Skocz do zawartości

Uniwersał 200/1000 Super Szukacz Komet


Jarek76

Rekomendowane odpowiedzi

Astrokosmo tereny wschodniej Polski sa wrecz rajem dla astromaniakow :banan: Wiem o tym ,bo sam mam tam rodzine kolo Tomaszowa Lubelskiego.Nie raz robilismy wypad pozno w nocy na łąki.Zero swiatel wielkich miast,cos niesamowitego.Droga mleczna jak na dłoni :D Juz nie moge sie doczekac ,kiedy zabiore mojego "Promilosky'a na tamtejsze tereny ,to bedzie zycie :Beer: Mam nadzieje ,ze kiedys sie tam spotkamy?! :banan: Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.Dzis udalo mi sie sprzedac lusterko wtórne płaskie od "U"znajomemu,który składa telepy.A jednak komuś się przydało i to cieszy :banan: Może nie jest wiele warte,ale jednak.....A ja pozatym czekam z niecierpliwościa na szukacz ,który sie buduje.Mam nadzieję ,że w krótce bedzie gotowy :Salut: Statyw z glowica "U" jest już gotowy,kupilem pozatym farbe z spray'u do renowacji statywu.Jeszcze tylko szukacz.............. i do dzieła.Mam do was pytanie,zależało by mi na takim pierscieniu,ktory pozwolil bym mi połaczyc wyciag 1,25" z aparatem Canon EOS 3000.jesli ktos wie ,gdzie cos takiego znalesc ,proszę o namiary. Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebujesz dwóch rzeczy:

 

1.Redukcję M42x1/Cannon EOS

2.Adapter 1,25"/M42x1

 

Wszystko znajdziesz na stronie www.astrokrak.pl w dziale "złaczki"

 

Redukcję M42x1/Cannon EOS dostaniesz takze w wielu sklepach foto. Adapter praktycznie chyba tylko w Astrokraku albo dasz dorobić u ślusarza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpwiedz,napewno bede szukal.Pozatym mam pytanie .Moja zabawa z astrofoto to totalny poczatek.Posiadam 2 apatary : 1:Canon EOS 3000 2: Zenit -B ktorym aparatem zaczac moja przygode?Wiem ,ze z Zenitem nie bedzie problemow co chodzi o mocowanie do wyciagu 1,25" .Dokładnie chodzi mi o robienie zdjęć i gdzie moge uzystac wiecej informacji ,jak sie do tego zabrac(chodzi mi o sprawy technicze:,czulosc kliszy,czas naswietlania i cala reszta) :D

Edytowane przez promil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lusterko od U nie jest złej jakości drogi Promilu , tylko ma nieeliptyczny kształt i to go dyskredytuje co do użycia w twoim telepie, ale może do innego lustra o innej ogniskowej się nada, więc nie miej wyrzutów sumienia , nie sprzedałeś komuś chłamu tylko lusterko o takim ksztalcie i jak mniemam dobrej jakości skoro widziałeś ostre obrazy planet więc wyluzuj. Poza tym z tego co wiem firma U skladając telepy używa optyki nie swojej lecz wymontowanej lub zamówionej u innych producentów więc nie jest taka zła. Mechanika i ogólne wykonanie napewno powinno być podciągnięte, natomiast nie daj się przeciągnąć na złą stronę mocy i nie nażekaj na U bo tak naprawdę tak nie myślisz do końca o swoim teleskopie i tak trzymaj. Ja z własnego doświadczenia mogę powiedzieć że nie wstydzę się swojego U 170x900 , a to już trzeci telep od nich, natomiast podobnie jak w twoim nawet za pomocą okularu od U i słynnych przedłużek oraz Barlowa widziałem przy w miarę dobrym seingu miejskim ( jeśli można tak powiedzieć o mieście) przerwę Cassiniego , cień Saturna na pierścieniach, i pas chmur na Saturnie- przy tym słynnym nieeliptycznym lusterku i wyciągu okularowym oraz nieco przybrudzonym lustrze :blink:

 

