać silikon, to nie przeszkadza-pamiętaj aby te powierzchnie odtłuścić.

 

Ps. okular dotarł-sprawdzałem ma 40mm ogniskowej ,teraz już mogę się wziąć za ukończenie szukacza . pozdr :Beer:

Obraz_017.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astrokosmo ,co sadzisz o tym okularze? W wiadomosci z Tlenu odczytalem ,ze chyba nie jest najlepszej jakosci :blink: Mam nadzieje ,ze bdziesz mnie na bierzaco informowal jak Ci idzie z szukaczem :Salut:

Edytowane przez promil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracajac do tematu lusterka ,to poslucham waszej rady.Szkiełko o grubosci 5mm mam ,silikon do luster również.Nie bede nic mocowal za pomoca pasków tasmy dwustronnej,lecz pozostane przy samym silikonie :Salut: Juz nie dlugo sie za to zabiore ,lecz teraz mam wazniejsze sprawy do zalatwienia . :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem ten okular jest kiepski mam małe pole widzenia...

Hm........ w takim razie co kupic w miare dobrego i taniego? :blink: Abym zyskal na polu widzenia?Wiem ,ze dobrej jakosci plossl Soligor lub Antares bedzie ok ,ale to znowu troche kasy trzeba wydac <_< Jesli nic mi nie przyjdzie do glowy ,bede musial kupic tego plossla.

Edytowane przez promil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 8x z wykrecaną tak jak w lornetkach oprawą i w/g moich ocen jest wystarczająco dobry . Planuje go zabudować do szukacza z 60mm szklami . Z polem widzenia tez nie jest źle . 50 st. minimum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś byłem u tokarza który wykonał kawał dobrej roboty :Salut: i dzięki temu szukacz właśnie jest malowany, Po wyschnięciu farby i jej utwardzeniu –minimum 24 godziny , szukacz zostanie wysłany pocztą do ciebie.

Jeżeli chodzi o okular mikroskopowy to jest ok. i daje dobre obrazy, natomiast gdybyś w przyszłości chciał założyć jakiś lepszy to nie powinno być z tym problemów, wyciąg szukacza został skrócony o połowę i dzięki temu będziesz miał zapewnione większe pole manewru jeśli chodzi o ustawienie ostrości poprzez wsuwanie i wysuwanie okularu.

Natomiast gdybyś w przyszłości chciał założyć 2” okular to daj mi znać a ja wykonam dla ciebie odpowiedni element do jego założenia. Można taki element kupić ale kosztuje grubo ponad 50 zł a u mnie dostaniesz po starej znajomości.

 

Pozdr :Beer:

Obraz_001.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kawał dobrej nikomu nie potrzebnej roboty :D:Beer: Dzieki bardzo Astrokosmo :helo: Jak tylko dojdzie do mnie,zaraz go obfoce i wystawie zdjecia na forum.Juz nie moge sie doczekac ,aby go zobaczec.Co do pozniejszych planow dotyczacych szukacza + okulary 2" ,to jak zawsze bedziemy w kontakcie.Aha czy dasz rade z szukaczem przesłac mi te naklejki?Jesli tak ,to super.Co mogę jeszcze dodac.Chyba tyle ,ze doszedlem do wniosku , iż Astrokosmo jest urodzonym astronomem i czlowiekiem czynu,a najwazniejsze to ,ze duzo rzeczy robi bezinteresownie. :notworthy::notworthy: Dzięki i Pozdrawiam :Beer:

Edytowane przez promil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej miec 2" okular w teleskopie .

Ta robota bedzie Ci dobrze słuzyc .

Zbig ,zgadzam sie z Toba.Jeszcze przed jesienia chcialbym kupic okular 2"Wiem ,ze 2" to nie 1,25"Ale 1,25" to i tak dla mnie duzo ,zwazywszy ,ze od "nowosci" telep posiadal wyciag 1" Pozatym okular 2" do szukaczna napewno sie przyda :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tuba szukacza + optyka skończona - łącznie z krzyżem nitek w okularze (bardzo ostry i wyrażny w całym polu widzenia. Jutro przyjdzie kolej na uchwyty + stopka +malowanie stopki+zakup śróbek do justowania, oraz skręcenie całości - po złożeniu zrobię małą fotkę i zamieszczę w temacie. Długo to trwało ale warto było. Dziś porównywałem optykę obu szukaczy twojego i mojego. Twój po mimo mniejszego obiektywu o 7mm , jest lepszej jakości- obiektyw sprzedał mi jeszcze w erze mozozoicznej niejaki Polaris i miał być w moim szukaczu, ale ponieważ Promila obiektyw przypadkowo uszkodziłem musiałem mu oddać swój.

 

Jeśli chodzi o okulary 2" to można sie w nich zakochać tak jak w lustrze 350mm, co ma miejsce w moim przypadku. Jak raz spojrzałem w telep o takim lustrze i przez takie okulary a potem do swojego to sie poczułem jak bym z Mercedesa przesiadł się do Malucha. No cóż nie można mieć wszystkiego od razu , najpierw muszę zaliczyć lustro 270 z Żywca ( i like Uniwersał). Mam już trzeci żółty telep przyjdzie pora i na czwarty-może mnie zapiszą do księgi Ginesa-a kto mi zabroni-demokracja nastała.

 

Szacunek dla ciebie za cierpliwość i dla Zbiga za dobre rady i dwa telepy na koncie.

 

PS. Naklejek nie obiecuję ale sprubuję powalczyć w tym temacie.

 

PS.2. Jaki rozmiar koszulki ? - bo nie pamietam

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie :Beer: Kolejna rzecz chodzi mi po głowie,mianowicie patrzac na zalaczone zdjecie, na ktorym jest spox.telep ,ktorego nie musze chyba nikomu przedstawiac ,zauwazylem w tubusie tego telepa taka przedłozke od wyciagu ,ktora napewno ma na celu spowodowac to ,aby jak najmniej bylo strat swiatła odbijajacego sie od lusterka katowe.Może sie myle ,to prosze mnie poprawic.Doszedłem do wniosku ,ze moja Hybryda nie ma tego "cacka".Chyba żaden Uboot tego nie ma :huh: Postanowilem ,ze sam sobie cos takeigo zrobie.W gre wchodza dwa materialy:rurka aluminiowa i plastikowa o odpowiedniej srednicy.Oczywiscie bedzie wyczernione w srodku.Moje pytanie brzmi ,czy jest sens robic cos takiego i czy dzieki temu obraz bedzie lepszej jakosci?

telep.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy moze wyciag okularowy tak głęboko siega wewnatrz tuby telepa?Jesli sie myle  prosze o korekte.Pozdrawiam :Salut:

Wyciag okularowy siega tak głeboko . Nie powinien zasłaniać lustra z najkrótszym okularem jaki masz . A jak troche przysłania to też lepiej zostawić . Z krótkoogniskowych okularów b. rzadko sie korzysta .

Wiązka świarła odbita od lusterka ma powierzchnie boczną stożka . Niczym jej nie ukierunkujesz, tylko ją zaburzysz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.