Aby pozytywnie cię jednak nastroić powiem ci iż po wymianie lusterka na eliptyczne, wyciągu na 1.25" oraz zastosowaniu okularów Pllosla, otrzymasz jeszcze lepsze obrazy, więc warto było zainwestować w niego trochę kasy i pracy, zwłaszcza że kupiłeś go nie drogo. Szukacz który robię dla ciebie będzie dobrym dodatkiem do niezłego już teleskopu po przeróbkach. Sprawdzałem optykę szukacza i jest naprawdę ok. Otrzymasz okular lornetkowy do niego ( achromatyczny) z którym obiektyw daje dobre obrazy, a jeśli założysz do niego lepszy okular 1.25" lub 2" ( bo taką opcję też ci przygotowuję) to obraz będzie ekstra i o szerokim polu widzenia. Do tematu szukacza i odpowiedniego okularu do niego jeszcze powrócę i o wsszystkich sprawach będę cie informował natomiast powtórzę sie i zachęcę cie do pozytywnego spojrzenia na sprzęt który posiadasz bo co do kontaktów z firmą U to są już raczej prywatne spostrzeżenia każdego i nawet jeśli są negatywne to warto o tym powiedzieć na forum ale nie daj się wciągnąć w krucjatę przeciwników a raczej wrogów U. Bądź sobą miej własne zdanie :Salut: i niech cię to nie nastawia negatywnie do ludzi. Trzeba myśleć pozytywnie i zapomnieć o przykrych doświadczeniach. Najważniejsze że się nie zniechęciłeś do astro i śmiało wkraczasz w arkana atomowców a nawet astrofotografów jak ostatnio czytałem. :notworthy:

pozdr :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Astrokosmo!Czy kiedykolwiek uslyszales odemnie słowa pogardy na temat moj ego kochanego teleskopu? :blink: nigdy.Rozpisujac sie na temat lusterka wtornego ,a dokładnie jego sprzedazy ,chciałem tak oficjalnie napisac ,ze ktos uswiadomił mi ,ze sprzedawanie takiego lusterka "U" na forum i chcac jeszcze za nie powiedzmy 50 zl to nieporozumienie :huh: i abym dal sobie spokoj bo wszyscy wiedza , ze lusterkiem U raczej nikogo nie zainteresuje(...).Pozatym od poczatku ,kiedy stałem sie aktywnym czlonkiem tego szanownego forum ,uslyszalem wiele rzeczy,ktore dawały mi do zrozumienia ze sprzet firmy z Żywca do porażka!!!!!!A jednak sie niedalem i konsekwentnie modernizuje moj teleskop. :Salut: Z orginalnych czesci U zostanie tylko lustro główne(ktore jest naprawde dobrej jakosci),wyciag 1,25" i montaż.Reszta jest juz wymieniona(lusterko wtorne eliptyczne,statyw,szukacz ,wentylatorek do chlodzenia telepa i inne....)Pozatym jak sam slusznie zauwazyles ,zaczynam zabierac sie do focenia.Mam 2 aparaty i bardzo chciałbym sie dowiedziec ,na ktorym mam zaczac swoja przygode ,no i oczywiscie moze ktos wytlumaczy mi cała technike focenia .Ale to pozniej.Ja jestem bardzo pozytywnie nastawiony ,nigdy o tym nie zapomnij :Beer: Pozdrawiam

Edytowane przez promil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z Zenitem nie bedzie problemow co chodzi o mocowanie do wyciagu 1,25" .Dokładnie chodzi mi o robienie zdjęć i gdzie moge uzystac wiecej informacji ,jak sie do tego zabrac(chodzi mi o sprawy technicze:,czulosc kliszy,czas naswietlania i cala reszta) :D

 

Z Zenitem będzie dokładnie tak samo jak z Canonem potrzebna jest złączka tym razem 1.25"/M42x1.

 

Co do pozostałej tematyki do użyj na forum funkcji "szukaj". Temat astrofoto na kliszy był poruszany wiele razy. Osobiście nie czuję sie kompetentny aby coś Ci doradzać w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze powiedziawszy to jeszcze nie focilem ,ale chlopak od ktorego kupowalem wyciag ,mowil mi ,ze wtaki prosty sposób podlanczał aparat np.Zenit-B i bez problemu robil fotki.Wy napewno macie duze doswiadczenia i wiecie lepiej odemnie jak mam sie za to zabrac.Czekam na wasze opinie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astrokosmo dzięki za objasnienie. :Beer: Pozatym mam pytanie ,na allegro widziałem przyrząd do kolimacji za 50 zl.Pisal tam ten sprzedajacy ,ze tym sprzetem kolimowal swojego 35cm Newtona.Co o tym sadzicie i czy warto to kupic?Macie jakies doswiadczenia z tym cackiem? :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozatym mam pytanie ,na allegro widziałem przyrząd do kolimacji za 50 zl.Pisal tam ten sprzedajacy ,ze tym sprzetem kolimowal swojego 35cm Newtona.Co o tym sadzicie i czy warto to kupic?Macie jakies doswiadczenia z tym cackiem? :blink:

 

Możesz podać linka to sie zobaczy :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.Dzis bedzie trochę z innej beczki............Mam znajomego,który bardzo lubi mi dokuczać w sparwie astronomii i teleskopówi.Podsmiewuje sie ,pokazując mi rózne oferty z Auchan czy innych super sieci,dotyczące super teleskopow za 200-300 zl.Zawsze zadaje mi pytanie ,"czy ja mam własnie taki teleskop"Ups zapomniałem dodac ,że w koncu zakumał,że posiadam TELESKOP nie LUNETE(ale kto wie ,czy dla niego to jakaś różnica :ha: ).Zadawał mi "naukowe pytania" dotyczace mojego telepa,aby w koncu zabłysnąć jak SUPER NOWA wśród swoich znajomych.I zabłysnął i to jeszcze jak!!! :powiedział im ,że jego kolega z pracy -czyli ja,kupiłem sobie LORNETKE za 800 zl i żeby było mało ,dodal iz ona posiada obiektywy 200mm!!!!!!!!!!! :ha::ha::ha::ha::ha::ha: W tym momencie ,rzuciało mną o ziemę,kiedy mi o tym dziś powiedzial.Ja tylko jestem ciekaw jak bardzo ma KUMATE towarzystwo :szczerbaty: może oni w to uwierzyli??!!!Bo jesli On jest najłyskotliwszy wśród nich ,to bron Bożę!Jestem ciekaw ,czy wie ,jakiego idiote z siebie zrobił,ale co mnie to.................. Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lusterko przykleileś? Czasem klejac mozna wywolac naprezenia w lusterku . W taurusie stosuja cienka plytke szklanna posredniczacą . Sam nie wiem jak kleic . Na aluminium dalem plaster poxiliny , zeszlifuje ja na plasko i przykleje lusterko . Ktos pisal ,ze kleil silikonem i nie jest stabilne w funkcji temperatury . Czym przykleisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc zbig.Co do mocowania lusterka ,to pozostanę przy silikonie do luster.Moje stare lusterko bylo przez 8 lat przymocowane za pomocą dwóch pasków tasmy dwustronnej i małej ilosci silikonu.Może takie rozwiazanie również zastosowac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno dalem podobny temat : czym przykleic . Wiem , ze czasem po przyklejeniu nawet silikonem lusterko sie odksztalca w wyniku naprezen spowodowanych duzą rozszezralnoscia elementu do którego jest przyklejone . W taurusach dają cienka szklanna plytke posrednią .

Moze lusterko i walec do ktorego bedzie klejone wychlodzic w lodowce , tam skleic i tam zostawic az klej chwyci ?

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozliwe ,że równiez zastosuję takie zabezpieczenie pomiedzy lusterkiem wtórnym ,a metalem.Posiadam takie cieniutkie szkielko i chyba tak postapię jak radzil zbig.Ale oczywiscie czekam na inne propozycje,może są osoby ,które maja doswiadczenie w tym zakresie. Teraz cos innego:Ja mieszkaniec południowej Polski nie mam mozliwosci kupna fajnej koszulki XL , z logo Astro lub czyms podobnym .Pozatym jestem skazany na samotność w obserwacjach ,bo z tego co wiem to nikt w odległosci 30 km od Cieszyna nie obserwuje :huh: Jedynie pozostałomi obserwatorium astronomiczne w Czeskim Cieszynie.Panowie zapraszam na wycieczke do Czech a dokładnie do Cz.Cieszyna :D Dobre piwo,Syr,Hranolki s Tatarsk'ą Omacka'ą i cala reszta!!!!!!!!Może macie dostep do takich koszulek?Astrokosmo ,jesli bedziesz czytal ten post,to się domówimy na priv. co do koszulek.Ty w W-wie napewno masz wieksze możliwosci.Pozdrawiam

Edytowane przez promil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz podać linka to sie zobaczy :unsure:

"Cacko z Allegro" to prawdopodobnie kolimator laserowy. Niektórzy zrobili sobie sami. Np. ja. Użyłem wskaźnika kupionego za 5 zł na targu i... wytoczonej przez fachowca rury z gwintowanymi otworami, za tę rurę zapłaciłem coś koło pięciu dych.

Do skolimowania Newtona wskaźnik laserowy nie jest konieczny, najlepiej skolimować za pomocą innych przyrządów pomocniczych i dopiero ostatni szlif na końcu - laserkiem. Zaczynanie od kolimatora laserowego zwykle prowadzi do niewłaściwej regulacji.

Co wart jest kolimaotr z Allegro - trudno wyrokować na podstawie zamieszczonego tekstu. Np. w tym który sobie zrobiłem część elektryczna była o tyle nieużyteczna, że wymiana baterii była baaaaardzo kłopotliwa. Tak więc wszystko było cacy dopóki baterie w końcu nie wysiadły. A jak to rozebrałem żeby je zmienić to już mi się nie chciało z mozołem składać, bo i przy kolimacji zupełnie bez lasera się obchodzę. :)

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam na sam silikon i jest ok, ale jeśli jest możliwość to warto dać cieniutką szybke, będzie wieksza pewnosć. Dużo tu zależy od tego do czego się przykleja kątowe i jak bardzo ten materiał pracuje na cieple i chłodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.